MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głośność: utworu / ścieżek / zależności - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Głośność: utworu / ścieżek / zależności (/temat-glosnosc-utworu-sciezek-zaleznosci)



Głośność: utworu / ścieżek / zależności - Powerek - 19.08.2017

Witajcie!
Chciałbym zapytać, co mogę zrobić żeby moje utwory / ścieżki nie brzmiały tak cicho? Czy to problem karty dźwiękowej? Czy kupienie interfejsu audio pomoże? Jaka jest miedzy tymi dwiema rzeczami zależność, czy trzeba obie kupić czy tak naprawdę interfejs wystarczy? Ogólnie o to się rozchodzi że moje tracki brzmią na 3/4 lub 3/5 możliwości maksymalnej głośności, jak biorę głośniej to zaczynają już pierdzieć.

Jeżeli to sprawa interfejsu audio (a nawet jeżeli nie) to proszę o podanie waszych propozycji na zakup owego interfejsu, oraz przedziału cenowego na coś już naprawdę ciekawego. Myślę że 500 - 1000 zł chyba wystarczy na takie (nie do końca) początki. Jeżeli jest przepaść między tymi sumami to biorę to droższe. Oczywiście mile będą widziane propozycje z wyższej pułki, jak to ma być na lata to mogę (jeśli uważacie ze nie pożałuję) się skusić.

Jestem tu nowy, mam nadzieje że wypowiedzą się też:
In-Tegral
Zirds (Tu do Ciebie wiadomość, minęło trochę czasu, nie zapomniałem o tym ze miałem kupić wiekszy sprzęt, zawsze liczę na podpowiedzi z twojej strony, ogólnie mam ostatnio większe problemy ze zdrowiem i mogą być mi te pieniądze potrzebne) jestem dobrej nadziei.

Z góry dziękuje za uwagę, liczę na odpowiedzi i życzę miłego weekendu. Pozdrawiam Piotr


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - Zirds - 19.08.2017

Interfejs to karta dźwiękowa, więc nie pomoże Ci dać większej głośności ścieżek w DAW. Jeżeli chcesz uzyskać dobre brzmienie utworów i żeby ich głośność była odpowiednio słyszalna i zbalansowana to naucz się używania kompresji i odpowiedniego dostosowywania suwaków głośności. Pamiętaj, że suma wszystkich ścieżek na sumie nie może przekraczać 0 dB, bo inaczej będzie przester.
Ucząc się pracy na kompresorze pamiętaj także o pracy nad separacją poszczególnych ścieżek za pomocą korekcji (EQ).

Zaoszczędź sobie pieniążki.. Sprzęt, na który wydałbyś pieniążki nie zrobi z Twoich utworów super głośnych produkcji na światowym poziomie. Wszystko co chcesz osiągnąć leży w programie DAW i w pluginach... Wystarczy dobrze poszukać w Google, Youtube filmów na temat głośności. Bardzo polecam Zakamarki Audio, z których wiele sam wyniesiesz, ale najważniejsze jest ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć i się nie poddawać.

Sprawdź ten link: http://zakamarkiaudio.pl/2014/01/osla-laczka-cz-5-poziomy-nagrania.html

Co do wtyczek to na początek nie musisz wydawać pieniędzy na nic, ponieważ w Internecie jest bardzo dużo, dużo darmowych wtyczek do poprawienia brzmienia jak i głośności utworów. Warto przeglądać takie strony jak http://bedroomproducersblog.com/ gdzie masz dostępne od ręki multum dobrego darmowego oprogramowania..

Powodzenia w edukacji muzycznej :) I życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - In-Tegral - 19.08.2017

Sprzęt nigdy Ci nie nadrobi Twoich braków w umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu. Głośność naszych utworów zależy głównie od proporcji ścieżek w miksie. Zawsze dąż do tego by była harmonia - odpowiedni stosunek basu do trebli. Jeżeli utwór będzie "przebasowiony" ciężko będzie z niego wycisnąć dobrą głośność, bo "mięso" zabiera dużo "miejsca", którym jest naszym polem do popisu. Warto też zaznaczyć, że np. odbieranie wysokich częstotliwości przez ludzkie ucho zależne jest też od niskich częstotliwości, czyli jeżeli nasz dźwięk gra wysoko i bardzo ostro i zetniemy z niego dużo dołu, to podwoimy "iluzyjnie" ten efekt ostrości. Dobra, ale trochę zszedłem z tematu. Co do głośności, wiadomo, jak napisał Zirds - kompresja. Jeżeli jesteś początkujący najpierw zajmij się odpowiednią separacją ścieżek na EQ (nauczyć się słuchać częstotliwości i analizować profesjonalne utwory pod tym kątem) i balansem głośności (najlepiej robić to na bardzo cichym volume i słuchając miksu w mono). Potem dopiero kompresja, która nie zawsze jest wskazana, chyba, że robisz gatunki w stylu hardstyle - to kompresja zostanie Twoim przyjacielem tak czy inaczej. Na temat kompresji jest wiele poradników to się nie będę rozpisywał. Jeżeli masz już zmiksowany utwór i bardzo dobry balans głośności ścieżek pozostaje Ci tylko podbicie głośności na masterze limiterem. To też jest temat rzeka i tutaj też trzeba się wykazać ogromnym doświadczeniem, ale że ze mnie masteringowiec bardzo słaby więc na ten temat nie będę się wypowiadał.


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - Zirds - 19.08.2017

Każdy limiter to kompresor, tylko ustawienia są inne ;)


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - In-Tegral - 19.08.2017

Doskonale o tym wiem ;)


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - neurojin - 20.08.2017

Te kreseczki na mikserze to pokazują peak na ogół, a to co ci się wydaje, że słyszysz określa się w RMS albo LUFS. Na samym początku ogarnij sobie jakiś miernik RMS np. darmowy SPAN i za pomocą technik przedstawionych powyżej staraj się osiągnąć RMS w okolicach powiedzmy 10. Możesz zejść do 6 czy 5 nawet, ale wtedy utwór będzie taki trochę... sprasowany xd Chociaż zależy co kto lubi.


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - In-Tegral - 20.08.2017

Zależy też od gatunku - niektóre gatunki specjalnie się prasuje bo one i tak mają moc samą w sobie, a bardzo ważne jest to by było głośne i "in your face".


RE: Głośność: utworu / ścieżek / zależności - Powerek - 27.08.2017

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi, te drugie, zacząłem już troszeczkę wprowadzać w życie, tak jak i poprawiłem poprzednie utwory. Co do miernika RMS, załatwiłem sobie wtyczkę "TT Dynamic Range Meter" już jej sama obecność dużo zmieniła :)

Pozdrawiam i życzę miłej i słonecznej niedzieli :V