MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
OTHER Elayah - Factory of steel - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: OTHER Elayah - Factory of steel (/temat-other-elayah-factory-of-steel)



Elayah - Factory of steel - ElayahcRAP - 16.01.2019



Cześć wszystkim. Pomimo tego, że moja przygoda z muzyką trwa mniej więcej 3 miesiące (z przerwami) to udało mi się w końcu skończyć jakiś kawałek tak, żeby można go było nazwać w miarę kompletnym utworem.
W sumie nie wrzucam tego dla oceny, bo to typowy kawałek początkującego, więc każdy się może spodziewać co usłyszy, ale zależy mi głównie na opiniach i uwagach na czym szczególnie pracować, bo wiem że na forum jest wielu ludzi tworzących profesjonalnie, a takie uwagi są dla mnie cenne :)

Tak w skrócie:
1. Wiem, że jest strasznie "piłowato", ale taki był właśnie mój zamysł, żeby było nieco brudu i skrzypienia, a dźwięki miały przypominać te słyszalne w fabrykach( inna sprawa czy to dobrze)
2.Praktycznie każdy dźwięk jest layerowany, ale nie wiem czy to słychać bo czasem sam mam wątpliwości
3.Miks jest fatalny. To wiem sam, bo niestety chwilowo mam dostęp jedynie do słuchawek za 30 zł i doświadczenia z kilku miesięcy, więc wiadomo. Ale zależy mi na uwagach na czym się skupić w pierwszej kolejności
4. Część utworu umyślnie nie ma prawie bassu i w sumie nie ma tu typowej melodii
5. Jest sens tu coś poprawiać, czy wszystko do dupy i lepiej ćwiczyć dalej na czymś zupełnie nowym?
6. Mam nadzieję, że nie dokonam gwałtu na waszych uszach :)
7. Do jakiego gatunku muzycznego jest temu najbliżej, bo zupełnie nie mam pojęcia gdzie się kierować :D


RE: Elayah - Factory of steel - X-KAM - 16.01.2019

Również jestem amatorem ale może coś napiszę. Słyszę przestery - a bynajmniej u mnie. Dźwięki się przebijają jeden nad drugi - Lead za głośny, Pioano jakieś takie za bardzo przesterowane mi się wydaje, i nadzbyt jak to ująłeś "Piłowaty" Lead, Arp tak samo, ogólnie motyw melodyczny jest za głośny. Stopa się chowa pod tym wszystkich - Może pomyśl o zastosowaniu sidechain. Profesjonalnie ci nie napiszę, ale w uszy kłuje. ogólnie u mnie nie da się słuchać bez zmęczenia Uszu/Słuchu. Jakbyś to spasował ładnie wszystko to było by naprawdę ciekawe. Chłopaki ci powiedzą zapewne dokładnie co i jak do poprawy. Będzie git. Co do sensu poprawiania - Dokończ jedno pytając się, i ucząc się tym samym. nie ma sensu ciągle robić od nowa. dokończ, Wyobraziłem sobie inne barwy, kolory, Perkę i w miarę dopieszczone - ale z tym motywem = Miło by się słuchało. Dokończ . Rep na otuchę


RE: Elayah - Factory of steel - ElayahcRAP - 16.01.2019

Dzięki za opinie. Robiłem sidechain na stopie do kanału z arpem/leadem, ale prawdopodobnie średnio wyszło :D Ale faktycznie się nie przebija, bo sam zauważyłem, że o ile początkowo jest nawet nieco zbyt głośna to później zmienia się w stukot w tle. Chciałem popróbować z automatyzacją głośności, ale stwierdziłem, że najpierw zapytam ludzi co i jak. A co do przesterów to z tego co widziałem, to poziomy głośności tych kanałów są do max -3 db, na masterze też jest limiter poniżej, ale jeśli inni potwierdzą to faktycznie może coś być na rzeczy. Ewentualnie może to kwestia na nałożonego distortion. Tak czy tak dzięki :)


RE: Elayah - Factory of steel - Mocade - 16.01.2019

Z dym dokańczaniem to tak nie do końca, bo siedzenie nad jednym projektem zacznie być w końcu nużące i męczące przez co będziesz dzień w dzień ślęczał nad aranżem którego dawno temu będziesz mieć dość. W początkującym stadium tworzenia polecałbym wprowadzać tylko małe poprawki aby bardziej skupić się na następnych projektach, każda nowa ścieżka zawsze będzie wymagać skręcenia aranżacji i miksu od podstaw, a im więcej ścieżek stworzysz tym bardziej sobie to przyswoisz i będzie to dla ciebie łatwiejsze. Oczywiście nawet w tym kierunku jest granica rozsądku, czasem trzeba się po prostu zatrzymać żeby zrobić oględziny bo może jakieś melo ci się bardziej spodoba i fajnie byłoby to rozwinąć, lub odkryjesz coś w miksie o czym do tej pory nie wiedziałeś.. Zawsze coś się może zdarzyć dlatego przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednie wyczucie między rozwijaniem jednego i drugiego. Kawałek aranżacyjnie nie urywa jednak słychać że EQ i stereo zaczyna powoli nabierać kształtu, głośność jest odpowiednia, więc małymi krokami idziesz w dobrą stronę. Polecam wracać do starych kawałków daleki czas później, kiedy zamiast wprowadzania drobnych poprawek będziesz mógł dumnie zrobić remaster. 3/5, ale podciągnę do czwórki bo w odróżnieniu od większości początkujących przynajmniej zdajesz sobie sprawę ile przed Tobą pracy.

Pozdrawiam.


RE: Elayah - Factory of steel - Plague - 23.01.2019

Pamiętaj jedną bardzo ważną rzecz - przyjmuj konstruktywną krytykę z pokorą, nie wal focha, tylko siedź i twórz słuchając najlepszych i przerzucaj np. czasem ich pomysły do swoich utworów ( to nic złego ), a będziesz się rozwijał.

A co do tego utworu, to troszkę za dużo tych melodii na ostrych leadach, przez co uszy się męczą.
Na pewno przyda się urozmaicenie w aranżacji w postaci jakiegoś spokojnego fragmentu np. na samych padach, żeby dać słuchaczowi odpocząć.
Jak na początek mix Ci wyszedł całkiem niezły :)
Pozdr.