MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu (/temat-fl-studio-slide-bass-wskazowki-do-poprawnego-miksu)



FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - FL FAN - 26.02.2023

W poprzednim odcinku przedstawiłem swój sposób na uzyskanie przyzwoitego miksu basu i stopy perkusji. Tym razem mały opis efektu dla twórców poruszających się w rozmaitych gatunkach + ciekawy tip na koniec.

Wyobraź sobie, że układasz linię basu ale chciałbyś ją urozmaicić. Co zrobić?  Opcja "Slide" brzmi dobrze ? Jak widać na grafice - żółte nutki to właśnie te z efektem "slide" (płynne przejścia do określonego tonu). "slide note"  powoduje, że nuty powyżej lub poniżej,  przesuwają się do wysokości tonu "slide note" . To pole, ten żółty trapez w górnym lewym roku - tam są symbole slide i portamento, klikamy "slide" i kładziemy taką nutkę. Pod nią albo nad nią musi być zwykła nutka.

[Obrazek: Piano%20Roll%20Bass.jpg]



Efekt:

Gdybyś zechciał dodać do tego podkład to zabrzmi to wtedy tak:

Opiszę tylko stopę perkusji bo ustawienia basu pozostały bez zmian od ostatniego artykułu

STOPA PERKUSJI:  
  • Zawsze w mono 100 % - dźwięk będzie zbity i solidny (ale tym razem próbka o mniejszym natężeniu)

  • Parametric  EQ2 - usuwanie niepotrzebnych skrajnych częstotliwości (poniżej 40Hz i powyżej 18 kHz ) 

  • Parametric EQ2 - usuwanie wąskiego zakresu niepasujących do aktualnego projektu przydźwięków, głównie ze środkowych częstotliwości. 

  • "Kick Fixer" - jeśli nie radzisz sobie i potrzebujesz pomocy możesz użyć takiego presetu z wtyczki FabFilter Pro Q.


[Obrazek: Pro-%20Q.jpg]


  • Moi Drodzy, sprawdzajcie sobie swoje miksy w mono, nie tylko w pozycji 100% merged w programie do tworzenia muzyki ale odsłuchaj sobie na przykław GoldWave lub Audacity kanał lewy albo kanał prawy.  To pozwoli ustalić czy coś nam nie zanika albo coś nie drażni nazbyt.  Brainworx bx_solo to darmowa wtyczka, która pozwala kontrolować każdy z kanałów w trybie solo. Pobierzesz ja stąd: https://www.plugin-alliance.com/en/products/bx_solo.html Takie wtyczki jak bezpłatna Blue Cat Triple EQ pozwalają na niezależną korekcję lewego i prawego kanału. Pobierzesz ją stąd:  https://www.bluecataudio.com/Products/Product_TripleEQ/
  • Niektórzy też twierdzą, że pogłos musi być ten sam (najlepiej z wysyłki) na każdym elemencie, bo miks wówczas wydaje się być spójny. Moim zdaniem robi się monotonnie i przeładujesz swój miks takim działaniem. Każdy element potrzebuje odrobiny dostosowania do swojego brzmienia. Twój miks powinien zabrzmieć dobrze w mono, a także  zabrzmieć dobrze po zamianie kanałów. 



RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - OProject - 26.02.2023

Odsłuch w mono jest potrzebny, jezeli jakis dzwiek nie brzmi dobrze w mono to polecam dodac warstwe (moze byc taka sama lub z troche innymi efektami) w mono.
Mozna przekonwertowac stereo/side w mono i odwracajac fazę, dobra jest wtyczka darmowa: A1StereoControl
https://a1audio.alexhilton.net/a1stereocontrol
(klikamy mute mid)
Co do slide - mozna uzyskac to oczywiscie w syntezatorze ale obejmie wszystkie "stykajace sie" w piano roll nuty ;)


RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - Burning Car - 27.02.2023

Patrzę na ten załączony wykres fabfilter i się zastanawiam czy masz aż tak dobry sprzęt (odsłuchy) , że w ogóle słyszysz to podbicie poniżej 50 HZ czy też tylko zabierasz w ten sposób headroom kawałka. Uważam ,że podbijanie czegoś poniżej 50 Hz to wielkie ryzyko i może zrobić więcej szkód niż przynieść pożytku.


RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - FL FAN - 27.02.2023

Nie. To tylko gotowy preset,  który zaproponowałem w razie kłopotów ze stopą perkusji,  każdy może go samodzielnie dostroić do swoich potrzeb.  Jednak żółta krzywa i wykres w tle - ich szczyt raczej pada na wartości powyżej 50 Hz, one są w ciągłym ruchu i dopasowują się w czasie rzeczywistym i dopasowują się przede wszystkim do próbki (sampla) stopy perkusji. Wykres zmienia się, dlatego nie będzie to tak wyglądać u każdego. To tylko preset, który będzie działał z pewnymi różnicami i różnymi rezultatami. Na stopie perkusji jak wcześniej napisałem odcięta jest wartość poniżej 40Hz i powyżej 18 kHz. Ta fioletowa przestrzeń to "Dynamic Range"  więc do jakiegoś podbicia musisz podnieść jeszcze ten fioletowy punkt  (gain).  Kompresja (żółta krzywa) zachowuje pełne bezpieczeństwo. Zdjęcie jest poglądowe. 

[Obrazek: Pro-Q.jpg]
Dziękuję za Wasze uwagi. 



RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - OProject - 27.02.2023

(27.02.2023, 12:46)Burning Car napisał(a): Patrzę na ten załączony wykres fabfilter i się zastanawiam czy masz aż tak dobry sprzęt (odsłuchy) , że w ogóle słyszysz to podbicie poniżej 50 HZ czy też tylko zabierasz w ten sposób headroom kawałka. Uważam ,że podbijanie czegoś poniżej 50 Hz to wielkie ryzyko i może zrobić więcej szkód niż przynieść pożytku.
Tu sie nie zgodzę, podbijam nawet 20-40Hz i słyszę różnicę, również słyszę różnicę gdy odetne np. poniżej 20Hz oczywiscie to zalezy od stylu muzyki, w Hard Style, Hard Trance czy Hardcore przy tworzeniu kicka/bassu sporo to zmienia zwłaszcza jeżeli zapinamy distortion. Możesz posłuchać najlepszych utworow w tych stylach i zawsze duzo się tam dzieję :P
Podbicie tych rejonow wplywa na wyższe częstotliwosci i cały mix/master ;)
Oczywiscie odsłuch na słuchawkach... chyba ze masz subwoofer :P


RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - FL FAN - 27.02.2023

Stopa perkusji zwłaszcza w połączeniu z basem wymaga przygotowania i przemyślenia pewnych wątków. Tak jak napisał OProject w jego stylu muzyki ma to wpływ przy zastosowaniu dodatkowych efektów. Tonacja, barwa i w ogóle sama próbka stopy perkusji (czy wykorzystamy gotową próbkę czy tworzymy swój dźwięk od podstaw) ma znaczenie.  Dlatego miks nie powinien być tylko jakimś oddalonym w perspektywie zabiegiem, o którym myślimy raczej po fakcie i że jakoś to będzie, ponieważ nie będzie jeśli nie pomyślimy z szerszej perspektywy na samym początku zanim jeszcze przejdziemy do aranżacji i efektów na mikserze.


Preset "Kick Fixer" co każdy może sprawdzić  jest jedynie subtelną podwaliną pod dalszą pracę, kompresję i korekcję - dlatego zaproponowałem akurat ten, aby osoby o ograniczonym doświadczeniu zauważyły pewną różnice i miały szansę na zalążek lepszego brzmienia stopy perkusji. Przede wszystkim, aby zrozumiały, że moc, to nie to samo co głośność, bo podnoszeniem poziomu dźwięku dorobimy się tylko przesterowania. Działa to też na wzrokowe skojarzenia, bo zapamiętać warto, aby na bieżąco usuwać przydźwięki głównie ze środkowych pasm częstotliwości. Atak tego sampla, jego faza, proces i przebieg oraz korekcja i wszystkie inne efekty mają wpływ na całość. To co zrobimy z korektorami i efektami na stopie perkusji w mikserze głównie powinno odwzorowywać i zależeć od całości projektu w jakim ma zagrać. Każdy gatunek będzie troszeczkę w tym elemencie, a czasem całkiem odbiegał od podstawowego dźwięku.



To tak samo jak z każdym innym elementem kompozycji, stopa perkusji musi być integralnym elementem twojego nagrania, a nie odizolowaną maszynką do robienia hałasu odklejoną od całości.



RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - Stasio - 27.02.2023

Abstrahując od całego wykładu , to jednak ten fabfilter Pro Q3 jest dość drogi , nie wiem czy są darmowe alternatywy.


RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - FL FAN - 27.02.2023

(27.02.2023, 16:53)Stasio napisał(a): Abstrahując od całego wykładu , to jednak ten fabfilter  Pro Q3 jest dość drogi , nie wiem czy są darmowe alternatywy.


Kosztuje 169 euro. Wersja testowa pozwala korzystać z wtyczki przez 30 dni.



Darmowa alternatywa to TDR NOVA


Najbardziej imponującą rzeczą w TDR Nova jest to, jak łatwo przekształca się z prostego korektora parametrycznego w superprecyzyjny korektor dynamiczny.



RE: FL Studio: "Slide Bass" + wskazówki do poprawnego miksu - Stasio - 27.02.2023

Ok, to ja to mam, Tnx za przypomnienie:) Mam do przodu 169 EU, Brawo Ty, bo one chyba się niczym szczególnym nie różnią. Pozdrawiam