MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Sub Bass - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Sub Bass (/temat-sub-bass)



Sub Bass - djhaxim - 20.07.2012

Witam wszystkich xD.

Mam pewnien problem.

Nie wiem co zrobić z sub bassem żeby idealnie go kontrolować, moze istnieje jakaś wtyka lub specjalny sposób żeby sub był miażdżący ale żeby nie rozpi****dalał mi głośników z wieży ,
gdy słucham innych producentów takich jak Bare czy Requake to u nich sub bass poprostu rozwala uszy i nawet przy maksymalnej głośniści na wieży nie rozwala mi głośników grając idealnie.
Jednak gdy ja wykręce taki sub bass (np. na 3xosc lub Massive) to dosłownie głośniki krwawią plastikiem , nie mówiąc już o charczących panelach na podłodze xD. Dodam że z całego wałka wycinam wszystko poniżej 40 Hz, czyli od 39 Hz do 0 Hz jest wszystko wycięte totalnie.

Może wy macie jakieś sposoby? albo może istnieją jakieś specjalne wtyki do tworzenia dobrego suba?
Lub może istnieje jakiś sposób na jego kontrole ??


RE: SUB BASS - F3edo - 20.07.2012

Syntezuj samego suba jako sine w mono, użyj na nim mocnej kompresji (np za pomocą Maximusa). Poza tym bardzo ważny jest balans w miksie


RE: SUB BASS - Divine Frequency - 20.07.2012

Moge Ci wyslac preset mojego suba na sylenth do sprawdzenia. Mozliwe ze skoro jak mowisz przy twoim wszystko charczy to pewnie masz go przesterowany w pewnien sposob.
Zrobilem dla Ciebie testowa to sprawdzenia. Poslchaj i powiedz jak gra u Ciebie. :)
Tylko sciagnij najpierw :) http://www55.zippyshare.com/v/50574607/file.html


RE: SUB BASS - djhaxim - 20.07.2012

no ten twój gra lepiej , ale jak moge go mieć przesterowany skoro mam na niego tylko nałożone P EQ 2 xD , wycięte wszystko powyżej 250 Hz i poniżej 40 Hz xD

na sylenth 1 da sie zrobić suba xD?
(20.07.2012, 14:37)F3edo napisał(a): Syntezuj samego suba jako sine w mono, użyj na nim mocnej kompresji (np za pomocą Maximusa). Poza tym bardzo ważny jest balans w miksie

O balansie w mixie wiem ale może wytłumaczysz dokładniej syntezowanie jako sine w mono i jego kompresje w maximusie ^^? napewno mały poradnik przyda się forumowiczom xD


RE: SUB BASS - Nu-Style - 20.07.2012

Tak na sylenth1 da się wykręcić suba. Nie ma syntezatora na którym nie można wykręcić basu. Chciałbym poruszyć tutaj bardzo ważny temat, jak psychoakustyka. Polega to na tym, że np. basu jest w rzeczywistości mniej niż nam się wydaje. Dzięki podbijaniu częstotliwości będących wielokrotnością fundamentalnych, to znaczy jeżeli bas gra Ci bardzo dobrze powiedzmy w 60hz to jego częstotliwością harmoniczną będzie 120Hz, 180Hz, 240Hz i tak dalej. Więc może dlatego nie rozwala Ci głośników ze względu na oszukanie własnego słuchu ;)



Cytat:O balansie w mixie wiem ale może wytłumaczysz dokładniej syntezowanie jako sine w mono i jego kompresje w maximusie ^^? napewno mały poradnik przyda się forumowiczom xD


Chodzi o to, że swój subbass walnij w mono, bo bass zawiera bardzo dużo energii i bas przeważnie "działa" w mono.
A teraz kompresja. Jak już wspomniałem bass ma bardzo dużo energii, więc trzeba go okiełznać, czyli dość mocno kompresować Ratio wynoszące 10:1 albo więcej, no i dość spore Threshold tak mniej więcej żeby wyłapać połowę sygnału.



RE: SUB BASS - dominik1946 - 28.07.2012

Nu-Style poruszył bardzo dobry temat akustyka twojego pokoju (studia) jest bardzo ważna jesli pokoj jest slabo umeblowany itp bass lubi sie odbijac od scian od kątow pokoju i wracac do naszych uszu przez co slyszymy go o wiele bardziej mocniej i wyrazniej a tak naprawdę wcale nie musi takim byc bo mozesz zrobic mix wszystko ladnie pieknie wezmiesz kawalek ze soba gdzies i bedzie brzmial calkiem inaczej niz u ciebie w studiu :) Dobrym zastosowaniem zeby zlikwidowac albo zminimalizować to zjawisko sa maty (pianki) akustyczne i pułapki basowe ktore blokują powrot do naszych uszu danych czestotliwosci ktore odbijaja sie od scian itp :)
Pozdrawiam


RE: SUB BASS - Nu-Style - 28.07.2012

(28.07.2012, 19:26)dominik1946 napisał(a): Nu-Style poruszył bardzo dobry temat akustyka twojego pokoju (studia) jest bardzo ważna jesli pokoj jest slabo umeblowany itp bass lubi sie odbijac od scian od kątow pokoju i wracac do naszych uszu przez co slyszymy go o wiele bardziej mocniej i wyrazniej a tak naprawdę wcale nie musi takim byc bo mozesz zrobic mix wszystko ladnie pieknie wezmiesz kawalek ze soba gdzies i bedzie brzmial calkiem inaczej niz u ciebie w studiu :) Dobrym zastosowaniem zeby zlikwidowac albo zminimalizować to zjawisko sa maty (pianki) akustyczne i pułapki basowe ktore blokują powrot do naszych uszu danych czestotliwosci ktore odbijaja sie od scian itp :)
Pozdrawiam

Hehe, Psychoakustyka nie polega na odbijaniu się od ścian czy kątów pokoju dźwięku, bo teraz co podałeś to jest akustyka pomieszczenia, a nie psychoakustyka. Jest to nauka z pogranicza akustyki i psychologii :)

Psychoakustyka - to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i opisywaniem związków zachodzących między falą dźwiękową docierającą do uszu słuchacza (bodźcem) a subiektywnie odczuwanym wrażeniem, które u niego wywołuje

Czyli na chłopski rozum w rzeczywistości jest mniej tego dźwięku/bassu niż w rzeczywistości. Można to uzyskać poprzez generowanie harmonicznych.


RE: SUB BASS - dominik1946 - 28.07.2012

No to pomyliłem watki ale to co opisalem tez jest duzym problemem który oszukuje nasze uszy ;D

Cytat:Czyli na chłopski rozum w rzeczywistości jest mniej tego dźwięku/bassu niż w rzeczywistości.
<v> :D


RE: SUB BASS - Nu-Style - 28.07.2012

Masz rację, to też jest bardzo duży problem, powiem więcej, nawet mało osób wie, że niezaadaptowane pomieszczenie to podstawa problemów z odsłuchem. Jako cel priorytetowy stawiają monitory odsłuchowe. Można mieć głośniki najdroższe jakie są, ale akustyka pomieszczenia zrobi swoje.


RE: SUB BASS - Cammel - 19.08.2012

Njalepiej Suba wykrecic na Sylenth1 nawet z init xD
Wczesniej uzywalem tez 3xosc ale Sylenth1 zdecydowanie lepszy :)