MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Brak motywacji - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Brak motywacji (/temat-brak-motywacji)

Strony: 1 2


Brak motywacji - tks21 - 23.11.2017

Nie wiem czy był taki temat ale myślę, że warto o nim podyskutować. Czy macie też tak, że tworzenie muzyki nie przynosi wam spełnienia mentalnego? Bo ja czuję się wypalony... nie mam pomysłów a jeśli mam to ciężko przerzucić je na DAW i jestem sfrustrowany. Mam często ochotę się poddać wy*ebać DAW i nie robić nic w tym kierunku. Jak to jest z Waszą motywacją? Czy jestem pod tym względem odmienny?


RE: Brak motywacji Wasze opinie - OProject - 23.11.2017

Normalka... najgorzej to jak mam dobre pomysły a brakuje mi kwalifikacji i chęci :e
Ale warto ten czas wykorzystać np. cwiczyc słuch, granie na instrumentach, spiewanie, gwizdanie, nauke nut, dj'kę, robienie sampli/presetów, oglądanie tutoriali itp. a jak przyjdzie wena to sie coś zrobi, nie bój się:D


RE: Brak motywacji - Mat.Mor.Raw - 23.11.2017

1. 99% czasu to słuchanie różnorodnej muzyki 1% to tworzenie własnej
2. jak nie masz weny na nową muzykę, zajmij się promocją tego co już stworzyłeś. popracuj nad logo, odśwież grafikę okładek, zrób nowy baner na fejsie, na soundcloud, youtube, zaktualizuj biografię (po polsku i angielsku), zrób jakiś krótki filmik z ze swoją muzyką, udostępnij swoją muzykę na licencji creative commons i zgłoś się do grup, które to promują (zawsze szansa trafić do czyjegoś filmiku na youtube).
3. popisz trochę recenzji na musicproducers.pl, zawsze to inspiracja do tego, żeby samemu nie popełniać błędów, na które zwraca się uwagę innym
4. poczytaj trochę o historii muzyki na wikipedii, np. biografie inspirujących artystów
5. pooglądaj jakieś filmiki o produkcji muzyki, wywiady z producentami, muzykami
6. zacznij szydełkować, albo sklejać modele samolotów: nie pomoże, ale zawsze to jakaś miła odskocznia ;)


RE: Brak motywacji - CaffeineMC - 23.11.2017

nic na siłę, odłóż projekt, posłuchaj muzyki, obejrzyj coś na tubie, jak ochota do tworzenia nie wróci, to następnego dnia, do mnie nie przemawia, że to ma być jak praca - 8h dziennie nieważne czy jest wena czy nie, "co za dużo to niezdrowo" nie ma wtedy świeżości, głodu, ale komuś może odpowiadać takie podejście, zależy też pewnie na jakim kto jest etapie. I jakbyś mógł to rozwiń proszę "zadowolenie mentalne", może masz za duże oczekiwania co do swoich produkcji?

aha i nieraz naprawdę nie trzeba robić długich sesji, coś tam pozmieniaj w projekcie, odłóż go na kolejny dzień wtedy jesteś świeższy, a potem się człowiek "przesłucha" i są niedoróbki i właśnie to niezadowolenie


RE: Brak motywacji - kkokosz - 23.11.2017

Myślę, że każdy przechodzi przez fazę braku motywacji. Ja tak zwykle mam jak ukończę płytę - jestem tak zmęczony końcowym etapem produkcji (poprawki w miksie, mastering, robienie okładki, publikacja itd.), że po prostu mnie odrzuca od robienia czegoś nowego :D I zwykle robię wtedy to, co doradzają koledzy - szukam nieznanych wykonawców do posłuchania, oglądam sobie tutoriale i kursy, próbuję sił w sound designie, łażę z rejestratorem audio i nagrywam różne dźwięki do wykorzystania w przyszłości, poznaję instrumenty czy DAW (ostatnio zmieniłem z FL Studio na Bitwiga i ciągle wychodzi coś nowego).

No, a jak już nic nie cieszy, to jutro jest czarny piątek i można przynajmniej jakieś wesołe zakupy zrobić na poprawę humoru :D


RE: Brak motywacji - Mocade - 23.11.2017

Dyscyplina to równowaga między pracą a odpoczynkiem, utrzymuj ją. Brak weny i sflaczałość jest wystarczającym sygnałem że powinieneś zrobić sobie przerwę, ale nie zbyt długą by nie odzwyczaić się od dawa do którego będzie potem ciężej wrócić.


RE: Brak motywacji - tks21 - 23.11.2017

Dzięki chłopaki za rady.
CaffeineMC:
Chodzi mi o to, żeby aranżacyjnie było chociaż zbliżone do tracków ulubionych producentów. Co z tego że dam kicka Hardstyle a melodia będzie reggaetonowa, kiepskie połączenie, nie w tym droga. Wiem... idę szablonowo być może to źle... ale czuję, że robiąc inaczej niż inni robię.... profanację danego gatunku.

Mocade: Fakt chyba powinienem sobie zrobić małą przerwę

Mat Mor Raw: Nie ma co promować bo większość kawałków, które zamieściłem to po prostu kiszka nie ma co oszukiwać. ZERO Like'ów czy serduszek na SC robi swoje. Czasem nie wierzę, że komuś utwór może się spodobać. Niby znajomi mówią, że dobrą muzykę robię ale to mi nie wystarcza. Może chora ambicja? Zresztą jestem koziorożcem, w jednej dziedzinie muszę być co najmniej obcykany. Moi kumple słuchają muzyki ale nie znają jej od strony technicznej. Wiem trochę odbiegłem od tematu.


RE: Brak motywacji - Oszir - 23.11.2017

tks21 w życiu nie wolno robić nic na siłę.
Jeśli wena bierze się u Ciebie przez pryzmat przyszłej sławy, bogactwa i uwielbienia które nie chce nadejść no to możesz często czuć niespełnienie mentalne między innymi dlatego że już robi się ciasno nawet w necie, wy...ło szambo i od smrodu nie ucieczesz. ;-)

A co do robieniem inaczej niż inni to Albert Einstein mawiał :gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.

Przede wszystkim trzeba czerpać z tego radość i satysfakcje nawet jeśli wykonujesz to zawodowo.


RE: Brak motywacji - Mandalar - 23.11.2017

Nagrania referencyjne nie służą do dołowania się ;)


RE: Brak motywacji - CaffeineMC - 23.11.2017

to chodzi Ci o brak motywacji do pracy czy brak odbiorców, bo jasne, że jak Ci ktoś napisze miły komentarz to buduje i potrafi dać kopa do pracy, szczególnie na początku, ale do tego to musisz mieć przyzwoity kanał, a nawrzucałeś na soundclouda, jakieś próby, skrawki minutowe, czy kilkusekundowe, do tego każde z tym samym zdjęciem. Jak ktoś wejdzie na kanał to ważne, żeby odpalił coś dobrego, bo jak jest "kicha" to idzie na inny kanał. Podpatrz sobie jak to robią inni, zobacz tutoriale o sc na tubie, to wszystko musi iść w parze jak Ci zależy na jakimś odzewie i wtedy może doda Ci to skrzydeł, ale to wymaga jakiegoś tam minimalnego chociaż zaangażowania no i czasu.


RE: Brak motywacji - In-Tegral - 24.11.2017

Nie wiem w sumie o czym tutaj mowa, jak się kocha to co się robi, to się CHCE spędzać jak najwięcej czasu przy muzyce i poświęcić dużo, by tylko iść z tym do przodu, żadna motywacja nie jest Ci potrzebna. Jak chcesz widzieć efekty to musisz mieć dyscyplinę w tym co robisz, dziennie wyznaczasz jakiś czas, który MUSISZ (nie ma, że nie masz weny czy inne badziewia) poświęcić na produkcje i to robisz, dzień po dniu, wtedy efekty przyjdą, wierz mi. Oprócz tego przed snem, w drodze do pracy, lekarza, w kolejce na poczcie czytasz książki, oglądasz tutoriale i wszystko się kręci. Odkąd się zawziąłem mocno na produkcję muzyki, nie mam czegoś takiego jak brak motywacji czy weny, po prostu robię co się da by tylko robić nawet malutki krok do przodu. Tam wyżej jest jeszcze jedna i ważna rzecz, to co napisał Mateusz (Mor Raw) trzeba też słuchać jak najwięcej czyjejś muzyki, najlepiej analitycznie.

Trzeba jeszcze poruszyć wątek poddawania się, jak myślisz, skąd to się bierze? A no stąd, bo coś Ci nie wychodzi za którymś tam razem i musisz wyjść ze swojej strefy komfortu i próbować ponownie, ale Twój mózg mówi Ci, że jest 1000 innych przyjemniejszych rzeczy i po co się męczyć. Wtedy mu ulegasz, a to najgorsza z możliwych opcji, bo tu właśnie zatrzymuje się Twój postęp.


RE: Brak motywacji - tks21 - 24.11.2017

IN-Tegral i tu mnie zatkało. W sumie czasem mam ochotę się poddać ale wczoraj późnym wieczorem mimo wszystko usiadłem do Dawa i uklepałem już coś z czego jestem mniej więcej zadowolony. IN-Tegral: Właśnie dodałeś mi powera i koledzy przedmówcy też. Dzisiaj jest już lepiej i po prostu chce mi się więcej robić w DAW. To chyba były chwile zwątpienia i pewnie.... jeszcze kiedyś nastąpią ale się nie będe przejmował bo to minie.
Oszir - Robię ogólnie z przyjemnością ale gorzej z efektem finalnym :(
CaffeineMC - i jedno i drugie ale to ostatnie w mniejszym stopniu, na pewno pooglądam tutoriale. Szczerze mówiąc nie jestem grafikiem komputerowym by dodawać do swoich utworów ciekawe oryginalne avatary bo po prostu "plastycznie i graficznie" jestem słaby. Skorzystam z waszych rad. :)


RE: Brak motywacji - Jeykop - 24.11.2017

Muzyka to nie jest prosty kawałek chleba. Zbyt pięknie by było aby można by to robić i profesjonalnie i tylko kiedy mamy na to ochotę. Jasne, czasem zalecane jest (a nawet trzeba) zrobić trochę przerwy. Tak żeby odpocząć, szczególnie jeśli pracujemy nad jednym kawałkiem. Ale jeśli ta "niemoc" trwa dłuższy czas to wg mnie tym bardziej powinniśmy coś robić. Nie mówie że skupiać sie całkowicie na danym projekcie ale np. jak ja wczoraj, nie miałem ochoty pracować nad kawałkiem ale zamiast odpalić GTA (co miałem w planach) odpaliłem pianino i podłączyłem kontroler MIDI. Zrobiłem dwie melodie, nie wiem czy dobre, nie wiem czy je wykorzystam ale może xd Ważne żeby robić, cokolwiek, chociażby to co pisano wyżej.


RE: Brak motywacji - tks21 - 24.11.2017

Właśnie czas odpoczynku jest wskazany dopiero sobie uświadomiłem, dzieki Wam :)


RE: Brak motywacji - Mandalar - 24.11.2017

(24.11.2017, 15:08)tks21 napisał(a): Szczerze mówiąc nie jestem grafikiem komputerowym by dodawać do swoich utworów ciekawe oryginalne avatary bo po prostu "plastycznie i graficznie" jestem słaby.

Możesz nawiązać współpracę z jakimś początkującym grafikiem, Wasze prace będą się wspólnie rozwijać, albo szukać darmowych grafik, jest tego bardzo dużo w necie.


RE: Brak motywacji - CaffeineMC - 24.11.2017

to co In-Tegral napisał to nastawienie optymalne i do tego stanu trzeba dąrzyć, co do Ciebie @tks21 to gdzieś musisz chyba najpierw popracować nad nastawieniem mentalnym bo "moje utwory to kicha", "nie jestem grafikiem", "nie mam weny" itd. Sam na siebie nakładasz presję, a sobie wyobraź co się dzieje w głowie takiego producenta, który wypuścił kawałek, złapał miliony odsłon, nagrał płyte, podpisał konkrakt i teraz się boi że nie sprosta oczekiwaniom słuchaczy przy kolejnych produkcjach i odejdzie w niebyt ... WYLUZUJ!


RE: Brak motywacji - Ralph G - 24.11.2017

Nikt nie odczuwa cały czas motywacji, ponieważ ona jest bardzo ulotna. Mnie często motywuje słuchanie nowych utworów. Pojawia się w mojej głowie myśl typu "o jaki fajny utwór, tez chce coś tak dobrego stworzyć!" i dostaje wtedy silnego kopa, który po jakimś czasie mija.

Kluczem do sukcesu nie jest motywacja, tylko samodyscyplina, czyli codzienne tworzenie
muzyki przez określony czas bez względu na to jak się czujesz i jakie masz nastawienie.

Pewnie twoim głównym problemem jest tutaj prokrastynacja (ciągłe odkładanie na później), która może być przykładowo spowodowana perfekcjonizmem / niską samooceną. Warto się zastanowić nad przyczyną i starać się coś z tym zrobić :)

Postaraj się wyrobić nawyk codziennego tworzenia muzyki, a z czasem zobaczysz pozytywne efekty. Wyrabianie takich nawyków nie jest łatwe, zwłaszcza na początku, wiec najlepiej zaczynać od małych wyzwań i powoli podnosić poprzeczkę. Często jest tak, że problemem jest samo zabranie się do pracy, a jak już się zacznie tworzyć to można wciągnąć się na ładne parę godzin. Warto ten fakt wykorzystać i np robić sobie wyzwania typu: "odpalę daw i porobię sobie coś przez 5 minut", jest to banalne wyzwanie, wiec raczej nie powinno być problemu z wykonaniem tego zadania. Często tak robię i czasami kończy się to wielogodzinnymi sesjami :D


RE: Brak motywacji - tks21 - 26.11.2017

Właśnie chcę coś zrobić w tym kierunku Ralph G no ale nie zawsze wychodzi. Dzisiaj załapałem choróbsko i tak cud, że wstałem z łóżka by to napisać. Pewnie i tak mimo wszystko usiąde do DAW :)


RE: Brak motywacji - Fantasmagorian - 26.11.2017

Myślę, że padło tu wiele mądrych i porządnych rad. Niestety sam musisz stwierdzić, co zrobić aby okres, w którym dopadła Cię niemoc twórcza, konstruktywnie wypełnić i przeczekać. Ale jest jedna niezawodna metoda i lekarstwo na to schorzenie. To czas który zawsze pomaga. Trzeba po prostu odczekać, przeczekać ten wielce niekorzystny dla każdego artysty moment. Nie będę już tutaj wymieniał rzeczy, które można robić, ponieważ nic lepszego nie wymyślę. Ale pamiętaj o jednym, że jeśli muzyka - jej tworzenie to Twoja prawdziwa pasja, to czas załatwi okres bezproduktywności. Tak naprawdę nie musisz robić nic. Wyłącz sprzęt i odejdź myślami od produkcji. :)


RE: Brak motywacji - Zirds - 26.11.2017

Polecam wziąć klawiaturę sterującą i laptopa (jak masz) i zgadać się z kimś z okolicy na jakiś wspólny jam muzyczny. Serio, dużo weny przychodzi jak się z kimś gra przy piwku, na żywo :)