MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej (/temat-prosty-sposob-na-przelamanie-blokady-tworczej)



Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - hudson462 - 20.10.2019

Jeśli jesteś producentem muzycznym to zapewne masz ogromny folder z niedokończonymi projektami. Czasem doświadczamy blokady twórczej najzwyczajniej w świecie dlatego, że przesłuchaliśmy dany projekt kwadrylion razy i przywykliśmy do jego obecnej formy tak bardzo, że nie mamy żadnego pomysłu na dodanie nowych elementów w efekcie czego ląduje on w wirtualnej "szufladzie" wraz ze stosem innych pomysłów... Jest jednak prosty i dość niekonwencjonalny sposób na przełamanie tej blokady: po prostu weź jakikolwiek istniejący element utworu i przepuść go przez łańcuch efektów. W erze cyfrowej masz niemalże nieograniczone możliwości przetwarzania dźwięku- możesz go odwrócić, zniekształcić go nie do poznania przy pomocy distortion, sięgnąć po najróżniejsze typy filtrów, pociąć pętle i zmienić kolejność odtwarzania fragmentów, zatopić dźwięk w 100% pogłosie itd. itd. Tak przetworzone dźwięki nadal powinny pasować do utworu i jednocześnie nadać mu nową jakość. Istnieje szansa, że poza wprowadzeniem świeżego elementu zyskasz również nową perspektywę na utwór, a często również nagły przypływ inspiracji. Warto wtedy iść za ciosem i wprowadzić tyle zmian ile Ci przyjdzie do głowy. Przecież zawsze możesz wrócić do poprzedniej wersji utworu!

Co o tym sądzicie? Chętnie dowiem się jakie tematy tipów chcielibyście zobaczyć w przyszłości. Pozdrawiam


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - Wasp - 20.10.2019

ja co chwile renderuję do mp3 i słucham z winampa
skupiam wtedy się na dźwięku a nie z podglądzie patternclipów... i to się u mnie sprawdza
wtedy zawsze mam wene


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - sowa - 20.10.2019

Posiłkowanie się utworami referencyjnymi jest chyba najłatwiejszym sposobem na ukończenie utworu. Masz wszystko podane na tacy.


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - hudson462 - 20.10.2019

(20.10.2019, 11:35)sowa napisał(a): Posiłkowanie się utworami referencyjnymi jest chyba najłatwiejszym sposobem na ukończenie utworu. Masz wszystko podane na tacy.
Tak też można :P Ja jednak preferuję mój sposób bo najzwyczajniej w świecie daje mi to więcej satysfakcji, radości i dodatkowo możliwość wynalezienia czegoś świeżego :D


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - Sajtrus - 20.10.2019

A co to są te utwory referencyjne? Gdzie ich szukać?


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - tks21 - 20.10.2019

Mam swój sposób, często jakieś zaaranżowane motywy z kawałka na które nie mam pomysłu to "wklejam" je do aktualnego tylko nieco zmienione (wiadomo akordy) i patrzę czy to by się nadawało chociażby do jakiejś ciekawej sekwencji czy kontynuacji głównego motywu i później leci jak z górki :). Możecie spróbować tego sposobu :) Krótko mówiąc zapożyczanie motywów nie ukończonych wałków do nowych ze świeżymi pomysłami :)

PS. Co do utworów referencyjnych to często też z nich korzystam, patrząc na nie z punktu widzenia rytmiki, bassu czy też aranżacji. Już w sumie nie da się zrobić w stu procentach nowego, innowacyjnego a jedynie wyrobić swój własny styl w tym czym się siedzi :)


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - Zirds - 20.10.2019

(20.10.2019, 16:54)Sajtrus napisał(a): A co to są te utwory referencyjne? Gdzie ich szukać?

Utwory referencyjne to takie, które są podobne do tego co aktualnie tworzysz; takie, które są w jakimś stopniu inspiracją do tworzenia muzyki.
Na pewno masz dużo utworów, które kochasz i na nich się wzorujesz więc trzeba słuchać takiej muzyki by móc czerpać z nich to co poniesie Cię dalej w tworzeniu, przełamie barierę... Wiem, każdy chce być w swoim brzmieniu niezależny, ale tak się nie da, bo myśląc, że się zrobiło piękną melodię i tylko swoją to tak na prawdę jest to efekt inspiracji twórczością danego artysty, więc warto kopiować i się uczyć na błędach a potem wyciągać z tego co raz lepsze osiągnięcia :)


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - StellarOutcast - 29.10.2019

(20.10.2019, 8:51)hudson462 napisał(a): Jest jednak prosty i dość niekonwencjonalny sposób na przełamanie tej blokady: po prostu weź jakikolwiek istniejący element utworu i przepuść go przez łańcuch efektów.
Ciekawy pomysł, na pewno kiedyś zastosuję.
Ja czasami jak blokadę twórczą, po prostu zamykam projekt i zaczynam od nowej melodii, leada etc.


RE: Prosty sposób na przełamanie blokady twórczej - themiiram - 31.10.2019

Moja metoda, to sięgnąć czasem do muzyki z lat 80, nie raz do takiej, na której wzorują się twórcy "Electero Swingu" Czasem słuchanie starych wokali może przynieść pomysł na jakąś ciekawą melodię, lub usłyszenie melodii wygrywanej na danym instrumencie może zainspirować do wykorzystania takowego instrumentu