MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
OTHER Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: OTHER Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) (/temat-other-mat-mor-raw-crush-the-walls-metal)



Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mat.Mor.Raw - 2.03.2019

Po ostatnich przygodach z trance i drum and bass, czas wrócić do surowego gitarowego grania...

1) Gitarę nagrałem przez combo Line6 Spider IV 15 podłączone bezpośrednio do interfejsu Behringer Guitar Link UCG102, a potem nakładałem efekty w pluginie NI Guitar Rig 4
2) Brzmienia basu pochodzą z samplera NI Kontakt Player
3) Brzmienia perkusji pochodzą z samplera NI Battery 3




RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mocade - 2.03.2019

Nie narzuciłeś na tą gitarę jakiegoś studyjnego reverbu? ten dist wydaje taki dziwny głuchy pogłos. Mimo wszystko, riffy są zajebiste i technicznie czyste, a sekcje różnorodne i dość skomplikowane. Robota na piątkę, kradnę.

Pozdrawiam.


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mandalar - 2.03.2019

Fajna gitarka i kawałek przyjemnie zadziorny.
Battery chyba nie jest najlepszym wyborem do imitacji naturalnych bębnów ;)
Całokształt 5/5


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Sajtrus - 2.03.2019

5/5 za riffy, dla tych co nie grają na żywo na gitarze powiem tylko, że to wymaga dobrego interfejsu o b. niskiej latencji. Line 6 słynne :) No i faktycznie ta perka Battery 3 brzmi już nie tak. Polecam Groove Agenta 5 Steinberga , są tam zestawy do metalu. Ogólnie wałek lekko zduszony , ale Line 6 tak ma, brak powietrza, ale za to , że są legalne wtyczki i ręcznie perka zrobiona ocenię na 5/5.
Pozdrawiam.
Sajtrus


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Plague - 3.03.2019

Ja tam się na gitarowym graniu nie znam, ale z tego co słyszę, to dla mnie fajny sztos.Bardzo przyjemne dla ucha :)
Do ulubionych i 5/5!


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mat.Mor.Raw - 3.03.2019

(2.03.2019, 21:21)Mocade napisał(a): Mimo wszystko, riffy są zajebiste i technicznie czyste, a sekcje różnorodne i dość skomplikowane.
(3.03.2019, 11:35)Plague napisał(a): Ja tam się na gitarowym graniu nie znam, ale z tego co słyszę, to dla mnie fajny sztos.Bardzo przyjemne dla ucha :)
(2.03.2019, 21:49)Mandalar napisał(a): Fajna gitarka i kawałek przyjemnie zadziorny.
(2.03.2019, 23:07)kadziel napisał(a): 5/5 za riffy

Dzięki za docenienie kompozycji, to jest kawałek, który ogrywałem sobie już od kilku lat, ale dopiero teraz byłem gotowy, żeby go nagrać. Wcześniej brakowało mi jeszcze techniki, żeby to poprawnie wykonać. Dodam tylko, że podczas komponowania inspirowałem się takimi zespołami jak Tool, King Crimson, Trivium, Metallica, Marilyn Manson, Muse.

(2.03.2019, 23:07)kadziel napisał(a): dla tych co nie grają na żywo na gitarze powiem tylko, że to wymaga dobrego interfejsu o b. niskiej latencji.

Co prawda to prawda, chociaż w moim przypadku podczas samego nagrywania nie narzucałem żadnych efektów w DAW, więc nie miałem problemów z latencją. Przester miałem ustawiony już w combo Line 6, natomiast potem w DAW operowałem już na pliku audio i w NI Guitar Rig już się bawiłem korekcją, kompresją i efektami przestrzennymi.

(2.03.2019, 23:07)kadziel napisał(a): No i faktycznie ta perka Battery 3 brzmi już nie tak. Polecam Groove Agenta 5 Steinberga , są tam zestawy do metalu.
(2.03.2019, 21:49)Mandalar napisał(a): Battery chyba nie jest najlepszym wyborem do imitacji naturalnych bębnów ;)

Zazwyczaj w perkusji rock-metalowiej nadużywane są brzmienia otwartego hihata i crash. Strasznie tego nie lubię, dlatego w tym przypadku praktycznie zrezygnowałem z hihata, a crash występuje tylko w nielicznych miejscach dla podkreślenia uderzenia. Wolałem użyć talerzy ride, które nie generują ściany szumu tak jak inne talerze, a ładnie tworzą przestrzeń i nadają rytm. No i chciałem też mieć dużo mid-tom-tomów, żeby uzyskać taki plemienny trans. Poza tym zależało mi na uzyskaniu selektywnego i bliskiego dźwięku, więc nie ma tutaj soczystych pogłosów, a raczej symulacja małej salki typu mid-room ;) . Zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć trochę ubogo w porównaniu z typową sekcją perkusyjną, ale był to świadomy zabieg. Więc nie jest to wina Battery, a mojej aranżacji. Akurat same brzmienia z Battery uważam za bardzo naturalne, zwłaszcza jeśli doda się odrobinę humanizacji i skorzysta z warstwowych brzmień nagranych z różnych ujęć mikrofonu.

Z tego co czytałem kiedyś o wcześniejszych wersjach groove agent, jest to raczej automatyczny aranżer perkusji, w którym można wybierać rozmaite wariacje i pół-gotowe pochody perkusyjne. Ja natomiast wolę tworzyć całą aranżację od podstaw z pojedynczych dźwięków, zwłaszcza że perkusja w tym utworze dostosowuje się do partii gitary, a nie odwrotnie.

(2.03.2019, 23:07)kadziel napisał(a): Ogólnie wałek lekko zduszony , ale Line 6 tak ma, brak powietrza
(2.03.2019, 21:21)Mocade napisał(a): Nie narzuciłeś na tą gitarę jakiegoś studyjnego reverbu? ten dist wydaje taki dziwny głuchy pogłos.

Jest tutaj narzucony bardzo delikatny pogłos wraz z odrobiną pre-delay. W przypadku gitary rytmicznej im większy pogłos, tym mniejsza precyzja poszczególnych uderzeń, więc trzeba tutaj zachować odpowiedni umiar i złoty środek. Całkiem możliwe, że wywołuje to wrażenie lekkiego zduszenia. Z ustawieniem przesteru w Line6 miałem też dylemat, bo do fragmentów z palm-muting potrzebowałem mocnego przesteru, a do innych fragmentów wystarczyłby lżejszy przester, stąd w niektórych partiach może występować wrażenie "zduszenia".

PS: Dzięki za komentarze, cieszę się z tak pozytywnego odbioru, zwłaszcza że to mój pierwszy kompletny kawałek bez żadnych brzmień elektornicznych: tylko giara, bas, perkusja. Najbardziej się obawiałem o brzmienie basu, ale jak widać nie zwróciliście na to uwagi, więc chyba jest dobrze ;)


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mandalar - 3.03.2019

Nie chodziło mi o brzmienie perki ani miks. Sample są fajne, ale jak ten sam sampel się powtarza to brzmi to nienaturalnie. Np. w kontakcie masz losowe wyzwalanie sampli dla tego samego uderzenia i nie tworzy się wtedy karabin.


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mat.Mor.Raw - 4.03.2019

W Battery też jest losowe wyzwalanie brzmień. Natomiast nie można z tym przesadzić bo wychodzi jeszcze bardziej nienaturalnie. Perkusista mimo wszystko gra dość powtarzalnie. Poza tym w muzyce metalowej często stopa i werbel grają bardzo jednostajnie brzmieniowo i jest to prządane dla uzyskania odpowiedniej energii i akcentów. Mam wrażenie, że mogłem dać trochę więcej humanizacji na tom tomach. Tak czy inaczej, skoro słyszysz karabin gdzieniegdzie, to znaczy że mam nad czym popracować do następnego kawałka ;)


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mandalar - 4.03.2019

Nie gdzieniegdzie tylko po całości :D talerze, tomy, werbel, perkusista grający nawet najbardziej perfekcyjnie, nie jest w stanie uzyskać dokładnie tego samego brzmienia dwa razy - każdy jest inny. Kiedy ten sam sampel powtórzy się po jakimś czasie, ucho już tego nie wychwyci, ale jeżeli gra w koło jeden sampel, to już jest to rażące przy imitowaniu naturalnego grania. Battery po prostu nie służy do naśladowania naturalnego grania, tylko do samplowania. Jest dużo romplerów, w których bez problemu uzyskasz naturalność gry na perkusji, czasami nawet trudno usłyszeć, że nie grał tego perkusista na żywo, jak się to odpowiednio zrobi.


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mat.Mor.Raw - 5.03.2019

Moim celem nie było nasladowanie prawdziwego perkusisty w 100%, tylko wystarczająco dobrze na potrzeby tego utworu. Jeżeli coś jest nie do końca naturalnie, to ok. Przede wszystkim zależało mi na prostej, dobrze brzmiącej, energetycznej parti bębnów, która odpowiednio wzmacniałaby partię gitary i basu, ale byłbaby pozbawiona nadmiaru hihatów i crashów, żeby uzyskać bardziej czytelny miks.


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Sajtrus - 5.03.2019

Witam Panów :) Jest jedno wyjście z tej dyskusji- spotkać się na dechach i zagrać razem na powietrzu, a nie przed monitorem :) Ja służę gitarą rytmiczną, bo palm-muting nie opanowałem :) Ha ha lol:) . Powiedział ten co sam ma kilka DAW.
Pozdro


RE: Mat Mor Raw - Crush the Walls (metal) - Mat.Mor.Raw - 5.03.2019

xD Ale żeby było jasne, prowadzimy tutaj merytoryczną dyskusję, nikt sobie nie skacze do gardeł, pełen szacunek za wszelkie uwagi krytyczne ;)