MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak zacząć w FL Studio 12 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak zacząć w FL Studio 12 (/temat-jak-zaczac-w-fl-studio-12)



Jak zacząć w FL Studio 12 - Villmey - 4.10.2017

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu jako słuchacz rapu zacząłem dosyć mocniej interesować się produkcją bitów tego właśnie gatunku. Przez długi czas sprawdzałem youtube'y czy też soundcloud'y producentów tych mniej i tych bardziej popularnych i zachwycając się naprawdę dobrymi produkcjami, które mnie motywowały do działania pomyślałem, że chciałbym również spróbować swoich sił w produkcji rap beatów. Na początku pobrałem FL Studio 12 oczywiście wersję demo i po obejrzeniu paru poradników oraz po spędzeniu na tym programie nieco czasu, byłem już w stanie co nie co skleić (oczywiście zupełnie amatorskiego). Natomiast wersja demo jest wydaje mi się dosyć sporo ograniczona w porównaniu do oryginalnej . Teraz zwracam się do was z pytaniem o kupno FL Studio 12m. Mianowicie chodzi mi jaką wersję kupić dla zupełnego amatora, który chciałby się rozwijać oraz gdzie takową wersję zakupić.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum i bardzo liczę na odpowiedzi. :)


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Bordi - 4.10.2017

Polecam się zapoznać z tabelą na: http://www.imageline.com/flstudio-feature-comparison/ , w której porównane są ze sobą 4 różne wersje. Popatrz, które wtyczki/instrumenty i opcje są Ci potrzebne. Patrząc teraz mi by wystarczyła jedynie wersja Fruity... ale jest pozbawiona mojego ukochanego Gross Beat'a :D. Dla zwykłego amatora wystarczyłaby Ci wg mnie ta wersja... bo kto wie czy za jakiś czas nie napotkasz jakiegoś innego DAW'a, z którym nawiążesz bardziej zaawansowaną współpracę.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Mandalar - 4.10.2017

Zanim kupisz, możesz popatrzyć sobie dema innych DAW, być może inny bardziej przypadnie Ci do gustu.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Zirds - 4.10.2017

(4.10.2017, 16:05)Mandalar napisał(a): Zanim kupisz, możesz popatrzyć sobie dema innych DAW, być może inny bardziej przypadnie Ci do gustu.

Tak, FL Studio to nie jedyny program do muzyki.. w hierarchii najbardziej pożądanych obecnie znajduje się on dość nisko...


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - In-Tegral - 4.10.2017

(4.10.2017, 17:07)Zirds napisał(a):
(4.10.2017, 16:05)Mandalar napisał(a): Zanim kupisz, możesz popatrzyć sobie dema innych DAW, być może inny bardziej przypadnie Ci do gustu.

Tak, FL Studio to nie jedyny program do muzyki.. w hierarchii najbardziej pożądanych obecnie znajduje się on dość nisko...

Skąd takie dane?


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - kkokosz - 4.10.2017

Jeśli już jesteś zdecydowany na FL Studio, to wszystko zależy od tego, jakie "wewnętrzne" pluginy są Ci potrzebne. Jeśli w pełni chcesz bazować na zewnętrznych wtyczkach VST, to wystarczy najtańsza wersja Fruity - tutaj uważaj tylko na to, że nie będzie w niej też wbudowanego edytora audio (Edison), nie będzie można bezpośrednio nagrywać z mikrofonu oraz nie będzie można wrzucać klipów audio bezpośrednio na playlistę ;)

Im droższą wersję kupisz, tym więcej wirtualnych instrumentów i wtyczek dostaniesz "w komplecie". Ja osobiście kupowałem wersję Signature i tam jest tego na tyle sporo, że początkowo mi zupełnie wystarczało (ale nie do rapu, tylko zwykłej elektroniki). Obecnie przerzuciłem się na Bitwiga, ale ostatnią płytę w FL-u nagrywałem, bazując już w 100% na zewnętrznych wtyczkach, więc z perspektywy czasu starczyłaby mi wersja Producer.

Doradzałbym Ci przejrzenie wszystkich wbudowanych instrumentów i sprawdzenie, które z nich przydadzą Ci się w muzyce, którą chcesz tworzyć. Jak już będziesz miał takie rozeznanie, łatwiej podejmiesz decyzję w oparciu o tabelę, do której link podał Bordi. Ale nie od rzeczy będzie przyjrzeć się np. Abletonowi, Bitwigowi czy Reaperowi - może praca w którymś z nich bardziej przypadnie Ci do gustu? :)


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - barthus - 4.10.2017

Ja mam wersję Producer i nie wyobrażam sobie żebym mógł nie mieć na przykład Edisona, jest on mega przydatny.
Trochę brakuje mi Gross Beat'a co prawda.
A tak to (z tych FLowskich) używam tylko Sytrusa i to bardzo rzadko.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Zirds - 4.10.2017

(4.10.2017, 17:23)In-Tegral napisał(a):
(4.10.2017, 17:07)Zirds napisał(a):
(4.10.2017, 16:05)Mandalar napisał(a): Zanim kupisz, możesz popatrzyć sobie dema innych DAW, być może inny bardziej przypadnie Ci do gustu.

Tak, FL Studio to nie jedyny program do muzyki.. w hierarchii najbardziej pożądanych obecnie znajduje się on dość nisko...

Skąd takie dane?

Prywatne dochodzenie.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - In-Tegral - 4.10.2017

Wiec takie info powinieneś chyba zachować dla siebie ^^. Pozwól innym myśleć samodzielnie i niech wybierają po swojemu.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - PanKanapka - 15.10.2017

oglądaj dużo zagranicznych filmików oraz kup kursy z fla to wszystko się szybko nauczysz a niedobitki wiedzy uzupełnisz na forum


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Fantasmagorian - 15.10.2017

Jeśli jesteś amatorem z ukierunkowaniem rozwojowym polecam FL 12 v Edition a chociażby i ze względu na swoją cenę. Swoją ceną kusi również Reaper. Mega rozbudowany niepozornie wyglądający daw. Chociaż FL oferuje znacznie więcej. :)


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Kudi - 17.10.2017

Moim zdaniem, jeżeli zaczynasz przygodę w FL studio, to radzę zostać jeszcze przy wersji trial. Bo może się tak zdarzyć, że się za jakiś czas zrazisz lub zmienisz DAW i trochę kasy przepadnie. Pracuj dużo z podstawowymi wtyczkami, ogarnij piano roll i mastering. :)


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - In-Tegral - 17.10.2017

(17.10.2017, 13:57)Kudi napisał(a): Pracuj dużo z podstawowymi wtyczkami, ogarnij piano roll i mastering. :)

Jak ktoś dopiero zaczyna, to mastering jest ostatnią rzeczą o jaką powinien się martwić...


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - neurojin - 17.10.2017

Może koledze o miks chodziło, bo tutaj podstawy by się przydały. A przynajmniej podstawy takich wtyczek jak eq czy kompresor czy reverb/delay :D


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - Zirds - 17.10.2017

Nie miks jest najważniejszy na początku, a ogarnięcie samego programu, działania wtyczek, przebiegów syntezy, bo przecież nie pracujemy na presetach.. Trzeba nauczyć się korzystania z sampli, komponowania utworów, aranżacji, a dopiero w dalekiej przyszłości łączenie tego tak by można było to nazwać nauką miksu.


RE: Jak zacząć w FL Studio 12 - neurojin - 17.10.2017

No to działanie wtyczek można pod miks podpiąć w pewnym sensie.