MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Komputer z użwanych części - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Komputer z użwanych części (/temat-komputer-z-uzwanych-czesci)



Komputer z użwanych części - ValterB - 22.01.2018

Witam. Chciałbym się poradzić w kwestii zakupu komputera lub raczej części do niego. Mam w planach złożyć jakiś zestaw z używanych podzespołów do 1000zł ponieważ mój stary na Athlonie 64 X2 który ma już dziesięć lat całkiem się posypał. Czy mógłby mi ktoś polecić jakich części szukać? może coś pod starszą i5 lub i3? nie mam w zamiarach na nim grać ;)
Gdyby ktoś potrafił pomóc lub doradzić będę wdzięczny. Pozdrawiam:)


RE: Komputer z użwanych części - sowa - 22.01.2018

Co konkretnie potrzebujesz? Samą budę z podzespołami minus karta graficzna skoro nie grasz? Czy monitor, obudowę i inne duperele też?


RE: Komputer z użwanych części - marcinxx1982 - 23.01.2018

Ten temat to był tu już tyle razy,że nie trzeba więcej go poruszać tylko odnaleźć ;)
Myślisz sobie pewnie jak w tym bajzlu znaleźć to czego szukam.
Google działa na zasadzie słów kluczowych.Wystarczy w nim wpisać "komputer do produkcji muzyki odstęp musicproducers.pl".


RE: Komputer z użwanych części - ValterB - 23.01.2018

Chodzi mi głównie o to na jakie podzespoły zwracać uwagę przy ich szukaniu, w sensie jakie modele procesora, mobo, ram itd brać pod uwagę bo nie za bardzo się na tym znam :P Potrzebuję całej "budy" bez tej grafiki, resztę posiadam.
Ok, zrobię tak jak podałeś :P


RE: Komputer z użwanych części - pumadesign - 23.01.2018

(23.01.2018, 12:53)marcinxx1982 napisał(a): Ten temat to był tu już tyle razy,że nie trzeba więcej go poruszać tylko odnaleźć ;)
Myślisz sobie pewnie jak w tym bajzlu znaleźć to czego szukam.
Google działa na zasadzie słów kluczowych.Wystarczy w nim wpisać "komputer do produkcji muzyki odstęp musicproducers.pl".

ta , tylko z tygodnia na tydzień sytuacja się zmienia , chyba że masz na myśli że 20 razy w miesiącu ktoś na forum zakłada temat "proszę o pomoc w złożeniu pc" tym bardziej z podzespołów używanych xD


RE: Komputer z użwanych części - K - 23.01.2018

(23.01.2018, 13:35)ValterB napisał(a): Potrzebuję całej "budy" bez tej grafiki, resztę posiadam.

Czyli w końcu co posiadasz, a co chcesz kupić? :D


RE: Komputer z użwanych części - sowa - 23.01.2018

(23.01.2018, 13:35)ValterB napisał(a): Chodzi mi głównie o to na jakie podzespoły zwracać uwagę przy ich szukaniu, w sensie jakie modele procesora, mobo, ram itd brać pod uwagę bo nie za bardzo się na tym znam :P Potrzebuję całej "budy" bez tej grafiki, resztę posiadam.
Ok, zrobię tak jak podałeś :P

Ja bym osobiście składał nówkę sztukę. Sprawdź co już masz i czy możesz dalej z tego korzystać np. dysk twardy, zasilacz, obudowa. Każda część, którą nadal możesz używać da Ci więcej możliwości. Również zastanów się czy nie masz możliwości dozbierać fundusze bo każde 100 daje również kolejne możliwości.


RE: Komputer z użwanych części - ValterB - 25.01.2018

Ze starego PC nada się tylko obudowa :P Może faktycznie na razie się wstrzymam bo nie za bardzo wiem jakich tych używanych części szukać, a szkoda wyrzucać pieniądze w błoto. Pozdrawiam ;)


RE: Komputer z użwanych części - K - 25.01.2018

Ok. Myślałem, że masz jakiś podzespół, do którego trzeba by coś dobierać, ale w takim wypadku według mnie średnio będzie opłacać się używany sprzęt. Zacznijmy od tego, że nie kupisz ultra mocnego używanego sprzętu sprzed np. dwóch lat w jakiejś rewelacyjnej cenie. Mamy 1000zł, masz obudowę, więc potrzeba procesora, płyty głównej, pamięci RAM, dysku i zasilacza.



Dysk HDD

Na allegro znajdziesz 500GB za 100zł z roczną gwarancją. Nie mam pojęcia skąd ktoś ma 10 tys. takich dysków i sam na pewno czegoś takiego bym nie kupił, ale to bardzo tania opcja, dzięki której zaoszczędzimy na bardziej istotne części. Jeżeli chodzi o allegro i "takich" tanich sprzedawców, pamiętaj, że z realizacją gwarancji mogą być problemy (niezależnie od kupowanego produktu). 1TB na allegro to koszt około 160zł z 2-letnią gwarancją. Niemniej w tych pieniądzach możesz kupić już dysk w tradycyjnym sklepie: https://www.x-kom.pl/p/322520-dysk-hdd-toshiba-1tb-7200obr-64mb-p300-oem.html



Zasilacz

Jeśli nie bierzemy pod uwagi karty graficznej to wystarczy 300-350W (nadal będzie to miało spory zapas). Nie kupujemy produktów Modecom, Chieftec itp. lecz najlepiej, a wręcz wskazane jest, aby był to zasilacz Be Quiet, ew. z lepszych marek Corsair, Thermaltake, Seasonic, Fractal, Enermax. 300-watowy zasilacz Be Quiet na allegro z roczną gwarancją to koszt 100zł. W x-kom za 135zł masz taki z 3-letnią gwarancją: https://www.x-kom.pl/p/309244-zasilacz-do-komputera-be-quiet-300w-system-power-b8.html



RAM

Będziemy potrzebować 8GB pamięci DDR3. W tym wypadku na allegro wcale nie jest taniej, jeżeli chodzi o nowe pamięci. Używane z roczną gwarancją kupisz za ok. 200zł. Nowe w sklepie z 5-letnią gwarancją za 250zł: https://www.x-kom.pl/p/244482-pamiec-ram-ddr3-patriot-8gb-1600mhz-cl11-signature.html lub ode mnie za 200zł z gwarancją wieczystą, bo akurat mam takie na sprzedaż :D.



Płyta główna

Pójdziemy w Intela, bo do sensownego rozwiązania od AMD potrzebowałbyś jeszcze dodatkowo karty graficznej, a w praktycznie każdym Intelu masz już układ zintegrowany. I teraz tak:
- jeżeli socket 1155 (2011 rok) to kupujemy procesor 2 lub 3 generacji;
- jeżeli socket 1150 (2013 rok) to kupujemy procesor 4 generacji;
- najnowszy socket 1151 pomijam, bo wykroczymy poza budżet (tym bardziej, że wtedy trzeba by też rozpatrywać nieco droższe RAMy DDR4).

Jestem zdania, że płyta powinna być nowa, a takiej z gniazdem 1155 już praktycznie nie kupimy. Co więcej, jeżeli za powiedzmy 2 lata padnie, będzie jeszcze większy problem z dostępnością. W momencie gdy to piszę, takich używanych płyt na allegro jest tylko 26. Jeżeli coś ustrzelisz, może uda się kupić taką płytę za 100zł. Jeżeli nie to pewnie będziesz musiał wydać w granicach 150-200zł. W przypadku gniazda 1150 nie będzie już sensu bawić się w płytę używaną, bo nową z 3-letnią gwarancją kupisza za 150zł: https://www.x-kom.pl/p/335084-plyty-glowne-socket-1150-asrock-h81m-vg4-r30-h81-pci-e-ddr3.html



Procesor

Jeżeli poszedłeś w najtańszą opcję, tj.: dysk 500GB i zasilacz z allegro, moje RAMy :D i płytę pod 1155, pozostaje 450-500zł na procesor. Jeżeli wybrałeś nieco bezpieczniejszy wariant, pozostaje ok. 350zł.

Pod 1155 możemy kupić nowy procesor i5-2400 za 280zł z 3-letnią gwarancją: http://allegro.pl/i5-2400-4x3-1ghz-lga1155-pasta-fv23-36mc-gw-i7139281114.html lub lepszy i5-3470 za 370zł, ale już tylko z roczną gwarancją (poza tym niby nowy, a w opisie, że pochodzi z demontażu "nowych" komputerów): http://allegro.pl/procesor-intel-i5-3470-ivy-bridge-lga-1155-hit-i7084098870.html

Używane i5 drugiej generacji są tylko ciutkę tańsze niż ten nowy, który podałej wyżej, ale za to używane i5-3470 da się kupić w okolicach 250zł. Procesory prawie w ogóle się nie psują, ale osobiście i tak wolałbym wybrać nowe i5-2400. Wszystkie procki pod to gniazdo jakie znajdziesz na allegro są wersjami OEM co oznacza, że nie mają chłodzenia. Tutaj jednak nie widzę przeciwwskazań by było używane i kupisz takie za ok. 50-100zł.

O ile łatwiej dostać płytkę pod 1150 to z pozostałym na procesor budżetem będzie trochę gorzej. Do 350zł powinno udać Ci się wyłapać procesor i3-4xxx z chłodzeniem lub ew. Pentium G3xxx. Są one sporo gorsze od wyżej opisanych procesorów i5, ale i tak o wiele, wiele lepsze od Athlona, którego teraz posiadasz. Przy gnieździe 1150 przyjąłem jednak droższy wariant podzespołów. Jeżeli zostaniemy przy tych najtańszych to na procesor zostanie Ci również do 500zł. Do tej kwoty nabędziesz używany i5-4xxx (z chłodzeniem), który będzie już lepszy od i5 drugiej i trzeciej generacji.



Podsumowując ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak:
a) wybieram nowe podzespoły, przeszukuję jakieś małe sklepy w poszukiwaniu płyty 1155, kupuję nowe i5-2400 + jakieś używane chłodzenie, wydaję do 1100zł;
b) nadal wybieram nowe podzespoły, ale nieco odkładam zakup, aby kupić procesor i5-4xxx i wydaję ok. 1200-1300zł.

Ponadto rozważ zainwestowanie w dysk SSD. Są one dużo mniej pojemne od HDD (przy zachowaniu tej samej ceny), ale znacznie przyspieszają pracę i działanie komputera. Linki z allegro brane na szybko (nie weryfikowałem specjalnie sprzedawców) :).


RE: Komputer z użwanych części - ValterB - 25.01.2018

Bardzo dziękuję za tak obszerne poruszenie tematu K :) Muszę to sobie chyba jeszcze raz wszystko przemyśleć, ale gdybym podjął decyzję to poszedł bym w 1155 plus i5 2400 bo czytałem że jest bardzo dobrym procesorem.
Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki ;)

P.S. Nie zależy mi na super wydajności, bo w porównaniu do tego na czym pracowałem do tej pory czyli Athlon 64 X2 5200+ i 2GB RAM DDR2, a ostatnio nawet 1GB bo mi się chyba zasilacz posypał, a od niego reszta to i tak będzie jak niebo a ziemia :D


RE: Komputer z użwanych części - K - 25.01.2018

To w takim wypadku czwórka RAMu pewnie Ci wystarczy, a to stówka w kieszeni. Druga generacja serii "i" była ogólnie bardzo udana i do dzisiaj wiele osób ma te procesory. Ta i5 może Ci posłużyć latami tylko nie na używanej płycie.


RE: Komputer z użwanych części - ValterB - 25.01.2018

Miałem raczej zamiar brać 8GB, a w przyszłości dokupić jeszcze jedną żeby mieć 16 :)
Z tego co mówiłeś z nowymi płytami 1155 będzie problem


RE: Komputer z użwanych części - K - 25.01.2018

Na allegro jeszcze tam jakieś płytki są, ale nie przeglądałem specjalnie. Zawsze znajdzie się coś za granicą w tych samych pieniądzach. A co za dużo RAMu to niezdrowo, a raczej niepotrzebnie. Większości osób, które głównie przeglądają Internet w zupełności wystarczą 4GB. 8, gdy gramy w coś bardziej wymagającego i ogólnie używamy komputera do czegoś więcej - osobiście do niedawna posiadałem właśnie 8GB. 16 to już naprawdę bardzo dużo i nie wpłynie to w żaden sposób na przyspieszenie pracy komputera.