MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jakość i głośność - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jakość i głośność (/temat-jakosc-i-glosnosc)



Jakość i głośność - siv94 - 17.09.2017

Witam, przeglądałem filmiki na YT dotyczące porad jak zwiększyć głośność swoich nagrań. Korzystam z FL Studio

Gość na całość wrzucił Limiter przesunął zieloną linię CEIL na max w górę, a później dał GAIN też prawie na maksimum. Beat wcale nie stracił na jakości. Gdy ja tak zrobiłem usłyszałem jeden wielki bajzel. Gdzie szukać przyczyny. Kompresja? EQ? Z Kompresją jeszcze nie jestem na "Ty". Cały czas przeglądam po artykułach i próbuję, bo często beat traci na wyrazistości. Jest bardziej rozmyty co strasznie mi się nie podoba.

Wybaczcie, że operuję taką wąską terminologią pod FL Studio, ale może zrozumiecie co mam na myśli.

Jak to jest z tą jakością przy stosowaniu GAINA ?


RE: Jakość i głośność - hudson462 - 17.09.2017

Jakość nie powinna się znacząco pogarszać do momentu kiedy prawie całkowicie zetniesz szczyty sygnału. Jak widzisz, że utwór po zastosowaniu limitera ma w miarę wyrównaną głośność- nic się nie wybija mocno powyżej reszty- to można uznać, że dobrze użyłeś limitera. Na takim "ograniczonym" sygnale możesz zastosować normalizację albo jakąś wtyczkę z pokrętłem gain i z jej użycie podbić głośność sygnału do około 0db.


RE: Jakość i głośność - In-Tegral - 17.09.2017

Zacznijmy od tego, że to, że ten koleś tak użył u siebie limitera, tzn. ustawił tak pokrętła a nie inaczej, nie równa się z tym, że u Ciebie też to zadziała. Nigdy nie patrz na parametry jak ktoś ustawia, to tak nie działa. Twój przypadek na 100% będzie inny niż u kogoś innego, więc i parametry muszą być inaczej dostosowane. Zostaw ten limiter w spokoju, całkowicie go wywal, skoro jeszcze nie ogarniasz dobrze albo chociaż na "średnim" poziomie miksu. Zajmij się tam wszystkim, dopracuj wszystko od podstaw, a dopiero na końcu się martw limiterem. Im więcej błędów w miksie tym gorzej to wszystko zabrzmi na końcu, po podbiciu głośności.


RE: Jakość i głośność - Fly - 21.09.2017

Najlepiej, jakbyś na kanale master za limiterem ustawił jakiś miernik dynamiki(polecam TT DYNAMIC RANGE METER, który jest darmowy).

Nastepnie odpalasz utwór w momencie kulminacyjnym, kiedy najwięcej się dzieje(dla edm bedzie to drop :P ), potem kręcisz gainem w limiterze,obserwując swój zakres dynamiki,aż dojdzie do mniej/więcej 6-3db,w zależności od gatunku muzycznego. Mniej niż 3db lepiej nie, bo wtedy całość jest zbyt płaska(loudness war) i pojawiają się zniekształcenia, nawet przy najlepszym limiterze ;)

Kiedy dalej wydaje Ci się, że kawałek jest zbyt cichy, dobrym rozwiązaniem może być ucięcie najniższych częstotliwości( w zależności od skali utworu ok 30hz). Pasma te są prawie niesłyszalne,a zabierają mnóstwo dynamiki.

Ważne jest również jakiego limitera używasz. Osobiście polecam invisible limiter od aom,ale ten flowski też powinien dać radę ;)


RE: Jakość i głośność - In-Tegral - 21.09.2017

(21.09.2017, 1:27)Fly napisał(a): Najlepiej, jakbyś na kanale master za limiterem ustawił jakiś miernik dynamiki(polecam TT DYNAMIC RANGE METER, który jest darmowy).

Nastepnie odpalasz utwór w momencie kulminacyjnym, kiedy najwięcej się dzieje(dla edm bedzie to drop :P ), potem kręcisz gainem w limiterze,obserwując swój zakres dynamiki,aż dojdzie do mniej/więcej 6-3db,w zależności od gatunku muzycznego. Mniej niż 3db lepiej nie, bo wtedy całość jest zbyt płaska(loudness war) i pojawiają się zniekształcenia, nawet przy najlepszym limiterze ;)

Kiedy dalej wydaje Ci się, że kawałek jest zbyt cichy, dobrym rozwiązaniem może być ucięcie najniższych częstotliwości( w zależności od skali utworu ok 30hz). Pasma te są prawie niesłyszalne,a zabierają mnóstwo dynamiki.

Ważne jest również jakiego limitera używasz. Osobiście polecam invisible limiter od aom,ale ten flowski też powinien dać radę ;)


To czy będą jakieś zniekształcenia czy nie, zależy tylko i wyłącznie od miksu, od tego ile jest bassu w utworze, jak są dostosowane poziomy głośności, ale nie od limitera :D.


RE: Jakość i głośność - Fly - 21.09.2017

W jakimś stopniu zależy od limitera. Tak jak kompresory różnie wpływają na brzmienie, tak samo limitery delikatnie się różnią działaniem. Przy jednym zniekształcenia będą bardziej słyszalne,przy drugim mniej ;)


RE: Jakość i głośność - In-Tegral - 21.09.2017

Jeżeli o to chodziło to zwracam honor, zgadza się, jakieś minimalne różnice będą.


RE: Jakość i głośność - neurojin - 21.09.2017

Minimalne? Jak masz limitery z funkcją oversampling albo te bez tego to różnica może być ogromna, szczególnie przy bardzo drastycznych ustawieniach :O


RE: Jakość i głośność - In-Tegral - 21.09.2017

Hmm sprawdziłem u siebie w projekcie, aktualnie limiterem podbiłem głośność do 4/5rms. Czy mam włączony oversampling x4 czy wyłączony, nie słyszę różnicy, może jest ale taka, że większość i tak jej nie usłyszy, więc chyba jestem głuchy...


RE: Jakość i głośność - neurojin - 21.09.2017

Zależy od projektu etc. Ogólnie oversampling polega na tym, że jak peaki wychodzą poza skalę, to może ci trzeszczeć, zależy od twojego odsłuchu. https://www.youtube.com/watch?v=ETVcoY8Jzlw tu masz wyjaśnienie

co do jakości limiterów to zrobiłem ci porównanie na przykladzie generowania harmonicznych do zwykłego sin wave'a
dwa limitery, voxengo i domyślny z bitwiga, oba ustawione na +24 db na wejściu i cell na -0,3
http://www.tinypic.pl/i8atxyyfraln
http://www.tinypic.pl/cko2sjbmh7xn

podstawowy limiter z bitwiga generuje o wiele więcej harmonicznych, podbija to co prawda w tym wypadku sam rms( chociaż wyniki mogą się różnić bo klawisz trzymałem przez różny okres czasu), ale brudzi nam trochę nagranie, też w przypadku niektórych limiterów zniekształcenia nie brzmią zbyt dobrze, w przypadku niektórych brzmią fajnie i dają taki analogowy feeling


RE: Jakość i głośność - In-Tegral - 21.09.2017

Jestem prawie pewien, że przy blindteście nie usłyszysz żadnej różnicy :D


RE: Jakość i głośność - neurojin - 21.09.2017

Zależy od rodzaju materiału, ustawień etc. To nie jest tak, że zawsze będzie różnica, ale na masterze, jak się zjeżdża dosyć nisko, to ja różnicę słyszę, szczególnie jak porównuje własnie tego elephanta ze standardowym limiterem...