MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
INNE Studio a okno - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: INNE Studio a okno (/temat-inne-studio-a-okno)



Studio a okno - thudiar - 30.01.2023

Witam. Wie ktos jaki jest najlepszy sposob na to, zeby wytlumic, poprawic akustyke w studiu jesli chodzi o okno? Niestety mam pokoj w bloku. Moze pianki akustyczne piramidki? Oblepilbym tez nimi parapet, a moze jakies inne lepsze pomysly? Czekam na odpowiedzi


RE: Studio a okno - sowa - 30.01.2023

Na domowe warunki poleciłbym zasłony z grubego materiału. Jeżeli nie chcesz siedzieć jak w jaskini to mógłbyś zainwestować lub zrobić sobie panele akustyczne o odpowiednim rozmiarze i postawić na parapet. Nie ma się co bawić w klejenie pianki, która aż tak dużo nie da zwłaszcza na elementy typu parapet, który dużej różnicy nie robi o ile w ogóle cokolwiek robi z akustyką.


RE: Studio a okno - thudiar - 30.01.2023

(30.01.2023, 15:22)sowa napisał(a): Na domowe warunki poleciłbym zasłony z grubego materiału. Jeżeli nie chcesz siedzieć jak w jaskini to mógłbyś zainwestować lub zrobić sobie panele akustyczne o odpowiednim rozmiarze i postawić na parapet. Nie ma  się co bawić w klejenie pianki, która aż tak dużo nie da zwłaszcza na elementy typu parapet, który dużej różnicy nie robi o ile w ogóle cokolwiek robi z akustyką.
Polecilbys jakies dobre zaslony i panele? Z gory dzieki. Moje stanowisko odsluchowe byloby na wprost do okna, fajnie, ze znalazl sie ktos, kto zna sie na rzeczy :)


RE: Studio a okno - Burning Car - 31.01.2023

Na okno to głównie zasłony a jak Ci w rogach pokoju zostaną to jeszcze jako bass trapy będą robić- ja ma w samych rogach nierozwinięte zasłony i coś tam dają (a za nimi mam jeszcze grube poduchy ze starego wypoczynku). Co do akustyki pokoju, to dużo daje dywan - zobaczyłem (a raczej usłyszałem) to jak mój gruby dywan (3000 g/m2): przeniosłem na chwilę do innego pokoju - zrobiło się jak w studni :(. A z innych domowych sposobów to super są półki z książkami - a przy okazji możesz je poczytać :) .


RE: Studio a okno - sowa - 31.01.2023

(30.01.2023, 21:24)thudiar napisał(a):
(30.01.2023, 15:22)sowa napisał(a): Na domowe warunki poleciłbym zasłony z grubego materiału. Jeżeli nie chcesz siedzieć jak w jaskini to mógłbyś zainwestować lub zrobić sobie panele akustyczne o odpowiednim rozmiarze i postawić na parapet. Nie ma  się co bawić w klejenie pianki, która aż tak dużo nie da zwłaszcza na elementy typu parapet, który dużej różnicy nie robi o ile w ogóle cokolwiek robi z akustyką.
Polecilbys jakies dobre zaslony i panele? Z gory dzieki. Moje stanowisko odsluchowe byloby na wprost do okna, fajnie, ze znalazl sie ktos, kto zna sie na rzeczy :)

Nie podam Ci konkretnych namiarów na sklepy czy konkretne panele bo nie mieszkam w Polsce i się nie orientuje, ale na pewno jak poszukasz sklepu online ze sprzętem studyjnym to znajdziesz dobre panele. Co do zasłon to na domowe warunki wystarczą nawet zasłony z Ikei (grube, które nie przepuszczają światła). Jeżeli nie boisz się chwycić za młotek i trochę napocić to znajdziesz pełno tutoriali na YT o tym jak zrobić samemu panele z wełny mineralnej. Plusem tego są mniejsze koszta oraz daje to możliwość zrobienia paneli pod konkretny wymiar. 
Jeżeli chcesz poprawić akustykę to najważniejsze są pierwsze odbicia i ogarnięcie dolnych częstotliwości czyli ustawienie bass trapów w rogach pomieszczenia. Jeżeli masz panele czy parkiet na to możesz sobie sprawić grubszy dywan na podłogę.
Zrób sobie prosty test, usiądź w miejscu, w którym produkujesz i głośno klaśnij (możesz sobie to nagrać na telefon). Im bardziej słyszalny będzie pogłos tym gorsza akustyka (brak pogłosu nie oznacza jednak, że masz akustykę jak w profesjonalnym studiu ;) ). 
Jeżeli chciałbyś później pójść o krok dalej to na domowe warunki zbawieniem jest Sonarworks ID. Trochę kosztuje, ale jednak robi kolosalną różnicę.


RE: Studio a okno - thudiar - 2.02.2023

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam : D