MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Walka z Brickwall limiterem - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Walka z Brickwall limiterem (/temat-walka-z-brickwall-limiterem)



Walka z Brickwall limiterem - PureInstinct - 15.11.2018

Cześć,
od kilku utworów walczę z problemem przesteru po użyciu 'ściany limitera'. Wytłumaczę najszybciej w czym tkwi problem w krokach jakie wykonuje podczas ostatecznego masteringu:

1. Narzucam limiter na master, by skompresować ostatecznie całość - ustawić godny poziom głośności utworu, tym samym blokując ucieczkę poza -0.1db
2. Dla bezpieczeństwa zawsze ustawiam na końcu (stereo out/master) brickwall limiter, tak samo, na -0.1db.
3. Eksportuje utwór do *.wav (32 bit, 44.1 kHz).
4. Dla pewnych testów wrzucam już gotowy plik *.wav ponownie do DAW.


I tutaj występuje problem. Gdy tutaj wrzucam już gotowy plik audio - nagle wyskakuje mi we wskaźnikach informacja, że przeskakuje poziom 0db i zaczyna się przester, deformacja audio itd.

Jak to możliwe, że utwór nadal pikuje, gdy podczas masteringu założyłem brickwall limiter, która ścina zupełnie informacje powyżej ustalonej granicy -0.1db?
Z góry dzięki za pomoc Beer


RE: Walka z Brickwall limiterem - KrystianT - 15.11.2018

[Obrazek: Przechwytywanie.jpg]

jeśli FL Studio to mi takie coś przyszło do głowy, może ten suwaczek jest wyżej niż powinien.
Rozumiem że ten gotowy wav wrzucasz do nowego projektu i wtedy sprawdzasz, to może gdzieś na masterze coś wpięte jest patrzyłeś dobrze ;P


RE: Walka z Brickwall limiterem - PureInstinct - 15.11.2018

Dzięki za odpowiedź Krystian!
Tak, dokładnie do nowego projektu - typowy czyścioch, bez niczego na masterze.

I akurat głównie fabryczny brickwall w Cubase, ale w Flu również sprawdzałem i jest dokładnie to samo - pikuje niestety nadal ponad 0db. :(


RE: Walka z Brickwall limiterem - DelianoCarl - 16.11.2018

Po co renderujesz do 32 bitów? Sprawdź czy na 24 jest tak samo. Jeśli pracujesz na cubase to dość dziwne.... Nigdy nie spotkałem się z tym żeby w projekcie ucinało szczyty a po renderze już nie. Owszem to całkiem możliwe przy renderze do mp3 ale do 24bit WAV nie ma prawa. Może w routingu sygnału coś pomieszałeś, przeoczyłeś..


RE: Walka z Brickwall limiterem - In-Tegral - 16.11.2018

Jak mocno peakuje? Pamiętasz o tym by zostawiać 0,5-1db zapasu już po masteringu?

@Edit, nie zauważyłem Twojego punktu nr 1. 0,1db to za mało.


RE: Walka z Brickwall limiterem - DelianoCarl - 16.11.2018

Dlaczego 0,1 to za mało? przy dobrym brickwall limiterze ustawiając 0,1 nic nie przejdzie... ;)


RE: Walka z Brickwall limiterem - PureInstinct - 16.11.2018

Dzięki za odpowiedzi!

@DelianoCarl - spróbowałem zrenderować na 24bit i w ogóle jakaś dziwna akcja. Na 32 bit pikuje około 1.5db, a w wersji 24bit nadal pikuje, jednak o 0.5db. Hahah totalnie nie wiem o co chodzi :D

In-Tegral - si si, tak jak wyżej tutaj odpisałem. Jedynie mogę dodać, że przed brickwallem podczas masteringu pikowało po 1.5db max. Czyli w wersji 32 bit to wychodzi trochę tak, jakby ten limiter w ogóle nie działał.
I w zasadzie też zadam to samo pytanie, czemu 0.1 w brickwall limiterze to za mało? On powinien ścinać każdą informację powyżej tego limitu właśnie.


RE: Walka z Brickwall limiterem - In-Tegral - 16.11.2018

Gdzieś kiedyś o tym czytałem w jakiejś książce po angielsku czy film yt, że wszystkie wtyki mają swoje niedociągnięcia (gość to oczywiście przedstawiał jako czarną magie dla mnie - matematyka i te sprawy) dlatego się zostawia właśnie zawsze zapas i to taki od 0,5 -1 db. Z tym, że ja nie mówię, że to ta przyczyna u Ciebie, bo sam u siebie ostatnio widuje podobne problemy, wszędzie gra fajnie a w końcu trafie np na telefon i wtedy zaczyna się straszny clipping. Co prawda ja używam PRO L na końcu z ustawieniami pod clipping, więc tutaj jest troszkę inaczej.

Pure, sprawdzałeś inne limitery oprócz flowskiego i cubase?


RE: Walka z Brickwall limiterem - Abigail Noises - 16.11.2018

Tu nie chodzi o limiter ani cliper.

Po pierwsze piszesz, że renderujesz w 32 bit i 44 khz ale nie napisałeś w jakiej głębi i o jakim próbkowaniu miksujesz. Takie rzeczy dzieją się często podczas zmiany próbkowania i wtedy dostaje się niechciane piki, co zresztą zauważyłeś, że po zmianach te przestery są inne (mają inną siłę). W ogóle po co renderujesz do 32 bit ?

Po drugie, ważne jak masz ustawiony DAW bo może być tak, że masz inną głębię miksowania i próbkowania niż wyrenderowany plik – i znów będziesz miał niechciane piki (które mogą w gruncie rzeczy być fałszywe). Najlepiej miksować w DAW 24 bit i 44,1khz i wypalać 16bit i 44,1 khz pozostając na tym samym poziomie próbkowania a zejść tylko z głębia do typowej płyty CD

Trzecia sprawa to dithering – osobiście uważam, że jakie by nie było procesowanie podczas masteringu to ostateczny dithering i ustawienie w tymże ditheringu końcowej bitowości i próbkowania a nawet cippingu załatwi problem (czyli w gruncie rzeczy wszystko w jednym) Oczywiście musi być to zbieżne z DAW podczas eksportowania a najlepiej aby w DAWie wyłączyć te opcje (jak się da). Polecam wtyczkę PSP – X Dither.

Poczytaj więcej tutaj:

https://www.gearslutz.com/board/mastering-forum/1162853-clipping-after-limiter.html


RE: Walka z Brickwall limiterem - In-Tegral - 16.11.2018

W sumie Adam ma racje, że też kur* o tym nie pomyślałem w ten sposób...


RE: Walka z Brickwall limiterem - DelianoCarl - 16.11.2018

Pewnie sobie pomyślał że jak wyrenderuje do 32bit to będzie piekna jakość xD ja akurat od samego początku robię kawałek w 16 bitach i 44,1khz dzięki czemu nie mam tego typu problemów... Wszystko i tak musi być zrenderowane i dostosowane do formatu CD... Także 32bity to głupota totalna.


RE: Walka z Brickwall limiterem - OProject - 16.11.2018

Słyszałem gdzieś że ustawia się na -0,6 dB żeby lepiej brzmiało na jakiś większych systemach audio.

A spróbuj może z innym limiterem xd
Spróbuj może też wszystkie gałki i suwaki volume ustawić ciszej.

Miałem też sytuacje że w DAW nie wychodziło ponad 0, ale np. w Traktor DJ już "paliły się czerwone lampki"
Nagraj może jeden takt i zobczymy czy u nas to też działa albo sami spróbujemy xd


RE: Walka z Brickwall limiterem - dejfdj - 16.11.2018

Krystian się nie popisał, ale spróbujmy to 'poprawić. Wspólnie.

Ciśnienie na 'wyżynach pomaga zrekompensować 'szczękościsk. - ciśnienie krwi jest stałe, ale nie 'łapiesz równowagi.
Przed zmianą fali akustycznej na sygnał nerwowy część receptorów wewnątrz ślimaka musi zostać przygaszona, by powiedzieć mózg-owi, że za mocno się 'jarasz. - definitywnie @PureInstinct "_ rób beaty przerwami:
- max godzina na procesy towarzyszące Modlitwie. (czyt. twórczy proces)
+ prze-nudne słuchanie Wygaszeń i Rozpoczynań. (F a d e IN, OUT)


RE: Walka z Brickwall limiterem - DelianoCarl - 16.11.2018

Dejf nie ćpaj.


RE: Walka z Brickwall limiterem - PureInstinct - 16.11.2018

Adam - Sprawdziłem w panelu kontrolnym w DAW i niestety dokładnie ta sama głębia i próbkowanie, co przy renderze (choć przyznam się, że wcześniej nie brałem tego pod uwagę).
Ale apropo ditheringu - żesz sztos, o tym totalnie nic nie wiem! Dziękuję, ogarnę sobie to na pewno - może tutaj faktycznie to ostateczne rozwiązanie! Dzięki Adam!

DelianoCarl - hahah, powiem ci, że mało wiem o renderingu audio i w tym przypadku akurat tak myślałem xD Że analogicznie im większe numerki - tym lepsza jakość :D No nic, człowiek na błędach się uczy.

OProject - dzięki wielkie za to info, na pewno to wykorzystam. Zastanawiam się nad tym i tak myślę, że prawdopodobnie to ma coś wspólnego z ostatecznym podbijaniem pewnych częstotliwości na tych systemach, by utwór jeszcze lepiej brzmiał na żywo i dlatego może zostawia się tyle headroomu.

dejfdj - Hahahah, stary. Nie wiem co bierzesz, ale też chcę! xD


RE: Walka z Brickwall limiterem - DelianoCarl - 16.11.2018

To nie chodzi o panel kontrolny interfejsu w sterownikach karty, tylko musisz sprawdzić w ustawieniach DAW. Pracujesz na cubase?


RE: Walka z Brickwall limiterem - PureInstinct - 16.11.2018

Tak tak, to dane z DAW. Juz poprawiłem posta.
Dokładnie, aktualnie Cubase i Fl.


RE: Walka z Brickwall limiterem - Peter Mark - 25.12.2018

Dobry wieczór.
Może i głupio napiszę, ale czy aby przy rendowaniu nie masz pominiętych efetów sumy?