MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak obrać dobrą drogę - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Jak obrać dobrą drogę (/temat-jak-obrac-dobra-droge)

Strony: 1 2


Jak obrać dobrą drogę - igi - 23.06.2020

Witajcie

Ja tak trochę nietypowo.
Czy tworząc muzykę często korzystacie z loopów i gotowych presetów?
Pytam ponieważ dopóki sobie sam coś tak działałem po swojemu to jakoś to szło, niemniej od momentu
jak staram się stworzyć cokolwiek przykładowo z muzyki Trance to zupełnie leżę, a jak patrzę na YT to temat rzeka.
Nawet dźwięków nie mogę żadnych dobrać. Myślałem że wszystko się da samemu zrobić, ale chyba
jednak nie w moim przypadku.
Mam pomysły na melodie, ale na tym się kończy bo i brak dźwięków i zarazem podkładów i tak szczerze to czuję wewnętrznie że nie mam się "od czego odbić", żeby dalej cokolwiek się rozwijać.
Podkład w stylu stopa, werbel, clap jest raczej mało motywujący i inspirujący do tworzenia na dłuższą metę, a w dodatku czegoś więcej niż własną muzykę elektroniczną  jedynie do szuflady.
Chyba idę zupełnie złą drogą i jest to jedynie demotywujące, oraz czuję że z każdym dniem się oddalam.
Czy jest tu jakaś dobra dusza chcąca jakoś mnie naprowadzić na to aby się dalej rozwijać, a w dodatku w dobrym kierunku?
Pytam bo na ten moment od kilku dni zupełnie stoję w miejscu i w dodatku czuję że te trzy miesiące z DAW zupełnie mi nic nie dały
Z góry dziękuję za pomoc


RE: Jak obrać dobrą drogę - Zirds - 23.06.2020

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
Owszem, można używać loopów, sampli, ale co z tego jeżeli nie są Twoje. Możesz zrobić całe albumy na samplach, ale większość sampli takich jak Ty posiadasz ma połowa tego Forum, a druga połowa tego Forum ma sample, których jeszcze nie posiadasz.
Najlepiej jest działać samodzielnie, uczyć się syntezy dźwięku, kompozycji...Od tego masz DAW by w nim grzebać, testować, kręcić, bawić się. Jest multum darmowych wtyczek, które możesz ściągnąć i się nimi bawić, a nuż coś stworzysz nowego i Cię zafascynuje by dalej coś robić. Eksperymentuj, nie ograniczaj się sam sobie jeśli program daje Ci możliwości rozwoju, bo od tego jest!

I najważniejsza jest Cierpliwość.


RE: Jak obrać dobrą drogę - igi - 23.06.2020

Dziękuję Zirds
Postaram się zastosować


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 23.06.2020

Hej, moim zdaniem sam podkład jak to ująłeś stopa, sznare =) jest jedną z bardziej satysfakcjonujący rzeczy do opracowania w procesie twórczym, oczywiście do tego bas. Te elementy to koło zamachowe w większości piosenek tanecznych. Dobry rytm poniesie resztę :). Pamiętam jak rozkminiałem składowe loopów do tech-house analizując każdy element, jego użycie i jaki to daje groove całości a przedewszystkim dla czego. I tak ze wszystkimi elementami zawsze staram się wyciągnąć coś nowego i nigdy nie zatrzymywać się w miejscu.
Napewno konsekwencja i samozaparcie da najlepsze rezultaty pomimo słabych dni. Z doświadczenia wiem że zdobywanie wiedzy i praktyczne jej wykorzystywanie działa jak sinusoida raz pod górkę raz z górki ale ważne żeby ten proces był ciagle odtwarzany.

Pokomentuj jeszcze troche inn6m ich piosenki a potem wrzuć swoją najlepszą, postaramy się nakierować Cię na co musisz bardziej lub mniej zwracać uwagę. Pozdrawiam.


RE: Jak obrać dobrą drogę - igi - 23.06.2020

Dzięki agro
niestety jestem mega ambitny i nie potrafię byle czego pokazać innym to po raz, a po dwa sam się sobie dziwię bo grałem na garach ponad 10 lat a bas ułozyć dla mnie to jakaś masakra


RE: Jak obrać dobrą drogę - Maciek - 23.06.2020

zawsze takie loopy możesz ciąć i zmieniać ułożenie, możesz pocięte fragmenty przyporządkować albo do padów albo do klawiszy i po prostu grać nimi do tej swojej stopy i werbla - wbrew pozorom, z takiej stopy i werbla za pomocą swingu, velocity, ghost note'ów można bardzo ciekawe sekwencje złożyć. blok to nieodłączny element życia każdego kto robi muzykę - puści na moment gdy natkniesz się na jakąś "eurekę"


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 23.06.2020

No chyba mamy różny pogląd na znaczenie ambicji, według mnie taki człowiek zakłada lub godzi się na mniejsze lub większe porażki na drodze do założonego celu rozumiejąc ze owe potkniecia są naturalnymi elementami z ktorych wyciągając słuszne wnioski przybliża się do celu.

Moim zdaniem człowiek ambitny powinien jak najbardziej być otwarty na krytykę, a nie liczyć tylko na aprobatę pokazując najlepsze efekty swojej pracy. Uważam że jest to perfekcjonizm a przecież nikt od razu nie rodzi się Rembrantem. ;)


RE: Jak obrać dobrą drogę - igi - 23.06.2020

Gorzej jak jeszcze w tym do pary idzie po prostu zbyt duża wrażliwość danej osoby


RE: Jak obrać dobrą drogę - Zirds - 24.06.2020

(23.06.2020, 22:58)igi napisał(a): Gorzej jak jeszcze w tym do pary idzie po prostu zbyt duża wrażliwość danej osoby

Jeśli ktoś Cię skrytykuje, to sobie popłacz, a potem weź się w garść i ucz się.


RE: Jak obrać dobrą drogę - Sajtrus - 24.06.2020

1.Najważniejsze to wybrać DAW. Za free Reaper , obsługuje starsze wtyczki 32 bit i 64 bit. Ma max ścieżek. Robił go młody miliarder.Nie ma własnych instrumentów, ale tych VSTi jest masa w necie i tu są wskazówki , gdzie szukać.Drugi to Ableton lite , ale ma tylko 8 ścieżek i już nie za free. No i ten promowany tu FL Studio, bardzo rozbudowany DAW, ale już kasa.
2. Nauczyć się tego DAWa - czyli skrótów klawiszowych, jak ustawiać interfejs audio, kontrolery midi. Jak nagrywać, jak edytować.Jak poruszać się po projekcie wzdłuż i wszerz .Na to trzeba poświęcić trochę czasu i pokory , bo to później zaowocuje w tzw work flow.I brak opanowania DAWa irytuje i zniechęca i gasi ten początkowy zapał i radość z posiadanie kompa itp itd bla bla. Pomocne tutoriale i ten portal, jest cała biblioteka porad.DAW to po prostu instrument elektroniczny, którego się trzeba nauczyć. Do tego dochodzą dziś kontrolery midi, których trzeba się nauczyć, bo mają masę ciekawych funkcji poprawiających work flow.
3.Jakieś podstawy muzyczne trzeba mieć.
4. I wenę na koniec.
Pozdrawiam


RE: Jak obrać dobrą drogę - Nachos - 27.07.2020

Korzystaj ze wszystkiego, po to loopy i presety są. Mieć narzędzie i z niego nie korzystać to głupota... Korzystaj ze ścieżek referencyjnych (wrzucasz dobry brzmieniowo i kompozycyjnie Twoim zdaniem kawałek i kopiuj bezczelnie posunięcia). Na oryginalność przyjdzie pora, sam będziesz wiedział kiedy :)


RE: Jak obrać dobrą drogę - patryklbt - 5.08.2020

A ja się tutaj podłącze pod pytanie. Czy jest dobrze korzystać właśnie z sampli tylko aby je przeszkształać i ciąć pod siebie i czy można swoją 'kariere' obrać właśnie na samplowaniu i presetach z wtyczek czy powinienem nauczyć się tworzyć własne dźwięki ?


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 6.08.2020

@patryklbt
To pytanie w zasadzie powinieneś zadać sam sobie, a najlepszą odpowiedzią na to jest rób obie te rzeczy, taka strategia będzie na plus w dążeniu do kariery. Najważniejsze są Twoje oczekiwania... sparafrazuje to w ten sposób. Wyobraź sobie sytuację. Dostajesz 10 milionów dolarów ale możesz sobie wybrać sposób w jaki je uzyskałeś, są dwie możliwości, pierwsza to taka że dostajesz je bez żadnego wysiłku w formie wygranej natomiast druga to taka że zarobiłeś sobie sam tą kwotę własnym trudem i wysiłkiem.

Wybór wydaje się oczywisty, odp 2 daje nam po za samą kwotą doświadczenie jak je zarobić ewentualnie raz jeszcze, odp 1 daje nam tylko uciechę z wygranej i żadnej gwarancji że po przetraceniu pieniędzy znowu pojawi się podobna okazja po raz drugi.

Oczywiście w rzeczywistości nie musi tak być ale moim zdaniem prawdziwa satysfakcja przychodzi gdy się na coś zapracuje bo wtedy człowiek jest świadomy swojej wartości i nikt ci tego nie zaprzeczy że jakieś sample czy presety :P


RE: Jak obrać dobrą drogę - patryklbt - 6.08.2020

Problem polega na tym, że nie ma nigdzie konkretnego tutorialu do tworzenia dźwięków, które są wykorzystywane w trapie.Są tutoriale jak zrobić jakiś dźwięk ale co mi z tego jak nie rozumiem dlaczego akurat tymi nobami ktoś kręci itp. Jest moża ksiązka jakaś na ten temat ? Ja mam wrażenie, że krążę na ślepo. Już ogólnie siedzę od 3 miesięcy na poważnie przy nauce tworzeniu muzyki ale nadal mam wrażenie, że czasem 'coś siądzie' a czasem potarfie spędzić pare h dziennie bez rezultatów. A co dopiero mówić o nauce tworzenia własnych dźwięków. Na bank siedziałbym cały dzień i pewnie bym skończył z żadnym ciekawym dźwiekiem a co więcej osiągnąłbym to losowym kręceniem gałek i koniec końców nie potrafiłbym odtworzyć tego precosu na koniec.

Fajnie jakby istniał jakiś poradnik w stylu jakie kroki po kolei wykonywać żeby zdobyć wiedzę i nie gubić się w tworzeniu muzyki i mieć jakąś bazę. Na necie jest dużo tutków wiem. I moim zdaniem tego jest za dużo. Po prostu nie wiem w co ręcę włożyć. Muszę jeszcze napisać 4 posty żebym mógł wrzucić  swoje wypociny do oceny....


RE: Jak obrać dobrą drogę - Plague - 6.08.2020

Kluczem do tworzenia własnych brzmień jest znajomość co mozemy uzyskać kręcąc daną gałką syntezatora no i wyobraźnia.


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 6.08.2020

Na poczatek naucz sie jak kształtować sam dzwięk,  bo to jest podstawa podstaw, gdy to ogarniesz potem zacznij rozkminiać barwienie dzwięku, albo poznaj podstawowe brzmienia, czym sie charakteryzują ect jeśli kieruje tobą ciekawość ogarniesz :)

https://youtu.be/EdJq9MQ3XkY


RE: Jak obrać dobrą drogę - patryklbt - 6.08.2020

Dzięki. Obejrzane . Coś tam na ten temat wiedziałem . Macie może albo znacie jakieś ciekawe wywiady z producentami i ich historiami jak zaczynali przygode z muzyka ? Nie musi byc po polsku : ). Np jezeli chodzi polskich pdorucentów muzycznych , którzy często produkuja muzykę dla topowych raperów z PL.

Tak btw to macie jeszcze jakieś tego typu tutoriale co agro wrzuciłeś na temat tworzenia dźwięków ? Bo ten co podrzuciłeś był zajebisty : ) . Jakby tak ktoś wszystko mógł wytłumaczyć to im happy ^^


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 6.08.2020

Zaden producen nie zdradzi Tobie jak zrobić żeby było nagle dobrze, swoje utwory muszisz oprzeć o solidne podstawy, bez nich będzie ciężko więc nie licz na złoty środek bo taki nie istnieje :)
Dwa ciekawe wywiady w temacie hh

https://estradaistudio.pl/rozmowa/31693-szwed-swd-nie-ssilowo

https://estradaistudio.pl/rozmowa/31016-magiera-nadmiar-narzedzi-zabija-kreatywnosc

Dobra rada: rozplanuj sobie na kartce podstawy do nauczenia i pokoleji ogarniaj tematy a bedziesz widział efekty.

Przerób cały ten dział:

https://musicproducers.pl/forum-artykuly


RE: Jak obrać dobrą drogę - patryklbt - 7.08.2020

Zajebiste te wywiady ! Chce po prostu Ci za nie podziękować mam nadzieję, że taki 'pusty' post ode mnie jest sobie zgodny z regulaminem :P.
Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Czy warto w plan wrzucić np analizowanie bitów innych producentów i próba odtworzenia go samemu ? Czy tak najlepiej np uczyć się aranzu itp .


RE: Jak obrać dobrą drogę - agro - 7.08.2020

Ja bym szukał wykonawców którzy są najbliżej moim upodobaniom muzycznym a które ewentualnie chciał bym spróbować odegrać w daw ale na początku sprawdził bym czy robię w miarę "muzyczne" kawałki wybranego gatunku.



Po szybkim dobraniu instrumentów które wchodzą w jego skład, ewentualnym rozeznaniu się, słuchaniu najlepszych wykonawców, szukanie charakterystycznych cech dla gatunku itd, i tu dygresja jak badam jakiś temat to nie w 5 min tylko uczciwie i z ciekawością robie rozeznanie, wywiad, co? jak? kto? i gdzie? Kiedy trzeba nawet sledze artystów gdy oni... nie żartuje. 



Posiadając już światopoglądową wiedze o gatunku, to potem z potem na czele po wielu próbach jeżeli wkońcu wyszło by coś fajnego ze szczerym sercem masz powód żeby myśleć o mixie ...ale broń boże nie poprawiaj pierwszego słabego kawałka, właśnie to jest najczęstszym błędem świeżych producentów wiara w to że poprzez jakieś czary mary na poziomie mixu kupa zamieni się w pełen blasku hit, nie :/. Nawet przy podstawowym doborze instrumentów, wtyczek. bitu, perkusji powinieneś stworzyć coś możliwie fajnego i w miarę słuchalnego i mówimy tu o samym poziomie aranżu. Jeżeli jednak tak nie będzie, wpadniesz w ślepą uliczkę nieefektywnego inwestowania czasu w poprawianie czegoś słabego gdy mimo wszystko przejdziesz do mixu.

Mix cię pochłonie jeżeli sensownie tego nie rozegrasz i trzeźwo spoglądając na temat, może nawet ze łzą w oku zgodzisz się przed samym sobą z faktem że mixować nie nauczysz się w 5min.

Dodatkowo umiejętność mixowania a komponowanie utworów to dwie różne sprawy... dwie fajne sprawy w których możesz podnosić swojego skilla i dla tego niech ta iskra twórcza urzeczywistni się w... dobra ide spać.. :D