MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
CLASSICAL Tomasz Goska - GENESIS - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PRODUKCJE (https://musicproducers.pl/forum-produkcje)
+--- Dział: Muzyka klasyczna (https://musicproducers.pl/forum-muzyka-klasyczna)
+--- Wątek: CLASSICAL Tomasz Goska - GENESIS (/temat-classical-tomasz-goska-genesis)Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 1.12.2021

Po wielu miesiącach niemałego wysiłku związanego z osłuchiwaniem się, analizowaniem setek kompozycji i researchem kontekstu literacko-naukowego, udało mi się zamknąć pewien projekt, który chodził mi po głowie od wielu, wielu lat. Właściwie miała to być szersza opowieść traktująca o początkach i końcu wszechświata, co mam nadzieję uda mi się ostatecznie zrealizować. Małymi kroczkami. Na początku jednak…

G E N E S I S

To projekt, który opowiada o genezie, początku świata / rzeczywistości w jakiej żyjemy. Można powiedzieć, że po części jest on inspirowany malowniczymi opisami zawartymi na kartach Księgi Rodzaju, choć wymowa kompozycji bliżej koresponduje z mniej barwnym, ale skupionym na detalach, światem nauki. Fascynująca wydawała mi się perspektywa skontrastowania ze sobą tych dwóch sfer, by pokazać, że można znaleźć wspólny mianownik na gruncie fides et ratio.

Wspaniała była to przygoda, w trakcie której miałem okazję bardzo dużo się nauczyć. Przede wszystkim jako miłośnik fantastyki, zawsze z wielką uwagą przysłuchiwałem się ścieżkom dźwiękowym stanowiącym niejako punkt wyjścia do opracowania języka muzycznego. Wiadomo, że daleko temu do kultowych prac wybitnych hollywoodzkich twórców, ale gdzieś w tym tonie próbowałem ustawić wymowę Genesis. Od siebie dodałem natomiast mnóstwo eksperymentów na styku elektronicznych i orkiestrowych form wyrazu. Sound designerski aspekt tej pracy, choć odejmujący melodyce przestrzeni, wydawał się dosyć istotny, by udźwignąć ciężar tematu, w jakim porusza się Genesis.

Więcej o szczegółach tego projektu napiszę w przyszłym tygodniu, a już na pewno obszerniej przed samą premierą płyty, która odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia. I tak, będzie to mój pierwszy autorski album, który ukaże się na płycie CD. Wszystko od A do Z zaprojektowane i zrealizowane przeze mnie jest właśnie na etapie wędrowania do tłoczni. Ale o tym również w kolejnych tygodniach. [Obrazek: 1f642.png]

Tymczasem zachęcam do odsłuchu jednego z siedmiu utworów, które wchodzić będą w skład albumu Genesis. Tempus et Spatium, to dziewięciominutowa podróż po muzycznych inspiracjach na temat czasu i przestrzeni – dwóch jednostek definiujących naszą rzeczywistość. Rytmiczne arpeggia i ostinata zestawiłem tu w kontrze z rozciągłymi, mrocznymi padami i chóralnymi frazami. Dosyć klimatyczne, choć to tylko przedsmak całości. [Obrazek: 1f609.png]

Jeżeli już o całości mówimy, to już teraz zaznaczę, że Tempus et Spatium będzie jedynym utworem z Genesis, który pojawi się w formie elektronicznej. Reszta będzie dostępna do odsłuchania TYLKO i WYŁĄCZNIE na płycie CD. W czasach kiedy wielkie wytwórnie promują streamingi przy okazji uśmiercając rynek CD, jest to mój prywatny głos sprzeciwu. A poza tym streaming nie da wam pięknie zaprojektowanego digipacka z adnotacją autora. [Obrazek: 1f609.png]

Także zapraszam do słuchania i dzielenia się swoimi opiniami.


https://youtu.be/PQsIqxpWkiU

https://open.spotify.com/track/6fOIfXFbqW3yQbNadWltE6?si=c9313868b66f4dfa


RE: Tomasz Goska - GENESIS - qnebra - 1.12.2021

- Jak udaje ci się pisać takie rozbudowane opisy? Całe backstory, inspiracje stojące za projektem, cele i tym podobne rzeczy.

- Sam utwór, bym powiedział nie wyróżnia się jakoś zanadto. Przyjemna hybryda OST ze Stellaris (arpy i elektronika) oraz muzyki trailerowej (nadęcie w drugiej połowie, chórki) i bym to określił "zimmeryzmów".


Ech, teraz się czuję paskudnie z tym napisaniem "nie wyróżnia się jakoś zanadto". No jasny gwint by to. Brzmi mi to jak całkiem sporawa część utworów jakie wcześniej słyszałem, dlatego tak napisałem.


RE: Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 2.12.2021

Nie bez powodu napisałem, że sporo słuchałem i szukałem jakiegoś języka, jakim mógłbym ten pomysł ugryźć ;)
Różnica między mną, a osobami, na których się inspiruję to dekady doświadczeń i potężne zaplecze techniczne, którym nie dysponuję, więc co sobie wysłucham i przeanalizuję, to adaptuję. Innej drogi rozwoju dla siebie nie widzę :)
I w sumie to "nie wyróżnia się jakoś" traktować mogę jako komplement, bo najwyraźniej nie ma tu od strony technicznej i merytorycznej czegoś, co odstraszałoby już na wstępie. A to już sukces!

P.S. Tempus przedstawia najłagodniejszą stronę całego projektu, więc ciekaw jestem reakcji po wysłuchaniu całości. :]


RE: Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 3.01.2022

Z wielką satysfakcją pragnę poinformować, że album Genesis jest już dostępny w sprzedaży na stronie wydawnictwa, które wzięło ten projekt pod swoje skrzydła:
https://www.wydawnictwo-unitas.pl/genesis-cd.html

Wszystko jest profesjonalnie tłoczone i drukowane. Żadnych śmieciowych CD-Rów tu nie ma. :)
Nie ma także i nie będzie póki co wersji na streamie. Jestem dinozaur i chcę by słuchano tej muzyki jak trzeba - na płycie. ;)

Dla ciekawych tego, co można znaleźć na tym albumie podrzucam sampler z próbkami:

https://youtu.be/nO1qpaKuTE0


RE: Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 14.01.2022

Jak już szaleć, to po całości.
Przestawiam materiał o kulisach powstawania GENESIS. :)

https://youtu.be/CG8UiI5tVnQ


RE: Tomasz Goska - GENESIS - suds - 14.01.2022

podoba mi się cały vibe projektu, z konsekwentnym stylem graficznym i tytułami po łacinie

nad Twoim kawałkiem nie będę się rozwodził, kojarzy mi się z Tangerine Dream. bardziej mnie szczerze mówiąc ciekawi Twoja decyzja żeby nie puszczać tego na internecie - dlaczego? wydaje mi się że mocno ograniczasz sobie w taki sposób potencjalną publikę i rozgłos. Spotify wiadomo płaci grosze artystom, ale czemu nie np. Bandcamp? mało kto już kupuje płyty CD, i myślę że niestety tym bardziej mało kto będzie zainteresowany albumem który trzeba kupić żeby w ogóle go poznać (ja np. gdybym kupował/kolekcjonował płyty byłbym skłonny kupić "In Rainbows", bo bardzo dobrze znam i lubię ten album, ale nie wziąłbym czegoś czego nie znam tylko po to, żeby się dowiedzieć czy w ogóle mi się to spodoba)

also, idąc tokiem myślenia "chcę żeby moją muzykę słuchano TAK JAK SIĘ POWINNO", to nie lepszy byłby winyl? to jest przecież ultimate puryzm dźwiękowy : D


RE: Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 16.01.2022

Na początku wielkie dzięki za odsłuch publikowanych materiałów i za odzew w kwestii tego projektu. :)

Masz rację jeżeli chodzi o ograniczanie sobie potencjalnych odbiorców.
W warunkach streamu przerobiłem trzy poprzednie moje albumy wydane pod szyldem Time_Glitch i tym razem chciałem pójść inną drogą.
W ogóle to odzwyczailiśmy się od czasów, kiedy kupowało się albumy na fizycznych nośnikach nie wiedząc o nich więcej aniżeli zapowiedziały to single. To też pewnego rodzaju magia przyciągania/zaciekawienia tym co ewentualnie można dostać w finalnym produkcie. :)
Wiem, że większość współczesnych odbiorców nie rozumie takiego podejścia, ale to mi nie przeszkadza. To jest moja idea i moje marzenie z dzieciństwa, które właśnie się realizuję. Liczby i statystyki odbiorców spływają po mnie jak woda po kaczce :)
Jako dinozaur i kolekcjoner CD z ponad 20-letnim stażem po prostu chciałem ten projekt potraktować osobiście. Dlatego decyzja by całość opublikować na CD.
Tymczasowo, bo w planach jest jednak stream (na wszystkich platformach), ale to wjedzie dopiero w połowie roku. Do tego czasu zachęcam do obycia tej podróży w tradycyjny sposób... ;)

P.S. Nie jestem entuzjastą winyli, bo cała moja kolekcja pona 3,5 tys płyt to CDki :)


RE: Tomasz Goska - GENESIS - suds - 16.01.2022

rozumiem, szacunek za konsekwencję i oryginalne podejście, tym bardziej że spełniasz swoje marzenie w taki sposób ;)


RE: Tomasz Goska - GENESIS - Time_Glitch - 18.01.2022

Dzięki :)