MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głośność utworu. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Głośność utworu. (/temat-glosnosc-utworu)



Głośność utworu. - Adikop - 25.04.2017

Cześć, jestem nowo zarejestrowany na stronie. Mam pewien problem odnośnie głośności mojej muzyki. Moje utwory nie mają żadnej takiej dynamiki a fala wygląda jakoś tak: [Obrazek: 08.1.gif]
Jestem amatorem i nie znam się na tym dlatego zwracam się do was o pomoc jeśli rozumiecie o czym mówię ;)


RE: Głośność utworu. - Foortic - 25.04.2017

Prawdopodobnie produkujesz z włączonym limiterem na sumie... wyłącz go i wtedy będzie zupełnie inaczej... ale będziesz musiał pamiętać aby nie przekraczać poziomu 0db bo będziesz miał przester... dotychczas limiter tego "pilnował" xD


RE: Głośność utworu. - neurojin - 25.04.2017

Jak robisz mixdown, czyli pierwsze zgranie ścieżek do jednego pliku, to zostaw sobie koło 6db zapasu, wtedy będziesz miał sporą dynamikę. A docinaj ją na etapie masteringu, nakładając po trochu kompresory, limitery etc.


RE: Głośność utworu. - In-Tegral - 25.04.2017

Zapas 6db nie gwarantuje dobrej dynamiki, zdjęcie limitera również. Jeżeli nawala efektami distortion, kompresor, reverb etc. to wcześniej wspomniane 6db czy limiter i tak nie ma znaczenia bo już na samym starcie dźwięki są spłaszczone albo rozjechane. Ze wszystkim trzeba ostrożnie i z głową.


RE: Głośność utworu. - Foortic - 25.04.2017

(25.04.2017, 15:29)In-Tegral napisał(a): Zapas 6db nie gwarantuje dobrej dynamiki, zdjęcie limitera również. Jeżeli nawala efektami distortion, kompresor, reverb etc. to wcześniej wspomniane 6db czy limiter i tak nie ma znaczenia bo już na samym starcie dźwięki są spłaszczone albo rozjechane. Ze wszystkim trzeba ostrożnie i z głową.
Masz rację... no ale zazwyczaj jest tak ze to limiter przeszkadza... szczególnie na samym początku, gdy sie zaczyna produkcje... moje wypociny tez były sprasowane poczatkowo bo limitera nie wyłączałem.


RE: Głośność utworu. - Adikop - 25.04.2017

Dziękuję bardzo za odpowiedzi! :D


RE: Głośność utworu. - neurojin - 25.04.2017

Jak mix jest kiepski to wiadomo, że headroom i zdjęcie limitera nie pomogą. Mało tego, wielu artystów zakłada limiter nawet na pojedyncze ścieżki. Ale to trzeba robić z wyczuciem. Ciężko w jednym poście opisać cały etap mixu i masteru... najlepiej czytać, oglądać, praktykować. Wpisać w google kurs mixu, kurs masteringu i poznawać to krok po kroku, szybkiej drogi nie ma( nie licząc wysłania tracka do studia, ale tutaj mówimy o własnej produkcji).


RE: Głośność utworu. - JPLRetroStyle - 5.05.2017

(25.04.2017, 14:41)Adikop napisał(a): Cześć, jestem nowo zarejestrowany na stronie. Mam pewien problem odnośnie głośności mojej muzyki. Moje utwory nie mają żadnej takiej dynamiki a fala wygląda jakoś tak: [Obrazek: 08.1.gif]
Jestem amatorem i nie znam się na tym dlatego zwracam się do was o pomoc jeśli rozumiecie o czym mówię ;)

Na wiekszosc dostales juz odpowiedz.
Wyglada na to ze masz wlaczony limiter i gain ustawiony wysoko wartosci dodatnie a limiter na 0 przez co utwor jest podbijany o dosc pokazna sume a limiter ucina wieszcholki, i dlatego wyszedl ci utwor sprasowany

To co teraz powiem to tylko moje metoda , kazdy ma inna
Na sumie ustaw gain gdzies na -3 db a poziom limiter na -0.2-3 Db koniecznie zaopatrz sie we wtyczke dynamik range meter , pokazuje dynamike utworu. rownie daj ja na sume lecz po limiterze

kazdy instrument wtyczki podlaczaj na osobne kanaly na nich podobny zabieg limiter ustawiony poziom na lekkim minusie by nie tracic na glosnosci ale tez nie kompresowalo

Wszystko oczywscie zalezy tez od gatunku muzycznego w jakim tworzysz oraz od tempa i gestosci (melodii),

Ogolnie to w dzisiejszych czasach producenci zapomnieli co to jest dynamika ( mowa o topowych artystach komercyjnych) ich dynamika jest na poziomie 5 max- 7 utwory extremalnie sprasowane ) najlepsza dynamika jest od 13 jest ciezka do osiagniecia.


RE: Głośność utworu. - Deonite - 5.05.2017

Limiter na master tylko i wartosć ceilling na -0,1 i jest elegancko :)