MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Piszczy mi w uszach/głowie - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Piszczy mi w uszach/głowie (/temat-piszczy-mi-w-uszach-glowie)



Piszczy mi w uszach/głowie - MarkS - 9.07.2012

Siemacie!

Mam takie pytanie do Was.
Ostatnio zauważyłem że piszczy/szumi mi w uszach/głowie. Problem ostatnio się nasila dość mocno. Najgorsze jest to że coraz częściej zdarza się sytuacja że muszę prosić ludzi aby powtórzyli to co mówili- nigdy tak nie miałem, zawsze miałem słuch jak nietoperz. Przypuszczam że jest to skutek uboczny głośnego słuchania muzyki na słuchawkach. A słucham naprawdę dużo dodając czas spędzony przy tworzeniu. Chciałbym Was zapytać na jakim poziomie macie ustawiony suwak regulacji głośności w Waszych komputerach podczas tworzenia/słuchania muzyki. Jak na razie nie posiadam niestety interfejsu audio, i muszę podpinać słuchawki pod komputer bezpośrednio. Może ktoś wie jaki poziom jest odpowiedni ?

Pozdrawiam


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Knifeman - 9.07.2012

No pierwsze co zrób to idź z tym do lekarza.

Też mam podobnie ale to muszę naprawdę uszy skatować (całonocna impreza przy mocnym nagłośnieniu).

Co do poziomu głośności to ucho po jakimś czasie przyzwyczaja się do dźwięku otoczenia np: ustawiasz połowę głośności, po jakimś czasie znowu dajesz głośniej a wrażenie słuchowe jest te same.

Może to być też efekt zmęczenia.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - ZOOn'r - 9.07.2012

Laryngolog pewnie coś by na to zaradził, ja od siebie radzę byś nie przesadzał z głośnym słuchaniem. Ja jak posłuchałem na full głośności mp3-ójki to 5 minut dochodziłem do pełnej słyszalności xD.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - SecretRank - 9.07.2012

Dlatego preferuje tworzenie na głośnikach, ucho się tak nie meczy i nie masz zadnych dolegliwości.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Chuckster - 9.07.2012

Luudzie ! Jak można słuchać na Fulla ? Narażeni na hałas szybciej się męczymy, możemy mieć trudności z mówieniem, czytaniem i pisaniem, gorzej się uczyć, być bardziej agresywni. To jest potwierdzone. Ja w słuchawkach słucham do połowy głośności , nie więcej.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Peter O'ski - 9.07.2012

I tutaj się podczepię. Często przy jakichś wysokich dźwiękach, głośnych (np. krzyk kilku osób) coś zaczyna mi 'skrzeczeć' w uchu (zazwyczaj jednym).

Nie słucham zbyt głośno muzyki, ew. rzadko, ale dosyć często... Nawet bardzo. Suwak na 20% w komputerze i 60/70 na playerze to raczej maks.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Warburg Studio - 9.07.2012

Słuchanie głośno na słuchawkach jest zabójcze dla nas muzyków. A prosty przykład na to mogę podać .
Znana wszystkim Maryla Rodowicz, wielka artystka ale już od dawna prawie głucha.
Na koncertach odsłuch ma ustawiany tak że od 5 kHz całą górę ma podbijaną o ok 15 dB żeby dobrze słyszeć. Wyobrażacie to sobie ?
Teraz przełóżmy to na nas, producentów. Im głośniej się słucha i dużo,na słuchawkach to nasz próg słyszalności się obniża. A jesteśmy jeszcze młodzi i np przy takim trybie pracy jak teraz koło 30 lat to miksy będa brzmiały okropnie bo nam się wydaje się, że jest okej ale przeciętny odbiorca usłyszy przejaskrawioną produkcję nienadającą się do odsłuchu.

Szanujmy swój słuch, bo naprawić się go nie da !!


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Yes I Am - 10.07.2012

Ja powiem tak... Staram się ustawiać poziom głośności w suwaku jak najniżej się da, abym wszystko tylko słyszał...
Trzeba dbać o słuch bardziej jak o kończyny :D...(z wyjątkiem jednej)

Proponuję Ci także odstawić słuchanie muzyki na jakiś czas... a przynajmniej nie przez słuchawki. Zobaczysz, że tydzień przerwy wyjdzie Ci na zdrowie.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Revnotes - 10.07.2012

Czytałem w nie jednym artykule, że standardem jest miksowanie na poziomie 80dB.
W praktyce nie mam pojęcia, jak to wychodzi. Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem.
Posiadam Beyerdynamic DT 770 PRO. Producent podaje nominalny SPL: 96 dB.
Potencjometr volume w interface audio mam ustawiony w połowie, jest na prawdę głośno.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - MarkS - 10.07.2012

okej dzięki za rady, trzeba po prostu przyciszyć. Tyle że sęk w tym że ja nie umiem słuchać ciszej... heh


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Revnotes - 10.07.2012

Ustaw max i ściszaj do chwili w której zacznie brakować ci jakiś szczegółów,
będzie to granica poniżej której będziesz miał problem wyważyć poziomy głośności poszczególnych ścieżek.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Marduk - 10.07.2012

tworz na np. 50-70% , referuj na 100% ( na samym koncu zeby soft clipy wykryc ) :) , z tym niedoslyszaniem to mam podobnie, ale to chyba jakis zmysl muzyka ze skupia sie na calosci odbieranych dzwiekow niz na jednym w tym przypadku tego co mowi do nas :D


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Warburg Studio - 10.07.2012

Jeżeli nie wiecie o co chodzi z optymalnym poziomem odsłuchu to proponuje się zapoznać z krzywą słyszenia słuchu ludzkiego. Mamy takie krzywe izofoniczne. Zobaczcie jak one wyglądają a odpowiedź na wasze pytanie czyli z jakim optymalnym poziomem słuchać sama się wyrysuje. Generalnie im bardziej płaska izofona tym lepsza percepcja "nieprzekłamanego" dźwięku. Oczywiście ten poziom jest za wysoki aby cały czas na nim pracować dlatego używamy go tylko kontrolnie aby sprawdzić czy miks leży jak powinien.
Polecam zapoznać się trochę z psychologią odbioru i słuchu ludzkiego. To jest najważniejsze a niestety mało kto o tym wie, a potem się narzeka na jakość polskich utworów.

Dla leniwych wykres :P
http://www.programyzdrowotne.pl/proramyprofilaktyczne/sluch/Halaspodstawowepojecia/PercepcjaDzwiekow/Default.aspx


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - Wujek - 23.07.2012

Mi też szybko się słuch męczy. Ale nie mam takich objawów, słuchaj może faktycznie idź do laryngologa. To Twoje zdrowie, a jak jeszcze zajmujesz się muzyką to chyba warto "dmuchać na zimne"
Co do tego zmęczenia to tylko przerwy. I zauważyłem że jak przerywam prace nad projektem i przez 20 min siedzę i o nim i tak myślę to niczego to nie daje. Trzeba się też myślami oderwać. Po prostu jakiś czas robić coś innego - to jedyna metoda jaką znam.


RE: Piszczy mi w uszach/głowie - MarkS - 29.07.2012

poprawiło się gdy zacząłem słuchać jak najciszej się tylko da.

Zmniejszcie poziom głośności - dbajcie o swój słuch