MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
mastering - ujednolicanie głośności - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: mastering - ujednolicanie głośności (/temat-mastering-ujednolicanie-glosnosci)



mastering - ujednolicanie głośności - Wasp - 23.06.2022

jak to robicie? robię muzykę na pc od ponad 20 lat i do dziś nie wiem jak to się dokładnie odbywa ;)

- ujednolicacie głośność początku kawała do głośności końcówki poprzedniego?
- czy szukacie najgłośniejszego punku w każdym kawałku i tam ustawiacie identyczną głośność? ja właśnie tak robię
- a może szukacie średniego momentu w muzyce i robicie podobną głośność w tych środkowych momentach?

a i czy sugerować się licznikami LUFS w youlean-loudness-meter?

ta wiedza mi się przyda bo niedługo będę nasterował album


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Recoil83 - 23.06.2022

Hmm pierwszy kawałek robię w danej głośności, a później reszta musi do niego pasować, żeby całość miło się słuchało, też mniej więcej na ucho i wskaźnikami się sugeruję. Jako przykład słucham utworów referencyjnych takich bardziej znanych, żeby wiedzieć mniej więcej na jakim poziomie wojny głośności już jesteśmy :E


RE: mastering - ujednolicanie głośności - pumadesign - 23.06.2022

Wasp robisz dnb zgadza się ? W tym gatunku przyjęło się że finalny mastering powinien być jak najgłośniejszy . Ja używam youlean loudness meter i nie dawno udało mi się uzyskać w szczycie około 5 LUFS i powiem ci że chyba nawet dobrze to brzmi (oczywiście nie wiem czy mastering jest profesjolany) wcześnie dochodziłem ledwo do 7 , poniżej już robiła się papka że tak powiem , chyba z dynamiką coś złego się działo i momentami brzydko grało . Ważne żeby nie przesadzić z kickiem i bassem wtedy gra w miarę dobrze i można głośniejszy mastering zrobić :) Tak mi się wydaję :)
Czym masterujesz ?


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Wasp - 24.06.2022

w fl


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Wasp - 24.06.2022

tak więc jakie części kawałów muszą być tak samo głośne?
środki,
koniec pierwszego i początek drugiego kawałka?
to co jest pomiędzy początkiem a środkiem tego samego kawałka.. czyli to co może być środkiem środka średniej głośności
czy najgłośniejsze momenty w kawałkach?


RE: mastering - ujednolicanie głośności - pumadesign - 24.06.2022

Wasp ale co ty gadasz ? Masterujesz w tym miejscu gdzie jest główny motyw itd tzn tam gdzie jest najgłośniej , walisz LUFS tak zeby nie przesadzić i cały track jest w takiej samej głośności . Oczywiście później przesłuchujesz całość czy gdzieś pasma nie grają za bardzo i poprawiasz EQ lub kompresją :)


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Recoil83 - 25.06.2022

Ja mastering robię od kilku lat w iZotope Ozone 5, tam jest wszystko co mi potrzebne i moim zdaniem ma wyjątkowo analogowe brzmienie, testowałem najnowszy Ozone 9 ale to już nie jest to. Jak to mówią po owocach ich poznacie, liczy się efekt końcowy, który każdy może sobie wysłuchać i ocenić.


RE: mastering - ujednolicanie głośności - hudson462 - 25.06.2022

O ile dobrze rozumiem to Waspowi chodzi o mastering nie pojedynczych utworów tylko mastering całego albumu/ep czy jakiegokolwiek innego "dzieła " składającego się z więcej niż jednego utworu, a taki mastering polega głównie na tym, żeby poszczególne kawałki nie odbiegały od siebie zbytnio głośnością. Ja bym to zrobił tak, że zmierzyłbym LUFS dla dropów/najgłośniejszych fragmentów obu utworów i później wyregulował głośność całych tracków tak żeby po wyregulowaniu ponownie zmierzone LUFS dropów było takie samo dla obu tracków.


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Wasp - 25.06.2022

tak chodzi o ujednolicenie wszystkich kawałków na albumie (12 kawałków)
jak ujednolicam najgłośniejsze momenty w kawałkach to jak kończy się 1 i zaczyna drugi to mam wrażenie ze trzeba pociągnąć suwakiem volume w winampie bo jet różnica głośności między trackami
ale jak tak posłucham sobie momenty z przeskokiem u the prodigy to też jest różnica głośności.
więc sam już nie wiem czym się sugerować :/
może mam za duże parcie na jednolitą głośność, może takie różnice głośności jak u the prodigy sa dopuszczalne?


RE: mastering - ujednolicanie głośności - hudson462 - 25.06.2022

Jeśli masz naprawdę dużo czasu na zabawę z tym to ja bym to zrobił w taki sposób, że wrzuciłbym wszystkie kawałki na yt, później je odtwarzał po kolei na yt i nagrywał w Audacity (ważne żeby nagrać te tracki zuploadowane na Yt do jednego pliku audio). YouTube powinien elegancko dopasować głośność poszczególnych tracków. Jak już będziesz miał nagrane wszystkie kawałki to znormalizuj plik z nimi do 0 dB i wtedy zmierz i zanotuj sobie głośność dla poszczególnych tracków. Jak już to zrobisz to pozostaje ustawić takie głośności jak zapisałeś na oryginalnych trackach - nie tych nagranych z Yt tylko tych przed wrzuceniem.

BTW. Te różnice po ujednolicaniu dałoby się wyeliminować chyba tylko w momencie kiedy miałbyś do dyspozycji inżyniera mixu i masteringu (najlepiej żeby siedzieli przy tobie cały czas od samego rozpoczęcia produkcji track'a). Chociaż to też w dużym stopniu zależy od charakteru i aranżacji kawałka.

EDYCJA: jeszcze mi teraz wpadł do głowy pomysł (nie gwarantuję, że to zadziała), że -ponownie - jeśli chcesz na to ujednolicenie poświęcić sporo czasu to próbowałbym w taki sposób:

Krok 1. Mierzysz LUFS dla dropu (najgłosniejszego fragmentu kawałka), a następnie dla całego tracka.
Krok 2. Jak już masz te dwie wartości to liczysz "średnią głośność" w następujący sposób: (głosność dropu + głosność całego track'a) / 2.

I powtarzasz te dwa kroki dla każdego utworu, a jak już będziesz mieć policzone i zanotowane dla wszystkich to track'i, które są cichsze podgłaśniasz - im mniejszą zmierzyłeś dla nich głośność tym więcej podgłaśniasz. Jak już podgłośnisz to musisz ponownie wykonać kroki 1. i 2. dla wszystkich kawałków. Taką sekwencję będzie prawdopodobnie trzeba powtórzyć z 5 razy a i wtedy raczej nie trafisz idealnie z głosnościami, bo to metoda "na oko". Żeby to zrobić dokładnie i szybko to trzeba by napisać do tego program. Właściwie to spróbuję taki program napisać bo aż mnie zaciekawił cały ten temat.


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Wasp - 25.06.2022

@hudson462 jes taka aplikacja audio - limiter co sam oblicza RMS i sam wszystko robi
ale jednak ta sztuczna inteligencja jest bardziej sztuczna niż inteligenta.. :)


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Recoil83 - 25.06.2022

@Wasp ostatni album jaki masterowałem to maksimum moich umiejętności, przede wszystkim polegałem na swoim słuchu wspomagając się wskazaniami w DAW i tak, pod uwagę biorę zawsze najbardziej dynamiczną część kompozycji, żeby jak ktoś sobie ustawi jedną głośność to spokojnie może cały album w ten sposób przesłuchać bez obaw że głośniki rozwali podczas odsłuchu.


RE: mastering - ujednolicanie głośności - hudson462 - 25.06.2022

(25.06.2022, 17:41)Wasp napisał(a): @hudson462 jes taka aplikacja audio  - limiter co sam oblicza RMS i sam wszystko robi
ale jednak ta sztuczna inteligencja jest bardziej sztuczna niż inteligenta.. :)
Ale limiter raczej Ci nie znormalizuje głośności - może ją jedynie zmniejszyć (głośność) .


RE: mastering - ujednolicanie głośności - Recoil83 - 25.06.2022

@hudson462 do zmiany głośności służy maximizer, ja już się tu nie odzywam.