MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Cover? Remix? Autorka? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Cover? Remix? Autorka? (/temat-cover-remix-autorka)



Cover? Remix? Autorka? - Futushimo - 23.07.2012

Witam ;) mam takie pytanie: jeśli robię remix,vocal mam oryginalny,to mogę go jednak podać jako autorkę? Podam taki przykład: East Clubbers-Destination-to był oryginał,następnie Calabria-Destination...te same wokale,podobne wszystko do East Clubbers...następnie,ten sam kawałek,zrobił Max Fahrenthide-Destination,oryginalne wokale od East Clubbers...podam jeszcze jeden przykład: Mafia-Pussy Pussy-to był oryginał... później ten sam kawałek,z tymi samymi wokalami,zrobili Aycan,Baloon,K-Tune,RPM...więc,można wziąć wokale,podpisać pod swoją autorkę? Czy trzeba napisać,jednego z WIELU wykonawców,i napisać że to mój remix? Bo naprawdę czasem tego nie pojmuję...:/ a może jeszcze inaczej...może pod swoją autorkę,ale napisać "tribute to coś tam"? :/


RE: Cover? Remix? Autorka? - piral - 23.07.2012

Wytwórnie często robią clearing sampli. Cała filozofia używania sampli z innych kawałków. Nie jest to jednak do końca oryginalne i twórcze, prawda? :)


RE: Cover? Remix? Autorka? - Muri - 23.07.2012

Futushimo, ja Ci powiem jak ja to widzę, możesz się z moim zdaniem rzecz jasna nie zgodzić...
Póki tworzysz w undergroundzie to rybka plum czy kawałek nazwiesz zgodnie z obowiązującymi "normami" i zasadami, czy nie. Możesz go nawet nazwać "Szłem łąką, kwiaty pachły" (niektórzy pewnie znają dalszy ciąg tego "wierszyka"), mimo że będzie zawierał wokal ze znanego i wydanego kawałka konkretnego wykonawcy i o konkretnym tytule, ale jak będzie dobry to znajdzie on swoje grono słuchaczy i sympatyków.
"Z gówna bicza (tudzież bata) nie ukręcisz", "ze szmaty jedwabiu nie zrobisz" - te same zasady obowiązują moim zdaniem w muzyce. ;)
Ważne, by w prawdziwym tworzeniu, mam na myśli te już nieundergroundowe, nie zapominać o licencjach i prawdziwych twórcach kawałków, które remixujemy. Wtedy należyta adnotacja musi być.


RE: Cover? Remix? Autorka? - Revnotes - 23.07.2012

Nie wiem konkretnie w tym przypadku jakie zapisy są w umowach, ale bywa tak, że wokalistka sprzedaje swój wokal, ale artysta nabywający nie otrzymuje pełnych praw do niego, a konkretnie nie otrzymuje wokalu na wyłączność, więc wokalista ponownie sprzedaje wokal, a kolejny nabywca musi tylko spełnić wymagania narzucone przez wokalistę dotyczące nazewnictwa utworu. Możliwe, że spotkałeś się z paczkami od Vengeance, wokale tam zawarte możesz wykorzystywać właśnie w taki sposób. Podpisujesz jak sobie życzysz, ale musisz mieć świadomość, że każdy może kupić ten wokal.


RE: Cover? Remix? Autorka? - Chrased - 24.07.2012

Dopoki coś nie jest oficialnie wydawane może byc podpisane jak sie chce. Zazwyczaj jako autorski utwór podpisuje sie remix starego kawałka (nieważne czy klubowego czy popowego). Jednak to wszystko zalezy od Ciebie, bo na dobra sprawe mozesz wziac czyjs utwor i podpisac jako swoj, i nikt Ci nic nie zrobi dopoki nie bedziesz chcial robic na nim pieniedzy.