MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
HIP HOP Domino Este-sampled beat - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PRODUKCJE (https://musicproducers.pl/forum-produkcje)
+--- Dział: Hip Hop (https://musicproducers.pl/forum-hip-hop)
+--- Wątek: HIP HOP Domino Este-sampled beat (/temat-hip-hop-domino-este-sampled-beat)



Domino Este-sampled beat - dominoeste - 21.01.2023

Siemanko,łapcie cos ode mnie:)Taki troche 9th Wonder type.Podpowiedzcie co tu poprawic brzmieniowo,co nie siedzi a co siedzi. Miłego słuchania :)



RE: Domino Este-sampled beat - Maciek - 21.01.2023

Perkusja sprawia wrażenie odklejonej od reszty, bas też mi nie pasuje - za nisko grający i też nie pasujący za bardzo do reszty - myślę że można by się pokusić o wydobycie basu z sampla (9th Wonder raczej tak by to zrobił). Taki bridge jaki zastosowałeś w 38 sekundzie to jest wyrok śmierci - nie może cały instrumental nagle umierać w ten sposób by tylko bębny słychać było. Co do bębnów - za czyste jak na tego typu utwór i za bardzo nienaturalnie brzmiące - 9th Wonder, Pete Rock mają wszystko brudne, 12 bitowe, raczej monofoniczne bo używali samplerów takich jak E-MU Sp1200 czy AKAI S900, 950 a takie maszyny mają spore ograniczenia - w latach 90-tych można było tylko kilka sekund sampla nagrać więc trzeba było kombinować obniżając jakość, przyspieszając gramofon itd. W ten sposób, bardzo nieświadomie, chłopaki stworzyli swego rodzaju brzmieniowy standard dla tego typu bitów.
A teraz plusy - sampel bardzo fajny i na prawdę - brudząc go, można by ciekawy efekt uzyskać. Przepiękny ten hihat w 1:10 - sądząc po efekcie z 1:20, to pochodzi on z sampla, ale bardzo fajny!
Po doborze sampli widać że wiesz mniej więcej o co chodzi, pokombinuj z bębnami bo to one mają całość ciągnąć - nie mogą brzmieć robotycznie, kombinuj ze swingiem i z filtrami bo pasowało by górę obciąć by brzmiały jak na trueschool przystało - posłuchaj sobie wspomnianych chłopców i zwróć na to uwagę


RE: Domino Este-sampled beat - dominoeste - 21.01.2023

Dzieki stary,tego wlasnie mi bylo trzeba!!zeby ktos rozłozyl ten projekt na czesci pierwsze,ciezko sie z Toba nie zgodzic,teraz faktycznie po twoim kom usłyszalem wiecej.Co do ''brudzenia'' co masz na mysli,masz jakies sprawdzone sposoby/wtyczki,bo przyznam sie ze oprocz eqw kompresji poglosu to zbyt wiele w moim repertuarze efektow nie ma :D
Co do bebnow co do sampla?
Jeszcze raz wielkie dzieki z awyczerpujacy merytoryczny koment!


RE: Domino Este-sampled beat - Maciek - 21.01.2023

(21.01.2023, 15:59)dominoeste napisał(a): Co do ''brudzenia'' co masz na mysli

Posłuchaj sobie dokładnie boombapów i wsłuchaj się brzmienie bębnów - nie są one krystalicznie czyste. Efekt taki uzyskiwano samplując pętle perkusyjne a że samplery wtedy pozwalały tylko na kilka sekund, zgrywało się w 44 obrotach i potem pitchem zjeżdżało w dół. W ten sposób powstawały takie zanieczyszczenia, do tego brzmienie 12 bitowe i niski sampling frequency


RE: Domino Este-sampled beat - ADNSS - 22.01.2023

Hym... Po tym co napisał Maciek można by pomyśleć, że to jakiegoś gniota wrzuciłeś, a ja powiem tak - gdyby wszystkie kawałki były nawijane na takich beatach to ja pewnie bym więcej HH słuchał. To jest jeden z lepszych utworów jaki ostatnio słuchałem tutaj na forum. Części zarzutów w ogóle nie rozumiem. Przyznaję, na co dzień nie słucham takich beatów, nawet nie wiem kto to ten 9th Wonder, ale zapuściłem sobie właśnie jakąś jego składankę i... robotyczna perkusja? Co to znaczy?
Ja mam wrażenie w niektórych fragmentach, że w tym 9th wonder właśnie napieprza automat. I celowo tutaj użyłem słowa napieprza bo na mój gust jego perkusja jest zbyt agresywna. Ja mam wrażenie, że ten "brud" to bardziej kwestia kompresji i przesterowania samplii. Nie wiem w czym robisz, ale w FL Studio możesz spróbować w samplerze zaznaczyć "clip" i walnąć gałką "boost" na maxa - będzie podobnie napieprzać, aczkolwiek mówię, to kwestia gustu, mi się bardziej podoba perkusja taka jak u ciebie. Bas też mi się podoba. Może nie jest to jakieś wielkie cudo, może po 38s trochę nietypowo syntetyczność się wyłania, ale jakoś bardzo mi to nie przeszkadza. Co do samej 38s - ja uważam, że może (umierać). Nie Ty pierwszy coś takiego zrobiłeś. Problem w tym, że ta perkusja może trochę zbyt surowo brzmi, ale też jakieś to straszne nie jest. Już zdecydowanie bardziej rozpraszające jest to co zrobiłeś w 1:00...
Na koniec pytanie, czy chcesz być drugim/"polskim" 9th Wonderem czy sobą? Jak będziesz kopiował jego każdy niuans to najwyżej dojdziesz do jego poziomu, a jeśli nie to może go prześcigniesz :)


RE: Domino Este-sampled beat - dominoeste - 23.01.2023

Z tym 9th Wonder to tak sobie rzuciłem,nie inspirowałem się jakoś,tylko po skończonym projekcie tak mi się skojarzylo:D
Zawsze robie po swojemu,tak jak.w danej chwili czuje.
Wgl to nie używam kanału send,a wiem.ze grupę bębnów sie daje na wysyłkę zeby to jakoś posklejać wlasnie żeby nie brzmiało tak od czapy względem reszty,muszę popatrzeć za jakimiś tutorialami(chyba ze ktos potrafi mi to jakoś wytłumaczyć,ew.dac jakiegoś tipa).Daw Fl studio 9 .


RE: Domino Este-sampled beat - ADNSS - 23.01.2023

To chyba zależy co chcesz zrobić no i przede wszystkim powinieneś wiedzieć co chcesz zrobić, a nie że "się daje na senda". Jeśli w tutorialu ktoś coś pokazuje, ale nie rozumiesz dlaczego, to nie rób tak tylko dlatego, że "tak się robi". W nowym FL nie ma ścieżek "send" bo możesz wysyłać z jednej ścieżki na dowolną ilość innych ścieżek (tak jakby wszystkie ścieżki były send). Kiedyś ja tego używałem głównie po to żeby zaoszczędzić CPU. Miałem na dwóch sendach krótki i długi reverb i na poszczególnych ścieżkach nic już nie dawałem, tylko wysyłałem na sendy... Ogólnie to zastosować jest mnóstwo, ale nie ma co robić coś na siłę - jeśli coś brzmi dobrze to po co z tym kombinować? Najważniejsze, żeby rozumieć jak działa mikser, a pomysł jak tego użyć już sam przyjdzie.


RE: Domino Este-sampled beat - WeedThirdEar - 13.02.2023

Chyba wszystko co się tyczy merytorycznych uwag zostało fajnie u góry wypisane, ja tylko dodam od siebie że zajebistość tego beatu przysłania mi wszelkie niedoskonałości :P