MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Wokal się rozjeżdża, nawet pocięty - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Wokal się rozjeżdża, nawet pocięty (/temat-fl-studio-fl-studio-wokal-sie-rozjezdza-nawet-pociety)



FL Studio: Wokal się rozjeżdża, nawet pocięty - Futushimo - 21.06.2012

tWitam...od jakiegos czasu mam pewien problem. Mianowicie zaczęły mi się rozjeżdżać wokale. Radziłem sobie z tym wcześniej,bo je ciąłem...a teraz,nawet te pocięte,się rozjeżdżaja...:/ co mogło się stać...?:/

A no i zapomniałbym...nie ważne czy to Wav,czy MP3 czy OGG...zawsze jest to samo...:/


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Nu-Style - 27.06.2012

Wav ogg mp3 to nic nie daje bo to tylko formaty, ale jednak nie radził bym robić na formacie mp3 bo to format stratny czyli traci na jakości. Nie wiem co rozumiesz przez słowo "rozjeżdża" Chodzi ci o to że nie trzyma się rytmu? czy nachodzi na inne dźwięki. Jeżeli masz możliwość to nagrywaj własne wokale bo problemów przy rozjeżdżaniu może być bardzo dużo. Głównym problemem jest podstawa czyli samo nagranie wokalu jego dynamika i trzymanie rytmu.


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Futushimo - 27.06.2012

Znaczy tak...dodałem normalnie na pattern woakl z paczki "cascady" (taki przykład,ale dzieje się tak na większości)...tempo wokalu jest 139BPM a ja mam tempo np na 146BPM...no wokal normalnie śmiga,ale po 5 sekundzie wyprzedza podkład który zrobię,lub spowalnia...nawet jak wrzucę wokal przez edisona,dzieje się to samo...a najgorsze gdy potne wokal,wtedy się rozjeżdża po 2 sekundach,lub po 4s...po prostu masakra...zawsze to samo...:/


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Mixee - 27.06.2012

Po prostu go nie dopasowałeś. Jeżeli jest nagrany i wyexportowany równiutko, nie poradziłeś sobie z time stretching'iem, a jeżeli jest nierówny, pociąłeś go za mało (o: nie widzę innej możliwości.


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - TimiUtox - 27.06.2012

prostym sposobem jest po prostu wrzucić cześć wokalu do sclicera lub slixa czy coś tam podobne z nazwy. wtedy zawsze w magiczny sposób się dopasuje do reszty. dzieje się tak bo slicer dzieli go na cyfrowy format midi. wtedy zawsze w odpowiedni sposób się dopasuje. czy to do tempa czy ustawienia sekwencji midi. można tak postąpić jeśli

1. umiemy odpowiednio docieplić wokal
2. po umieszczeniu w slicerze nie słychać wyraźnych przerw w odgrywaniu sekwencji acapelli



RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Futushimo - 28.06.2012

Chłopaki...nie jestem poczatkującym w tych sprawach,a Wy mi piszecie jak małemu dziecku...:/ żaden sposób nie działa...zawsze coś się dzieje...:/ nawet kumpel u mnie był i mówi że to nienormalne...:/ czy to może być wina Windowsa?:/ mam 64bity...:/


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Derlee - 28.06.2012

windows nie ma nic do tego.
jak masz wokal w 130 bpm a chcesz zrobić go w 143 bpm to zrób projekt w 130, wrzuć wokal jako audioclip na playlistę i zwiększ tempo utworu do 143, zapyta Cię FL czy restretch all channels. musi działać. jeśli nie działa to na playliście odznaczyłeś którąś z opcji dostępnych w lewym górnym rogu playlisty (jedną z nich jest stretch).

poza tym każdy wokal można dopasować, niech się zaczyna tam gdzie powinien, zaznacz stretch na plyliście, potem wybierz z opcji playlisty "snap -> none", rozciągnij wokal tak, żeby grał w tempo (po widmie fali powinno być widać), potem kliknij dwukrotnie na audioclip i zmień mu resampling z resample na auto albo pro default i przywróci się tonacja do zmienionego tempa


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Muri - 28.06.2012

Ja do zmiany tempa acapelli zawsze używam Audacity. Potem tylko tnę na playliście wokal, który ma już prawidłowe tempo i nie mam żadnych problemów.


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Futushimo - 28.06.2012

No i dalej ten sam problem...robie tak jak piszecie...i z audacity i z tym wrzucaniem do tempa i zmienianiem...uprzedzam,używam FL 9,bo 10 cos mi sie pierniczy,dźwięki przerywają,jak chce uzyc jakiejkolwiek wtyczki...nie wiem dlaczego tak się na 9 u mnie dzieje...już normalnie mam dość...:/ nadal albo pare sekund jest ok i po chwili szybciej,albo znowu wolniej...:/


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Herman - 29.06.2012

Spawdz czy nie massz na wokalu jakiejs wtyczki w czssie rzeczywistym, ktora oddaje dzwiek z opoznieniem...


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - Derlee - 1.07.2012

bo może zmieniasz tempo sampla a audioclip pozostaje niezmieniony.
zrób inaczej. matematyka (taka nauka o liczbach i działaniach na nich):

oblicz sobie x, który będzie współczynnikiem liczonym w procentach.

tempo szukane to x. wali nas ten x, bo gdybyśmy go znali to nie byłoby problemu.
masz wokal nagrany w 130 bpm, chcesz go zrobić w 141 bpm. oczywistym jest, że trzeba go przyspieszyć, ale o ile? a no o (141/130)*100% czyli współczynnik szybkości wokalu, który ma się zgrać +/- mniej więcej z naszym kawałkiem to 108,46 % oryginału (około).

jak masz wokal wrzucony na step sequencer, to wejdź w niego żeby widzieć cały panel z wokalem (to jest to okienko, w którym możesz wokalowi przypisać m.in. numer kanału czy zobaczyć jego widmo), przeciągnij widmo na playlistę i jak pokaże się na playliście to kliknij dwukrotnie na audioclip na playliście i pokaże się podobne okienko, ale nie dla sampla a już dla audioclipa. tam gdzie jest pokrętło "MUL" ustaw obliczone wcześniej 108,46% lub coś w okolicy. obok będzie wybrana opcja "resample", zmień ją na auto. sprawdź jak gra, rozjazd będzie minimalny, resztę trzeba zrobić ręcznie bezpośrednio na playliście.

mając zaznaczony audioclip na playliście będziesz na playliście miał dwie opcje w lewym górnym rogu. stretch musi być zaznaczony. wchodzisz w menu playlisty i dajesz Snap -> (none), po czym ciągniesz wokal za jego koniec w lewo (ma grać szybciej) lub w prawo (ma grać wolniej) - prawidłowo obliczony ten współczynnik (108,46% w przykładzie powyżej) to będą przesunięcia w zakresie jednego taktu, sam oceń czy za szybko czy za wolno i działaj w lewo lub w prawo, potem przywróć sobie Snap taki jaki chcesz.

istnieje jeszcze jedna metoda, trochę lipna, ale jak ktoś zaczyna zawsze od wokalu, to jesli nie znamy tempa wokalu to po prostu wrzucamy wokal, żeby grał, dajemy play, prawy przycisk na tempo, wybieramy tap, klikamy sobie w tempo w jakim gra wokal, zapamiętujemy tempo jak już się nie zmienia (po jakichś 32 uderzeniach może tak być), wychodzimy z tempa (anulujemy zmiany), robimy nowy projekt, ustawiamy zapamiętane tempo, wrzucamy wokal, zmieniamy tempo, zgadzamy się na restretch.

MUSI DZIAŁAĆ, inaczej coś robisz źle


RE: Wokal się rozjeżdża,nawet pocięty - darXide - 3.07.2012

Można jeszcze inaczej. Włóż wokal w Edisona i nałóż time markery na początku kilku losowych taktów. Mniej więcej - kilka na początku, w środku i na końcu. Zapisz plik na dysku, wrzuć go na playlistę, wyłącz przyciąganie do siatki i rozciągaj ręcznie plik, dopóki markery nie siądą w siatce.

W praktyce, o dziwo dotąd udawało się bezproblemowo "normalną" metodą, przez fit to tempo / detect tempo w menu audio clipa na playliście. W sumie rzadko się z wokalami babram. Jak mam jakiśkolwiek problem, to najpierw biorę 'original mix', wrzucam go na playlistę, ustawiam równiutko z nałożonym wokalem i badam, czy przypadkiem nie rozegrano motywu jakoś inaczej. Może wpleciono triplety, wokalista nawija offbeatowo, zaczął śpiewać przed taktem, czy inne smuty i od razu wtedy wiem, jaki ruch mógłbym wykonać, czy nawet o zgrozo - gdzie zacząć.