MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio (/temat-nauka-gry-na-klawiszach-pod-katem-fl-studio)



Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 11.12.2023

Chcę się zapisać na naukę, ale do tego potrzebuję nauczyciela, który będzie mi odpowiadał. Wiecie, co mam na myśli? Odpowiedni nauczyciel może mnie czegoś nauczyć, a z innym niczego się nie nauczę i tylko zmarnuję czas i pieniądze.

Byłem na dwóch lekcjach z nauczycielem, ale on chce, abym nauczył się notacji muzycznej. Powiedziałem mu, że tego nie rozumiem i, że nie jest mi to potrzebne do FL Studio. Stwierdziłem, że taka nauka to nie dla mnie.

Nauczenie się tego jest ponad moje możliwości. Dla mnie to strata czasu. Być może na siłę bym się nauczył, ale mnie to nie interesuje, więc szybko zapomnę, o co w tym chodzi i co oznacza dany zapis.

Zależy mi na tym, aby się nauczyć grać na klawiszach utwory w FL Studio, a nie teorii, której nie jestem w stanie zrozumieć.

Używam midi i zapisu typu C5, C#5, D5, D#5, E5, F5, F#5, G5, G#5, A5, A#5, B5. Jak się nazywa taki zapis nut?


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Zirds - 11.12.2023

Teoria zawsze się przyda. Powodzenia w szukaniu.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 12.12.2023

Nie chcę zaczynać od notacji muzycznej, bo będę stał w miejscu.

Dobre pytanie. Od czego zacząć, jeśli nie od notacji?

Wg mnie nauka notacji muzycznej mija się z celem. Po co mam się uczyć notacji muzycznej, której nie ma w FL Studiu? Nie używam nut z podręczników do muzyki, tylko nuty z pliku midi.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Recoil83 - 12.12.2023

Tutaj jest pokazane w prosty sposób jak zrobić coś w FL, żeby się czegoś nauczyć niestety musisz praktykować, tego nie przeskoczysz.

https://www.youtube.com/watch?v=77xBh1RIDiY


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - OProject - 12.12.2023

(12.12.2023, 6:39)Piano/Keyboard napisał(a): Nie chcę zaczynać od notacji muzycznej, bo będę stał w miejscu.

Dobre pytanie. Od czego zacząć, jeśli nie od notacji?

Wg mnie nauka notacji muzycznej mija się z celem. Po co mam się uczyć notacji muzycznej, której nie ma w FL Studiu? Nie używam nut z podręczników do muzyki, tylko nuty z pliku midi.
Program Synthesia masz granie z midi


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 13.12.2023

(12.12.2023, 12:23)Recoil83 napisał(a): Tutaj jest pokazane w prosty sposób jak zrobić coś w FL, żeby się czegoś nauczyć niestety musisz praktykować, tego nie przeskoczysz.

https://www.youtube.com/watch?v=77xBh1RIDiY

Takich kursów już widziałem wiele i można się z nich nauczyć wszystkiego, ale jak zrobić melodię to jeszcze nikt nie wytłumaczył, dlatego kupiłem keyboard i nadal stoję w miejscu.

Spróbuję Synthesii.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Rio ZeGa - 13.12.2023

to jest zapis alfanumeryczny


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Wasp - 13.12.2023

(13.12.2023, 17:12)Piano/Keyboard napisał(a):
(12.12.2023, 12:23)Recoil83 napisał(a): Tutaj jest pokazane w prosty sposób jak zrobić coś w FL, żeby się czegoś nauczyć niestety musisz praktykować, tego nie przeskoczysz.

https://www.youtube.com/watch?v=77xBh1RIDiY
Takich kursów już widziałem wiele i można się z nich nauczyć wszystkiego, ale jak zrobić melodię to jeszcze nikt nie wytłumaczył, dlatego kupiłem keyboard i nadal stoję w miejscu.

jak używa się programu z piano roll to nie trzeba uczyć się nut
ale tego jakie są dźwięki na klawiaturze - C D E F G A H C dobrze wiedzieć

dobrze jest wybrać skalę do projektu i się jej trzymać przez cały projekt
dobrze też wiedzieć jakie akordy można na danej skali zbudować
a dźwięki melodii to połączenie dźwięków akordowych (tych które są w trwającym w tym samym czasie akordzie)
i dźwięków obcych nie należące do trwającego w tym samym czasie akordu. ale najczęściej należące do skali

kiedyś myślałem żeby zrobić takie polskojęzyczne video o tym jak robię muzykę
kiedyś zrobiłem coś takiego skróconego i wrzuciłem na dawne forum i odzew był minimalny
a teraz na tym forum pewnie zainteresowały by się tym ze 2 osoby


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 14.12.2023

(13.12.2023, 18:23)Wasp napisał(a): jak używa się programu  z piano roll to nie trzeba uczyć się nut
ale tego jakie są dźwięki na klawiaturze  - C D E F G A H C dobrze wiedzieć

dobrze jest wybrać skalę do projektu i się jej trzymać przez cały projekt
dobrze też wiedzieć jakie akordy można na danej skali zbudować
a dźwięki melodii  to połączenie dźwięków akordowych (tych które są w trwającym w tym samym czasie akordzie)
i dźwięków obcych nie należące do trwającego w tym samym czasie akordu. ale najczęściej należące do skali

Czytałem o tym i próbowałem wybierać np. tylko dźwięki, które powinny pasować w jednej skali, ale to było na piano rollu i również nic nie wychodziło. Spróbuję, więc zrobić to samo, ale już na keyboardzie.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Wasp - 14.12.2023

https://we.tl/t-lecCA151P5
to video jest bardzo skrótowe
od 0:00 na początku dźwięki ze skali molowej eolskiej - mojej ulubionej bo są 3 typy skal molowej i jedna durowa

0:22 akordy które można zbudować na tej skali
0:36 jakaś prosta improwizacja na akordach w skali d-moll eolskiej

spróbuj ułożyć jakąś kombinację akordów .. używają tych z video.. a potem poćwicz układanie melodii do swoich akordów
ja zawsze zaczynam od akordów.. bo to na nich opiera się bas i melodie.. chyba że mam na starcie wokal,
to wtedy do niego trzeba dobrać akordy


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - OProject - 15.12.2023

Polecam ci tez po prostu improwizowac duzo bo to ci sie przyda przy tworzeniu :P


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - agro - 17.12.2023

jest wiele zastosowań które odwołują się do zasad tworzenia melodii, jedną z fajniejszych jest zasada: pytanie i odpowiedz.
zapoznaj się też  tym artykułem.

https://www.edmprod.com/ultimate-melody-guide/


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 4.02.2024

(17.12.2023, 16:45)agro napisał(a): jest wiele zastosowań które odwołują się do zasad tworzenia melodii, jedną z fajniejszych jest zasada: pytanie i odpowiedz.
zapoznaj się też  tym artykułem.

https://www.edmprod.com/ultimate-melody-guide/

Ciekawy artykuł, ale rysowanie konturu to chyba absurd. W moim przypadku zrobienie jakiejkolwiek melodii, która by jakoś brzmiała zajmuje pół godziny, a później okazuje się, że nie ma miejsca na dodatkowe nuty, a melodia trwa maksymalnie 5-10 sekund i jest "prostacka".

"At this point it’s time for you to refer back to the contour line you drew (or thought of) and change around some notes until you find something that rings with you" - to jest zabawa na godziny jak nie dłużej w układanie nutek, z których nic nigdy ostatecznie nie wyjdzie.

Mogę układać nuty przez tydzień i tak nigdy nie ułożę nut tak, aby brzmiały tak jak sobie wyobrażam i tak w kółko, a gdzie tutaj zrobienie 3-minutoego utworu czy w ogóle do jakiegoś większego tworzenia muzyki.

Mam wiele pomysłów, ale nic w piano rollu nie brzmi nawet podobnie.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Zirds - 4.02.2024

(4.02.2024, 16:56)Piano/Keyboard napisał(a):
(17.12.2023, 16:45)agro napisał(a): jest wiele zastosowań które odwołują się do zasad tworzenia melodii, jedną z fajniejszych jest zasada: pytanie i odpowiedz.
zapoznaj się też  tym artykułem.

https://www.edmprod.com/ultimate-melody-guide/

Ciekawy artykuł, ale rysowanie konturu to chyba absurd. W moim przypadku zrobienie jakiejkolwiek melodii, która by jakoś brzmiała zajmuje pół godziny, a później okazuje się, że nie ma miejsca na dodatkowe nuty, a melodia trwa maksymalnie 5-10 sekund i jest "prostacka".

"At this point it’s time for you to refer back to the contour line you drew (or thought of) and change around some notes until you find something that rings with you" - to jest zabawa na godziny jak nie dłużej w układanie nutek, z których nic nigdy ostatecznie nie wyjdzie.

Mogę układać nuty przez tydzień i tak nigdy nie ułożę nut tak, aby brzmiały tak jak sobie wyobrażam i tak w kółko, a gdzie tutaj zrobienie 3-minutoego utworu czy w ogóle do jakiegoś większego tworzenia muzyki.

Mam wiele pomysłów, ale nic w piano rollu nie brzmi nawet podobnie.

Jeśli tworzenie muzyki jest dla Ciebie za trudne, bo oczekujesz od swoich dzieł własnej akceptacji, bo Ci się nie podoba, to może całkowicie zrezygnuj z muzykowania.. Serio piszę.
Zamiast pytać, pisać, kombinować, to po prostu twórz, twórz, twórz... tracisz każdą cenną sekundę przy tworzeniu, nauce grania, komponowaniu zastanawiając się jakim to nieudacznikiem muzycznym jesteś. Jak masz trochę samozaparcia i dyscypliny, to może po kilku latach Twoja muzyka zacznie Ci się podobać, a póki co to twórz do szuflady, szlifuj swoje umiejętności. Nie od razu Rzym zbudowano, więc i muzykiem z dnia na dzień też nie zostaniesz.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - agro - 4.02.2024

Możesz zapętlić nagrywanie midi i szukać odpowiedniej nuty na klawiszach do melodii która masz w głowie.
Jest to jednak nie efektywne jeżeli chodzi o uchwycenie, uniesienia, przebłysku, natchnienia, inspiracji itd, ponieważ możesz szybko "to" stracić, bezpowrotnie. Następnie chęć uchwycenia przekształca się na tworzenie czegoś nowego ze skrawków tego co było.

Ja nie chciałem nigdy tracić motywów które zwyczajnie przychodziły mi do głowy i załatwiłem to przy pomocy dyktafonu który masz w swoim telefonie, nuciłem melodie zaraz po jej pojawieniu się, raz to było w pracy, raz przed snem, raz na spacerze w lesie.

Reszta roboty sprowadzała się do exportu zanuconej melodii DAW odnalezienie odpowiednich nut a na ich podstawie wybranie odpowiedniej skali, akordy, rytm, bass itd. 

Jak widzisz nauka gry na pianinie bez teorii muzyki – jest możliwa ale z pewnymi ograniczeniami. 
Można nauczyć się grać proste melodie lub utwory na pamięć, ale zrozumienie teorii muzyki znacznie poszerza możliwości muzyczne, ułatwiając interpretację i tworzenie muzyki. 

Teoria muzyki pomaga zrozumieć strukturę utworów, harmonię, rytm i wiele innych elementów, które są niezbędne do bardziej zaawansowanej gry która wyglądałaby tak, siadasz i przelewasz to co masz w głowie na dany instrument. Ale to wiąże się już z pewnego rodzaju przemianą swojej osobowości od miejsca gdzie nie umiesz grać na instrumencie do miejsca gdzie wykorzystujesz go jako narzędzie które odkrywa twoje wnętrze :)

Dlatego zastanów się do jakiego poziomu chcesz sięgnąć bo to wiąże się z oddaniem to co dla nas jest najcenniejsze, czasu.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 4.02.2024

Cytat:Ja nie chciałem nigdy tracić motywów które zwyczajnie przychodziły mi do głowy i załatwiłem to przy pomocy dyktafonu który masz w swoim telefonie, nuciłem melodie zaraz po jej pojawieniu się, raz to było w pracy, raz przed snem, raz na spacerze w lesie.

Mam takie pomysły, których nie umiem wygwizdać, a nie umiem "nucić" lol. Często to, co wygwizdam jest dużo płytsze od tego, jaką mam myśl. Nie mam w gwizdaniu takich możliwości, by oddać w tym swoją myśl. Podobnie jest z gwizdaniem melodii. Mam dwie ulubione raczej proste melodie, które często sobie gwizdami i nawet dobrze mi to wychodzi, ale co z tego?

Nie jestem w stanie odtworzyć w piano rollu żadnej melodii ze słuchu, więc jak nie mam gotowego midi, to nie mam nic.

Podobno w każdym wieku można się nauczyć grać na pianinie, a ja jakoś nie mogę...

Musiałbym mieć worek pieniędzy i chodzić do nauczyciela codziennie na 5h, który by pokazywał wszystko jak debilowi, to może w końcu bym się czegoś nauczył...


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - agro - 4.02.2024

Wiesz oświadczasz o próbie zrobienia czegoś poważniejszego natomiast zaraz potem wklepujesz odpowiedzi typu:
Nie nie umiem, nie potrafię, nie umiem gwizdać, nic nie działa tutoriale, nauczyciel, nie wychodzi, tylko midi.
które są zupełnym zaprzeczeniem wcześniejszej deklaracji.
Takie zestawienie (chce/nie mogę) pokazuje tylko że nie dorosłeś mentalnie żeby osiągać tego co wcześniej postanowiłeś, potwierdzając to swoim podejściem, trywialnymi problemami dziesięciolatka.

Wiem zrobiło się niemiło ale zamiast szukać wywodów na każdy sposób jaki istniej aby osiągnąć cel zastanów się czy ty w ogóle chcesz go osiągnąć bo póki co lepiej ci wychodzi bycie antagonistą.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Piano/Keyboard - 6.02.2024

Nie ma problemu. Zawsze to jedno spojrzenie na temat więcej. Zdecydowanie chcę osiągnąć cel, stąd właśnie tyle pytań. Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł warty wypróbowania.

Ludzie jakoś są w stanie tworzyć melodie, a ja po prostu chciałbym wiedzieć, jak to zrobić. W związku z tym spróbuję robić utwory z samymi kickami, perkusją i jedną nutą zamiast melodii. Co myślicie o takim pomyśle? Można zrobić w taki sposób jakąś sensowną muzykę?

Odnośnie midi miałem na myśli to, że jeśli nie mogę stworzyć własnej melodii, to nie mam nad czym pracować, a jeśli chciałbym zrobić remiks, to też nie odtworzę melodii ze słuchu, więc dalej siedzę z pustym projektem.


RE: Nauka gry na klawiszach pod kątem FL Studio - Zirds - 6.02.2024

(6.02.2024, 18:40)Piano/Keyboard napisał(a): Nie ma problemu. Zawsze to jedno spojrzenie na temat więcej. Zdecydowanie chcę osiągnąć cel, stąd właśnie tyle pytań. Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł warty wypróbowania.

Ludzie jakoś są w stanie tworzyć melodie, a ja po prostu chciałbym wiedzieć, jak to zrobić. W związku z tym spróbuję robić utwory z samymi kickami, perkusją i jedną nutą zamiast melodii. Co myślicie o takim pomyśle? Można zrobić w taki sposób jakąś sensowną muzykę?

Odnośnie midi miałem na myśli to, że jeśli nie mogę stworzyć własnej melodii, to nie mam nad czym pracować, a jeśli chciałbym zrobić remiks, to też nie odtworzę melodii ze słuchu, więc dalej siedzę z pustym projektem.

Techno, minimal - one się opierają praktycznie na braku nut albo na pojedynczych dźwiękach.
Może zamiast palić się do robienia muzyki, to jej najpierw posłuchaj i naucz gatunków.