MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? (/temat-jak-wymodelowac-ostateczne-brzmienie-utworu)



Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? - Jack08 - 6.10.2012

Proszę o pomoc i wskazówki jakim sposobem, efektem zakończyć tworzenie utworu.
U mnie jest tak. Robię mida, ustawiam instrumenty, dodaję fx-y, oczywiście miksuję tak aby uzyskać oczekiwany efekt....ale na koniec brakuje mi czegoś, co pozwoliłoby mi potraktować moje wypociny jako skończony kawałek...
Na dzień dzisiejszy w większości traków to instrumenty klasyczne, akustyczne i nie mogę osiągnąć dobrej jakości nagrania, jednocześnie zachowując odrobinę autentyczności tych instrumentów.
Może poradzicie jaką wtyczką czy programem nadać ostateczne brzmienie , z uwzględnieniem charakteru użytych instrumentów, a może to nie ma znaczenia, tylko ja nie mam pojęcia jak finalnie zmasterować kawałek. /???/
Pozdrawiam


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Afterthought - 7.10.2012

Poczytaj sobie w dzialach miks i mastering, z poczatku moze sie wydac troche trudne do zaczajenia ale skup sie, potem poogladaj troche tutoriali, z czasem nauczysz sie porzadnie finalizowac produkcje, teraz moze ci sie wydawac to trudne ale z czasem zobaczysz ze nie taki diabel straszny :D
Nie zebym byl jakims fachowcem ale wlasnie jestem na etapie w ktorym wiele - kiedys ogromnych - murow staje sie malutkimi plotkami, wiec nie poddawaj sie i cwicz bo jesli zabraknie ci checi to nic z tego nie bedzie. Powodzenia zycze i pozdrawiam :)


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Lash - 7.10.2012

Nie ma magicznych programow dzieki ktorym bedzie to lepiej brzmiec, mixujz a z kawalka na kawalek bedzie coraz lepiej i nauczysz sie nowych rzeczy. Eq i kompresja, to najwaznjesze.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Yes I Am - 7.10.2012

Jeżeli instrumenty brzmią sztucznie, to: albo źle użyłeś eq i kompresji, albo po prostu one tak zostały nagrane(jeśli to sampel)/tak brzmią we wtyczce(niska jakość dźwięku w vsti).

Na forum znajdziesz wszelkie potrzebne materiały, aby uzyskać dobry mix instrumentów.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Jack08 - 7.10.2012

Dzięki za odpowiedzi!
Poczytam o kompresji, bo to może być powód takiego ospałego brzmienia.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Cammel - 11.10.2012

Moim zdaniem na oszlifowanie utworu wystarczy dobry Mastering :D


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - piral - 11.10.2012

Co do samych dźwięków często efekty typu reeverb, delay mogą pomóc. Nawet na dość sztuczne brzmienia.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Jack08 - 11.10.2012

Kamelku dobrze prawisz, ale już sama definicja masteringu to jeden wielki teoretyczny spór co oznacza i co obejmuje.
A gdzie tam jeszcze znaleźć miejsce na moje dylematy??


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Lash - 11.10.2012

Cytat: ale już sama definicja masteringu to jeden wielki teoretyczny spór co oznacza i co obejmuje

Nie wiem jaki spor masz na mysli, ale wystarczy gdy zapytasz kogos kto pracuje w takim masteringowym studiu :) Sa tez filmiki i ksiazki o tej tematyce, ale warto zobaczyc czy napisal je ktos w ogole z "branzy'.
Nie sluchaj tych co wrzucaja pluginy typu Izotope na master i sa juz inzynierami od masteringu :D
A sam wniosek jest taki, ze zlego mixu, masteringiem nie naprawisz :)


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - F3edo - 11.10.2012

Może jakiś przykład kawałka? Bo ciężko spekulować nie słysząc o co chodzi


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - artur.ch - 12.10.2012

(6.10.2012, 23:13)Jack08 napisał(a): Proszę o pomoc i wskazówki jakim sposobem, efektem zakończyć tworzenie utworu.
U mnie jest tak. Robię mida, ustawiam instrumenty, dodaję fx-y, oczywiście miksuję tak aby uzyskać oczekiwany efekt....ale na koniec brakuje mi czegoś, co pozwoliłoby mi potraktować moje wypociny jako skończony kawałek...
Na dzień dzisiejszy w większości traków to instrumenty klasyczne, akustyczne i nie mogę osiągnąć dobrej jakości nagrania, jednocześnie zachowując odrobinę autentyczności tych instrumentów.
Może poradzicie jaką wtyczką czy programem nadać ostateczne brzmienie , z uwzględnieniem charakteru użytych instrumentów, a może to nie ma znaczenia, tylko ja nie mam pojęcia jak finalnie zmasterować kawałek. /???/
Pozdrawiam

Nie za bardzo wiem co masz konkretnie na myśli, ale od razu Ci powiem, że nie ma jakiejś magicznej wtyczki, która sprawi, że twój utwór nagle zabrzmi inaczej, lepiej. 90 % pracy należy wykonac na etapie mixu i tam za pomocą różnych technik wpływac na brzmienie poszczególnych instrumentów. Musisz wiedziec, co konkretnie chcesz osiągnąc, a później użyc odpowiednich narzędzi do zrobienia tego. Dobry Mix to prawdziwa sztuka. Coś czego nie nauczysz się z książek, choc są one całkiem pomocne. To praktyka czyni mistrza. Byc może twoje produkcje brzmią sztucznie bo masz problemy z umiejscowieniem instrumentów w panoramie, a byc może ich częstotliwości nachodzą na siebie, czyniąc cały mix mało klarownym. Musisz wsłuchac się w swoje nagrania i zdefiniowac w czym dokładnie leży problem, bo to jest podstawa dla dalszych działań. Później, gdy już wiesz co jest nie tak, musisz podjąc odpowiednie kroki by to skorygowac, co też wymaga pewnej wiedzy. W pierwszej kolejności polecam ci zapoznac się z zagadnieniami kompresji, equalizacji i przestrzeni w mixie. Znajomośc tych trzech zagadnień jest sporym ułatwieniem i dobrym punktem wyjściowym do dalszej nauki. Pozdrawiam.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Jack08 - 15.10.2012

Na początek napiszę, że podłączyłem monitory. Zmienia to mój punkt widzenia/słyszenia/. Zdaje się, że pewien wzorzec trzeba sobie samemu opracować i przyjąć jako aksjomat. Znalazłem na forum tabelę częstotliwości w jakich grają poszczególne instrumenty. To bardzo przydatna sprawa, aczkolwiek trudno rezygnować z własnej wizji instrumentów na rzecz naukowych obliczeń. W większości na forum użytkownicy tworzą muzykę opartą o syntetyczne brzmienia i to jest chyba trafne działanie. Naturalne środowisko. Zastanawiam się, czy nie lepiej tradycyjnej perkusji, czy akordeonu, trąbki nagrywać na żywo, a dopiero resztę robić cyfrowo...Ale nagrać żywe instrumenty w należyty sposób trzeba dysponować sprzętem, nie tanim.
Jeszcze jeden dylemat- ile tak naprawdę może grać traków i być selektywnymi i?
Jeśli ktoś ma takie doświadczenia , niech pisze


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Revnotes - 15.10.2012

(15.10.2012, 8:57)Jack08 napisał(a): ile tak naprawdę może grać traków i być selektywnymi i?

Rozumiem, że masz na myśli zachowanie klarownego miksu. Nie ma reguły, czy jakiegoś limitu. Część instrumentów tworzy pierwszy plan, część jest tłem, są takie które uzupełniają inne. Ważne żebyś dla nich wszystkich znalazł miejsce w miksie.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Marduk - 15.10.2012

"Zeby utwor brzmial dobrze to musi byc dobry"

intro > zwrotka > break > reren > break > zwrotka > ref > outro ----- tak to zrob

co gra:
intro - 2 instrumenty (np. bass + akordy ) - narastaja do zwortki
zwortka - 2 instru - bass + vox ( zamiast voxu lead melodyczny ) + ewentualnie akordy
break - 2 instru albo jeden nawet - akordy + vox/lead
zwrotka - 2,3 instru - bass vox akordy

jak zrobisz to , to wrzuc tutaj w takiej formie w jakiej zdolales zrobic i pomyslimy co dalej. pozdr :)


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - RaNi/Works - 15.10.2012

Nie ma i niewiem czy w wogóle będzie taki wtyk
wg mnie dobrym sposobem na wymodelowanie brzmienia będzie usunięcie limitera z master i ręczne przygłośnienie/przyciszenie kanałów cichych/głośnych w ewentualności dodanie kompresora lub equo do kanałów: prosty i nie zawodny sposób.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu - Brainlezz - 15.10.2012

Tez uwazam, ze musisz poprostu ogladac tutoriale. Ja juz ladnych pare lat siedze na FL, ale teraz stwierdzam, ze zabieralem sie od zlej strony do tego, czasami wystarczy obejrzec trzy, cztery tutoriale i takim sposobem praktycznie z dnia na dzien przeskoczylem na wyzszy poziom, kiedys niesmialbym puszczac komus moje produkcje, a teraz kazdemu puszczam i jeszcze nie bylo negatywnych opinii. Ogladaj i czytaj jak najwiecej, a bedzie tak jak pisal Odd Boy, ze wszystko co bylo nie do pojecia okaze sie banalem i bedziesz sam juz slyszal co jest nie tak w tym kawalku i bez problemu bedziesz potrafil to poprawic.
Powodzenia!


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? - pika - 30.11.2012

kończ na prymie i samo sie fajnie zakonczy :)


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? - FL FAN - 30.11.2012

Tymi narzędziami wymodelujesz w FL Studio swoje utwory. Oczywiście musisz ich używać bardzo ostrożnie i umiejętnie.


RE: Jak wymodelować ostateczne brzmienie utworu? - Jack08 - 17.12.2012

Trochę mnie nie było na forum, tak to czasami z czasem bywa. Pomalutku zaczyna mi to grać. Jeszcze trochę a sie czymś pochwalę, jak to mówią gdy będę już na to gotowy. Duży problem to zmiana mentalności, w końcu dwadzieścia lat zdany byłem na klawisze. Pozdrawiam wszystkich, którzy mi odpisali, bo to te uwagi krok po kroku pomagają w osiągnięciu jakiegoś małego samozadowolenia.