MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HARDWARE Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: HARDWARE Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc (/temat-hardware-presonus-eris-7xt-czy-yamaha-hs7-pomoc)



Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 12.11.2020

Witam, zastanawiam się nad kupnem monitorów studyjnych presonus eris 7xt bądź yamaha hs7. Na temat hs7 jest na prawdę dużo wątków lecz nie mogłem znaleźć za wiele informacji na temat eris 7xt. Yamaha ma bass refleks z tylu, te drugie z przodu, byłbym w stanie wynegocjować 20/25 cm od ściany czy w takim wypadku yamahy calkowicie odpadają, albo czy mogę na tejże ścianie dać piankę akustyczna? Panowie i Panie jesteście w stanie powiedzieć mi cokolwiek na temat erisow 7xt? Czy są wadliwe i jak się sprawują? Potrzebuje monitory które w miarę możliwości powiedzą mi prawdę o mixie - głównie o to chodzi, sam nagrywam wokale, próbuje swoich sił również w produkcji i mam do tego wielki zapał ale chciałbym mieć możliwość zrobienia sensownego mixu, wiem powinienem pójść do sklepu i posłuchać ale to nie takie proste na końcu świata :D, do tego powiem krótko mam wybór tylko pomiędzy yamaha hs7 albo erisy 7xt. Wyczytałem ze erisy maja większy sweet spot, No i ten bass reflex z przodu, jednak coś mi mówi ze yamahy mogły by się sprawować lepiej hirurgiczne, proszę Was o rady za i przeciw i które z tych dwóch wyżej wymienionych będą lepsze, No i jeżeli ktoś użytkuje erisy 7xt to proszę o szczegółową opinie, dziękuje bardzo pozdrawiam!


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - sowa - 12.11.2020

Ani jedne ani drugie nie dadzą Ci "chirurgicznego" odsłuchu. Niestety każdy monitor ma swoją własną charakterystykę + akustyka pomieszczenia i bywa różnie. Pójdziesz do sklepu odsłuchać monitory jedne i drugie i wybierzesz te "lepsze". Wrócisz do domu zadowolony, podepniesz co trzeba puścisz ulubiony kawałek i się skwasisz jak śmietana po terminie. Brzmi to trochę jakbym przesadzał, ale niestety tak jest.
Przechodząc do wyboru między 2 modelami to jak z wyborem między lamborghini a ferrari. Co wolisz, obie marki to topowi gracze w produktach audio i żadne Cię nie zawiodą. Na plus Erisów jest możliwość korekcji monitorów. Sam posiadam monitory od Presonus`a, dokładnie Eris5. Mam je już 5 lat i nie narzekam, ale jak mówiłem monitory to tylko jedno, akustyka pomieszczenia to druga sprawa. Co nie znaczy, że nie zrobisz dobrego miksu na tych monitorach bo zrobisz, ale musisz wtedy bardziej opierać się na utworach referencyjnych i nauczyć się gdzie, w jakich częstotliwościach czyha na ciebie zasadzka. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w Sonarworks Reference, które czyni cuda. Wyciśniesz maksimum ze swoich monitorów niwelując problemu akustyczne twojego pomieszczenia. Jest to jednak inwestycja spora więc na początku pewnie zbędna.

Podsumowując. Nie ma tu złego wyboru. Ja bym wziął Erisy, ale głównie dlatego, że jestem fanboyem Presonusa i Studio One.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 12.11.2020

Okej dziękuje bardzo za odpowiedz, wyczytałem również że duże znaczenie może mieć bass reflex z przodu w przypadku gdy nie ma zbyt dużo miejsca na ustawienie monitorów od ściany, mam łącznie 12m2 paneli akustycznych, będę walczyć o jak najlepsza akustykę względem monitorów które wybiorę, mówisz ze polecasz presonusy, mało jest opinii ludzi na temat tego modelu o którym jest mowa. Yamahy maja bass reflex z tylu, aczkolwiek maja również przełącznik który podobno ratuje życie w sytuacji właśnie „podbramkowej” gdy monitory musza być bliżej ściany, korzystał ktoś z tego i jest w stanie powiedzieć czy rzeczywiście to działa? Jak to jest Panowie, na internecie jest wiele setów yamahy hs7 gdzie stoi dosyć blisko ściany, czy to również jest głównie kwestia dobrego ustawienia? Erisy 7xt maja chyba więcej ustawień tak jak mówisz przez do mogą być bardziej elastyczne. Również są chyba trochę mocniejsze.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - sowa - 12.11.2020

Tak bass reflex blisko ściany nie jest niczym dobrym. Mało jest opinii ze względu na to, że monitory 6,5 calowe nie są najpopularniejsze. Głównie do zastosowań domowych 5 calówki są idealne dlatego też mają najwięcej opinii. Poczytaj sobie o Eris5 i yamaha 5s, to mniejsze odpowiedniki tych, które ty podałeś więc z grubsza można bazować na tych opiniach.
Jednym z klasycznych sposobów na bass relfex z tyłu jest zatykanie go skarpetą ;)


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 12.11.2020

Możesz wytłumaczyć dlaczego 5 calowe są głównie do zastosowań domowych? Miałem nadzieje ze posiadając 6,5 nie będzie mi brakowało również basu, tzn ogólnie będą trochę mocniejsze, myślałem właśnie wręcz przeciwnie ze to 6,5 calowe są bardziej popularne :D


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Maciek - 12.11.2020

Ja miałem Yamahy 5-calowe i powiem że strasznie kiepsko u nich z basem - znajomy ma 7 i różnica jest bardzo duża. Jak sowa wyżej napisał - i tak będziesz musiał się nauczyć jak dany model gra za pomocą utworów referencyjnych.
Kilka słów z własnego doświadczenia - jeśli to Twoje pierwsze monitory, to ok - możesz opierać się na opiniach w internecie ale w momencie gdy już zaczniesz czaić co i jak i zechcesz wymienić je na lepszy model, to niezbędne będzie udać się do jakiegoś sklepu i posłuchać utworów, które znasz na kilku modelach. Ja w ten sposób wyleczyłem się z Neumannów KH-120 mimo cały internet oszalał na ich punkcie - dla mnie wtedy najlepiej zagrały Focale CMS65 - każdy słyszy inaczej a z referencyjnych i tak będziesz korzystał


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 12.11.2020

Gdybym miał możliwość to już bym poleciał do sklepu przetestować pare sztuk, lecz sklep jest 700km ode mnie i ciężka droga o tej porze roku ;D. Wiec bez kompromisów będę musiał się nauczyć tych monitorów które kupie na ten czas, a potem tak jak mówisz Maciek :). Czyli masz teraz focale CMS65 i używasz ich w domu czy w studiu? Tez bardziej przemawiają do mnie 6,5 cala, ciężko mi stwierdzić czy to rozsądny wybór ale czy taki zapas mocy nie będzie czasami przydatny?


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Maciek - 13.11.2020

Tak, teraz mam Focale - w domu, ale ze stwierdzeniem „co do mnie przemawia bardziej” bym się wstrzymał do momentu aż odsłucham (a jeszcze lepiej - poużywam) kilka modeli


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 14.11.2020

Okej padło na presonusy e 7xt, głównie ze względu na bass reflex z przodu i szeroka możliwość dostosowania ich w pokoju. Czeka mnie teraz pewnie kawał drogi żeby się ich nauczyć i poznać, po jakimś czasie jak już będę wiedział o co chodzi to przeskoczę może na coś innego, tak jak pisal u góry Maciek. Zamówiłem również 9m2 paneli akustycznych 50x50cm na 5 grubości czyli łącznie 36 sztuk i dodatkowo mam 6m2 pianki w rolce piramidkę tylko o grubości 3cm ale może do czegoś tez się nada, czekam aż przyjdzie z Polski, jeszcze zamówię do tego bass trapy, powiedzcie co jeszcze może się przydać na etapie ogarniania akustyki, z elementów wygłuszenia itd itp. Z góry dziękuje wam za wszystkie odpowiedzi, pozdro.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - sowa - 14.11.2020

Samemu robienie akustyki to jak błądzenie po ciemku. Najlepiej wynająć profesjonalistów, którzy przyjadą, wybadają co i jak w Twoim pomieszczeniu się dzieje i ogarną możliwie jak najlepiej "brzmienie" twojego pokoju. Natomiast samemu można temu zaradzić inwestując w Sonarworks Reference. Nie dość, że "wygładzi" Twoje monitory to jeszcze naprawi problemy z akustyką w Twoim pomieszczeniu. Na swoim przykładzie wiem, że ten program czyni cuda i "otwiera oczy" na to co dociera do Twoich uszu. U mnie na ten przykład zawsze problemem był zakres ~100 do 200Hz gdzie zawsze w moim miksie mi go brakowało i to był to zawsze problem, na który zwracali mi ludzie uwagę. Okazało się, że monitory + akustyka a raczej jej brak dostarczały mi ~10db boost w tych częstotliwościach więc zawsze gdyby miksowałem to ucinałem ich bardzo dużo. Również panorama naglę się poszerzyła i praca nad nią stała się lepsza. Piszę o tym jakbym robił im reklamę, ale prawda jest taka, że mi kopara opadła jak ogarnąłem ten program.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 14.11.2020

Widziałem na Allegro ze jest to swojego rodzaju mikrofon albo coś takiego, czy to jest mikrofon i program czy sam program?


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - sowa - 14.11.2020

Program + mikrofon pojemnościowy, którym robisz pomiar. Nie musisz się od razu na to rzucać. Potestuj monitory, zrób sobie tą aranżację akustyczną i sprawdź jak Ci się pracuje na tym co masz. Zrób parę miksów i sam stwierdzisz czy to jest coś co Ci jest potrzebne czy jednak nie.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Maciek - 15.11.2020

XREF20 to koszt ok £52 w thomannie. Reference 4 jest w darmowej wersji na 21 dni od Sonarworksa - rozumiem że taki zestaw wystarcza na jednorazowy pomiar?


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 16.11.2020

Okej czyli mikrofon pojemnościowy do tego programu kosztuje około 280/300 zł + program, rozumiem ze jest mikrofon pomiarowy który z programem umożliwia jak najlepsze spasowanie monitorów z pomieszczeniem? Pytanie czy to jest jednorazowy stały pomiar i jak już osiągniemy w jakimś stopniu założony cel, po czym nie będziemy zmieniać ułożenia sprzętu i aranżacji to już tak zostanie? Czy program to monitoruje i póki jest wykupiona licencja na program to on będzie nam kontrolować to w jakiś sposób, a jak licencja się skończy to znowu wracamy do punktu wyjścia?


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 17.11.2020

Sowa, zakupiłem presonusy a mowiles ogólnie ze jesteś fanboyem tej firmy, monitory gdy są włączone, po prostu włączone i nawet nie podpięte do niczego wydają z siebie szum, czy to normalne wśród monitorów studyjnych? Gdy są podłączone do interface również wydają szum.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - pumadesign - 17.11.2020

(17.11.2020, 22:15)Sharker napisał(a): Sowa, zakupiłem presonusy a mowiles ogólnie ze jesteś fanboyem tej firmy, monitory gdy są włączone, po prostu włączone i nawet nie podpięte do niczego wydają z siebie szum, czy to normalne wśród monitorów studyjnych? Gdy są podłączone do interface również wydają szum.
 
masz na myśli że są pod napięciem ?


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - sowa - 18.11.2020

(15.11.2020, 23:16)Maciek napisał(a): XREF20 to koszt ok £52 w thomannie. Reference 4 jest w darmowej wersji na 21 dni od Sonarworksa - rozumiem że taki zestaw wystarcza na jednorazowy pomiar?


Hahaha sposób na janusza? :D  Tylko, że Sonarworks musi być włączony non stop tzn. nie musi, ale żeby wygładzał Ci odsłuch to musi być włączony. Sonarworks dostajesz w postaci System Wide czyli możesz używać go podczas normalnej pracy na Pc, oglądanie filmów, gry etc. oraz dostajesz VST do używania w programie DAW.

(17.11.2020, 22:15)Sharker napisał(a): Sowa, zakupiłem presonusy a mowiles ogólnie ze jesteś fanboyem tej firmy, monitory gdy są włączone, po prostu włączone i nawet nie podpięte do niczego wydają z siebie szum, czy to normalne wśród monitorów studyjnych? Gdy są podłączone do interface również wydają szum.

Pewnie to ground loop noise. Łap artykuł o tym. https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/211615185-Why-is-there-constant-noise-in-my-monitors-


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Maciek - 18.11.2020

(18.11.2020, 17:02)sowa napisał(a):
(15.11.2020, 23:16)Maciek napisał(a): XREF20 to koszt ok £52 w thomannie. Reference 4 jest w darmowej wersji na 21 dni od Sonarworksa - rozumiem że taki zestaw wystarcza na jednorazowy pomiar?


Hahaha sposób na janusza? :D  
na janusza to XREF20 i darmowy Room Eq Wizard


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 19.11.2020

Szum szumem, głośniki wydają brzęczenie, dosłownie słychać To tak jak by brzęczał prąd :) gdy trochę szumu wydaje się być naturalne, to takie brzęczenie już niezbyt.


RE: Presonus eris 7xt czy yamaha hs7 pomoc - Sharker - 19.11.2020

(17.11.2020, 22:44)pumadesign napisał(a):
(17.11.2020, 22:15)Sharker napisał(a): Sowa, zakupiłem presonusy a mowiles ogólnie ze jesteś fanboyem tej firmy, monitory gdy są włączone, po prostu włączone i nawet nie podpięte do niczego wydają z siebie szum, czy to normalne wśród monitorów studyjnych? Gdy są podłączone do interface również wydają szum.
 
masz na myśli że są pod napięciem ?

tak po prostu są podłączone tylko do kontaktu i wydają brzęczenie, złe to nazwałem wcześniej, kij z szumem, one dosłownie oprócz tego brzęczą, finał tego taki ze odesłałem je do sklepu żeby to zweryfikowali.