MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HARDWARE Początkujący - Roland sp404? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: HARDWARE Początkujący - Roland sp404? (/temat-hardware-poczatkujacy-roland-sp404)



Początkujący - Roland sp404? - paulina - 29.03.2020

Cześć!
Moi drodzy, postanowiłam skorzystać z forum, aby zasięgnąć porady osób doświadczonych. Sama jestem początkująca – z góry przepraszam za basic pytania, ale trochę się już gubię od nadmiaru informacji. :)
 
Chciałabym zacząć tworzyć muzykę. Uwielbiam śpiewać i chcę muzykować sobie w domu, coverując i tworząc własne kompozycje. Styl: cos w kierunku elektropop / indie (The Dumplings, Neon Indian, El Guincho)

Zaczęłam od przejrzenia różnych samplerów – mega podoba mi się gra live w ten sposób, finger drumming, etc.

Ostatecznie moją uwagę zwróciło Maschine MK3, a następnie Roland sp 404. W Rolandzie podoba mi się, że na dobrą sprawę, można tworzyć na nim muzykę od razu, bez użycia DAW. Można go zabrać wszędzie i nagrywać przeróżne rzeczy. Choć czytałam opinie, ze jego cena jest trochę zawyżona i ogólnie przycinanie sampli itd. jest procesem dość żmudnym – trochę mnie to martwi, nie chcę się zniechęcać na starcie. Wiec może powinnam zwrócić uwagę na jakieś inne urządzenie w podobnym przedziale cenowym, które może tyle samo lub nawet więcej?

PS. Wczoraj, szukając inspiracji i ludzi robiących rzeczy na tej maszynie, które ja bym chciała robić, natrafiłam na cover Frank Ocean – Swim Good – jestem zakochana, to jest właśnie to, co chciałabym wydobyć z takiego urządzenia.

Tak sobie pomyślałam, że może na początek dobry byłby taki zestaw: Roland sp404 + mikrofon AKG P120 + jakiś klawisz, np. AKAI MINI MK2? Jeżeli chodzi o kontroler, no to chyba już wtedy DAWu nie uniknę, prawda? Wystarczyłby software od AKAI, czy lepiej ściągnąć jakiś inny (najchętniej darmowy)?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki!
Udanej niedzieli!


RE: Początkujący - Roland sp404? - Zirds - 29.03.2020

A czemu chcesz unikać DAW jeśli i tak większość muzyki w nim ląduje?

Sprawdź sobie jeszcze Akai MPC 1000


RE: Początkujący - Roland sp404? - paulina - 29.03.2020

To zabrzmi może głupio, ale każdego dnia spędzam wystarczająco dużo czasu przed kompem. :D
Dlatego też w sumie idea zabrania tego narzędzia ze sobą w teren mega mi się podoba.

Żeby tworzyć bardziej skomplikowane i fajniejsze rzeczy, nie da się uniknąć DAWa?

Kurczę, jest kilka fajnych występów z Rolandem w sieci, ale niestety ciężko znaleźć informację, jaki procent utworu został całkowicie stworzony na Rolandzie.


RE: Początkujący - Roland sp404? - Zirds - 29.03.2020

To może w takim wypadku zamiast Sp404 kupić Boss Rc 505 albo jego mniejszą wersję 202. ;)...

https://youtu.be/9ehnuhvGWl4


RE: Początkujący - Roland sp404? - tomaszp - 30.03.2020

DAWa wg mnie ostatecznie na tą chwilę ciężko uniknąć. Może to bardzo zgeneralizowane ale wg mnie na samym SP404 doszłabyś do pewnego momentu, w którym czułabyś się "ograniczona" samym urządzeniem. W DAW jest zupełnie inaczej, na samych darmowych instrumentach można zdziałać więcej i szybciej - oczywiście niekoniecznie lepiej.

Na Twoim miejscu spróbowałbym tak jak piszesz - ewentualnie to co poleca Ci Zirds i wtedy zobaczysz jak Ci się będzie pracować. Do tego zainstalować jakiegoś darmowego DAWa i zgrywać tam i próbować coś więcej zrobić. Na pewno zakup SP404 to kosztowna sprawa - jeśli byłby tańszy to w ogóle nie byłoby tematu. Wg mnie za tą kasę masz dobrego DAW i jakiś kontroler do tego. A jeśli miałbym wybierać stację roboczą aby ominąć DAW to chyba bym szarpnął coś z AKAI.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Początkujący - Roland sp404? - Zirds - 30.03.2020

(29.03.2020, 17:03)paulina napisał(a): To zabrzmi może głupio, ale każdego dnia spędzam wystarczająco dużo czasu przed kompem. :D
Dlatego też w sumie idea zabrania tego narzędzia ze sobą w teren mega mi się podoba.

Żeby tworzyć bardziej skomplikowane i fajniejsze rzeczy, nie da się uniknąć DAWa?

Kurczę, jest kilka fajnych występów z Rolandem w sieci, ale niestety ciężko znaleźć informację, jaki procent utworu został całkowicie stworzony na Rolandzie.

Na Twoim miejscu wziąłbym jeszcze pod uwagę to http://www.synthtopia.com/content/2020/03/30/polyend-tracker-in-depth-demo/


RE: Początkujący - Roland sp404? - Maciek - 13.04.2020

Jeśli chcesz się odseparować od komputera, to warto zwrócić uwagę na coś ze stajni AKAI MPC. Najnowsze jej odsłony to MPC Live i MPC One (nie wiem czy już jest dostępne) - wprawdzie cenowo ciut wyżej ale wydaje mi się że komfort pracy też będzie większy.
Ja sam przerabiałem modele MPC 500 i MPC 1000 ale jednak nie dam rady odciąć się zupełnie od komputera i osiadłem w środowisku Maschine... Ewentualnie wziąłbym pod uwagę Maschine plus jakiś mały laptopik.
Co do klawiszy... no akurat podałaś klawiaturę sterującą, która sama z siebie dźwięków nie wydaje - zawsze natomiast możesz wziąć pod uwagę syntezator małych gabarytów - tutaj już wchodzi w grę budżet...
mimo wszystko, osobiście chyba na początek bym polecał nie odcinać się od komputera... a wybór Maschine MK3 jak najbardziej trafny