MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Początki - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Początki (/temat-poczatki--4231)



Początki - nagger - 8.09.2012

Hej. Nie wiedziałam w jakim dziale napisać ten temat. Otóż mam 16 lat i od jakiś 2 lat marze o zostaniu producentem muzycznym. Na chwile obecna nie wiem o tym nic a moja jedyna stycznosc z muzyka poza sluchaniem jej to lekcje gry na gitarze (elektryczna) ktore mam od roku. Bardzo chcialabym juz zaczac robic cos w kierunku produkcji muzycznej zarowno dla przyjemnosci jak i zeby przygotowac sie troche do studiow. Szukalam jakis zajec pod tym katem w warszawie jednak nic ciekawego nie znalazlam (wszystkie kursy byly w miare profesjonalne, nie mialy sensu przy moim kompletnym braku wiedzy na ten temat). Chciałam zapytać co powinnam kupic i czego nauczyc sie na poczatku? Glownie zalezy mi na czyms na czym bede mogla tworzyc jakies proste bity i melodie i jak na razie chcialabym cos czego nie bede musiala podlaczac do komputera (wlasnie mi sie popsul i dysponuje jedynie laptopem). Nie chce niczego profesjonalnego, to nie ma teraz sensu. Myslalam o nauce poprzez czytanie jakis artykulow w internecie i wlasnie probowaniu sobie poprzez tworzenie jakis prostych bitow itp. Bo programy muzyczne obslugiwane w komputerze wymagaja troche wiecej czasu i jak na razie nie zalezy mi na miksowaniu i tworzeniu jakis wysmienitych utworow bo chcialabym zaczac od tworzenia bitow czy jakis prostych melodyjek. Czy moglisbyscie mi doradzic co na poczatek kupic, na jakich stronach sa o tym dobre artykuly (napisane we w miare przystepny sposob), itp. ? Bardzo dziekuje za jakakolwiek pomoc.


RE: Początki - sowa - 8.09.2012

cóż musisz zaopatrzyć się w któryś z DAWów czyli programów do produkcji muzyki... w nich zrobisz wszystko :) co do artykułów to na forum znajdziesz sporo tutoriali chociażby o miksie czy kompresji no i YT chociaż tam też jest sporo syfu... powiedz jaki gatunek muzyczny preferujesz? :)


RE: Początki - PeJu - 8.09.2012

Powiem tak , polecam na początek serię E Deejay :) nie jest to jakiś profesjonalny program ale daje dużo radości jak już skminisz podstawy po proponuje fl studio na yt jest wiele tutoriali polecam też sciągnięcie kursów do FL'a z torrentów jeśli chodzi o sprzęt to narazie raczej nic nie warto kupować . Składaj jakieś bity z podstawowych sampli i programów które oferuje fruity loop's jakbyś czegoś nie wiedziała to pisaj ; ) a i gdybyś chciała pościagać jakieś dodatkowe sample to polecam stronę musicradar.com jest tam naprawdę duży wybor :P . Pozdro ;D


RE: Początki - Shini - 15.09.2012

(8.09.2012, 21:29)PeJu napisał(a): Powiem tak , polecam na początek serię E Deejay :)

Nie! W życiu. Od Ejayów nawet nie ma co zaczynać, to tak jakby chcieć nauczyć się grać na pianinie kupując keyboard zabawkę ze sklepu dla dzieci. Też bawiłem się jakiś czas ejayami, a potem po zetknięciu z DAWem nie wiedziałem od czego zacząć. Nie ma sensu, szkoda tracić czasu, bo nie uczy to ani kompozycji, ani designu dźwięku, ani miksu, nic. Uczy może jedynie jako tako aranżacji, ale też w znikomym stopniu.


RE: Początki - Brest - 15.09.2012

PeJu: FL Studio Demo...:D
Ja od siebie zaproponuje REAPER - bardzo dobry darmowy i intuicyjny.


RE: Początki - Revnotes - 15.09.2012

Właściwie pisałem niedawno odpowiedź na podobne pytanie, a więc pozwolę sobie siebie zacytować z małymi korektami, ponieważ wcześniej pisałem do płci przeciwnej ;)

Cytat:(...) powinieneś poszukać programu typu DAW. Ja z kolei proponuję zainstalować dema przeróżnych DAWów i przekonać się na własnej skórze, w którym najwygodniej będzie Ci się pracowało. Na początku odpuściłbym sobie kwestię kosztów, wrócisz do niej jeżeli program Ci się spodoba. Porównasz bezpłatne opcje z płatnymi i sam wyrobisz sobie tzw. pierwsze wrażenie. Na YouTube znajdziesz mnóstwo poradników praktycznie do każdego programu, więc nie musisz się obawiać, że stracisz tylko czas na instalacje. Listę DAWów masz właściwie już gotową dzięki temu forum, więc teraz tylko trochę zaangażowania i chęci, a na pewno będziesz zadowolony ze skutków swojego wyboru. Powodzenia i podziel się informacją na temat swojego wyboru, tak dla potomności Oczko



RE: Początki - DeeJn - 15.09.2012

Powiem ci tak na sam początek ściągnij sobie jakieś piraty albo darmowe DAW'y zobacz z czym to się je nie kupuj bo może ci się odwidzieć tworzenie muzyki ;) różnie bywa w życiu :) Proponuje ci dokształcania się poprzez kupno gazetki Estrada i Studio są tam ciekawe artykuły np. masteringu, kompresji i mixie i wiele innych. Dodatkowo dostajesz różne wtyczki,sample które możesz użyć w swoim DAW'ie do produkcji. to teraz powiem coś o DAW'ie, dużo osób ( w tym ja ) zaczynało od Fruity Loop Studio gdyż jest prosty w obsłudze. podstawowe wtyczki wystarcza żeby coś stworzyć. Jeżeli byś był ambitny proponuje ci Ableton Live to wszystko w tym temacie myślę ze pomogłem :)


PS

Nie namawiam do piratwa :) bo to jest beee!!
NIE BANUJCIE MNIE :D


RE: Początki - Brest - 15.09.2012

Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Nie namawiaj kogoś do czynów, które sam popełniasz i należą do bardzo złych. Ciekawe, że nie proponujesz kradzieży magazynu Estrada i Studio, bo teoretycznie, jak i praktycznie da się to zrobić...
To, że zaczynałeś w FL Studio i jest dla ciebie to rzecz prosta, nie znaczy, że prosta będzie dla innego, a jak będzie już taka, to wcale nie nauczy się szybciej obsługiwać FL niżeli inny DAW. Co do wtyczek, to jest ich sporo, ale wcale nie są takie tam bajery, a dużo jest za to niepotrzebnych efektów. Kończąc chcę powiedzieć, że czy wybierzesz FL Studio, czy Ableton Live, czy REAPER, czy Zynewave Podium, czy dowolnie inny DAW, to powinieneś być usatysfakcjonowany. Z tym, że osoba wyżej wymienia same drogie programy.

Nie będę wszystkim po kolei na privie pisał co o tym sądzę. Fakt, robię offtop, ale w słusznej sprawie. Jeżeli się pożegamy - trudno, nie będę płakał, a będę wiedział, że warto było. Jak nie chcecie moich postów to możecie po czasie je kasować, ale swoje będę robił. Nie będzie tu nikt chwalił się, że używa pirata. Nic bym nie gadał, gdyby ludzie siedzieli cicho, bo wtedy nic mi do tego, ale jeżeli dają do zrozumienia, że kradną, to nie będę na to patrzył.


RE: Początki - Michau1995 - 15.09.2012

no ja zaczalem od fl studio i ciagle pracuje ale chyba jakbym teraz zaczynal przygode z muzyka i mial taka duza wiedze jaka teraz mam to bym sie wzial za zynewave podium. fl studio wyglada troche jak zabawka fakt ze jest bardzo prosty w obsludze ale zaczynajac kazdy program bedzie mial podobny poziom trudnosci dla amatora wiec lepiej sie wziasc np za zynewave podium i wsadzic sobie do niego kilka wtyczek i dzialac. pewnie nadejdzie dzien kiedy sam sie przerzuce ale nie potrafie pozbyc sie przyzwyczajen z fl studio i to mnie hamuje przez praca w innych programach. uwazam tez ze fl jakby uzaleznial bo nie jest to taki normalny daw w porownaniu z innymi wyglada inaczej i dziala tez troche inaczej wiec jak ktos sie przyzwyczai tak pracowac to praktycznie przepadl i ciezko mu bedzie sie odzwyczaic. tak uwazam bo widze to po sobie. wg mnie daw nie powinien miec niczego wiecej z tych podstawowych rzeczy okien itd jak tracki i prosta playlista. a nie jakies paterny z regulowana dlugoscia i innymi bzdetami ktore potem mozna umieszczac w playliscie wg mnie ejst to bardzo przesadzone no ale jak ktos sie przyzwyczai to jest ok. ale to chyba nie ejst najlepsze rozwiazanie tak mysle

dlatego uwazam ze na poczatek wziasc sie za serio profesjonalny program jak zynewave podium. ja ci to radze bo ja sam zaluje ze nie zaczalem wlasnie od niego. pracowalbym na legalnym dawie ktory jest profesjonalny a tak siedze w fl studio jak kazdy przecietny amator muzyki i ten sam fakt juz mi troche umniejsza. pomysl bedziesz rozmawial z ludzmi i ktos sie zapyta ciebie "na jakim programie robisz muze?" to odpowiesz "zynewave podium" i zablysniesz a gosc zamilknie bo nie ebdzie znal, zatka go do tego fakt ze jest darmowy i taki zajebisty. i od razu zacznie wypytywac co to za program zebys mu go pokazal itd a jakbys odpowiedzial ze robisz muzyke na fl studio to wiesz.. "aaa ja tez robie na frucie, zajebisty program" wiem ze to tylko takie gadanie i nic ma do poziomu umiejetnosci i wiedzy ale trzeba sie naprawde znac na muzyce by potrafic robic muze na takim zynewave podium.. a we frucie wszystko co sie potrzebuje i wiecej jest od razu dane i czlowieka zasypuja i cos tam wychodzi ale tak naprawde jest zasypany masa rzeczy ktorych nie jest mu na poczatek potrzebna i sie mota. dlatego odradzam fl studio zrobisz oczywiscie co bedziesz uwazal ale mysle ze nie pozalowalbys sprobowania podium


RE: Początki - Brest - 15.09.2012

Co któryś artysta zmienia co rok/parę lat DAW. Wszystko legalnie. Później korzystają z funkcji Re-wire. Powiedzmy mają Ableton, za rok Cubase, za 2 lata FL Studio. Człowiek jest chętny nowych wrażeń, zdobycia nowego doświadczenia i tak skacze. Jak ktoś ma zapał to w 2 miesiące będzie lepiej ogarniał nowy DAW, niż stary.


RE: Początki - sowa - 15.09.2012

(15.09.2012, 17:36)Michau1995 napisał(a): no ja zaczalem od fl studio i ciagle pracuje ale chyba jakbym teraz zaczynal przygode z muzyka i mial taka duza wiedze jaka teraz mam to bym sie wzial za zynewave podium. fl studio wyglada troche jak zabawka fakt ze jest bardzo prosty w obsludze ale zaczynajac kazdy program bedzie mial podobny poziom trudnosci dla amatora wiec lepiej sie wziasc np za zynewave podium i wsadzic sobie do niego kilka wtyczek i dzialac. pewnie nadejdzie dzien kiedy sam sie przerzuce ale nie potrafie pozbyc sie przyzwyczajen z fl studio i to mnie hamuje przez praca w innych programach. uwazam tez ze fl jakby uzaleznial bo nie jest to taki normalny daw w porownaniu z innymi wyglada inaczej i dziala tez troche inaczej wiec jak ktos sie przyzwyczai tak pracowac to praktycznie przepadl i ciezko mu bedzie sie odzwyczaic. tak uwazam bo widze to po sobie. wg mnie daw nie powinien miec niczego wiecej z tych podstawowych rzeczy okien itd jak tracki i prosta playlista. a nie jakies paterny z regulowana dlugoscia i innymi bzdetami ktore potem mozna umieszczac w playliscie wg mnie ejst to bardzo przesadzone no ale jak ktos sie przyzwyczai to jest ok. ale to chyba nie ejst najlepsze rozwiazanie tak mysle

dlatego uwazam ze na poczatek wziasc sie za serio profesjonalny program jak zynewave podium. ja ci to radze bo ja sam zaluje ze nie zaczalem wlasnie od niego. pracowalbym na legalnym dawie ktory jest profesjonalny a tak siedze w fl studio jak kazdy przecietny amator muzyki i ten sam fakt juz mi troche umniejsza. pomysl bedziesz rozmawial z ludzmi i ktos sie zapyta ciebie "na jakim programie robisz muze?" to odpowiesz "zynewave podium" i zablysniesz a gosc zamilknie bo nie ebdzie znal, zatka go do tego fakt ze jest darmowy i taki zajebisty. i od razu zacznie wypytywac co to za program zebys mu go pokazal itd a jakbys odpowiedzial ze robisz muzyke na fl studio to wiesz.. "aaa ja tez robie na frucie, zajebisty program" wiem ze to tylko takie gadanie i nic ma do poziomu umiejetnosci i wiedzy ale trzeba sie naprawde znac na muzyce by potrafic robic muze na takim zynewave podium.. a we frucie wszystko co sie potrzebuje i wiecej jest od razu dane i czlowieka zasypuja i cos tam wychodzi ale tak naprawde jest zasypany masa rzeczy ktorych nie jest mu na poczatek potrzebna i sie mota. dlatego odradzam fl studio zrobisz oczywiscie co bedziesz uwazal ale mysle ze nie pozalowalbys sprobowania podium

ojjj aż się za głowę złapałem... po pierwsze jeżeli chcesz się lansować DAWem a nie poziomem umiejętności i swoją muzyką, to kup sobie Logic Pro... po drugie skończ wtedy z muzyką i nie nazywaj się producentem... każdy normalny producent ma w poważaniu to na czym tworzysz... a ten darmowy DAW, który dałeś za przykład ma wady i to poważne... poczytaj sobie o ograniczeniach wersji darmowej a może zrozumiesz...chociaż wątpię... ciężko zrozumieć, że DAW nie ma żadnego znaczenia?
kolejna rzecz... fl ma masę rzeczy niepotrzebnych na początek?! nie no spadłem... Panie... FL ma wszystko co daje możliwość zrobienia utworu od początku do końca... bez wgrywania czegokolwiek z zewnątrz i to na różnym stopniu umiejętności, nikt nie jest na tyle genialny, że wchodząc w nowe środowisko zostanie przytłoczony możliwościami bo i wszystkich jeszcze nie zna... w przeciwieństwie do tej darmówki, tam potrzeba już się zaopatrzyć we wtyki itp... ale FL jest tu przykładem... każdy inny DAW daje taką możliwość (płatny)... a jeżeli żałujesz, ze nie zacząłem os podium... to co stoi na przeszkodzie, żeby się nie przenieść? dobrze jest coś wychwalać i nie mając o tym pojęcia... może posiedź w Podiumie dłużej żeby się o nim wypowiadać...



RE: Początki - Brest - 15.09.2012

Parę wtyczek brakuje w FL Studio, a są i takie, które nie mają jako takiego praktycznego wykorzystania. Inne za to prawie w ogóle ich nie mają (Podium), ale nie o tym mowa...
Podium ma swoje ograniczenia, ale da się z tym żyć, nie są one takie, jak w Studio One, gdzie mamy poważne ograniczenie.

Podium Free is a fully functional freeware edition of Podium. It is identical to the licensed version, except for the following limitations:
· MIDI interface setup is limited to one input and one output.
· 64-bit mixer engine option is disabled.
· Plugin multiprocessing is disabled.
· ReWire is disabled.
· Surround-sound playback is disabled.

To chyba nie są najpotrzebniejsze funkcje. Zawsze można używać Reaper'a.


RE: Początki - Michau1995 - 15.09.2012

sowa ktos tutaj czegos nie rozumie przeciez napisalem ze daw nie ma nic do poziomu umiejetnosci radze czytac ze zrozumieniem posty i tak jak napisal kolega Brest przeciez podium free w zupelnosci wystarcza i te ograniczenia ktore sa nalozone na wersje free to tak nparawde zadne ograniczenia. a frits nilsen czyli autor zynewave zapowiedizal ze jak wersja free bedzie sie cieszyla duza popularnoscia to zacznie sciagac ograniczenia w kolejnych updateach wiec juz calkiem bedzie wypas. wiec nie pierdziel ze podium ma powazne wady i ograniczenia bo chyba nie rozumiesz specyfikacji dawów. jedyne ograniczenia ktore mozna miec to wlasne ograniczenia i glupote.


RE: Początki - Brest - 15.09.2012

Kolejny post nieodnoszący się do tematu, będzie nagradzany, warnem.