MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. (/temat-fl-studio-zmiana-bpm-sampli-wokalnych-itp)



FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - FL FAN - 22.01.2013

Często spotykam się z tematami i narzekaniami na rozjeżdżające się i nie pasujace do niczego sample czy to wokalne czy inne, przy których ktoś chce coś tam zrobić ale do końca nie wie gdzie jak i czym.

Można się bawić w Edisonie opcją "Time Stretch"...ale...

PLAYLISTA…
Wrzucam kawałek wokalu grający 120 BPM i chce aby pasował mi do 150 BPM

[Obrazek: playlista.jpg]


Włączamy opcję STRETCH (zaznaczona na zdjęciu)

Przy zaznaczonej opcji STRETCH nie będziemy mogli jednak chować fragmentów sampla ani z jednej ani z drugiej strony jak to bywa normalnie, lecz zyskamy możliwosć dopasowania tempa BPM.
Teraz trzeba już tylko ręcznie zmienić rozmiar sampla czyli złapać kursorem myszki i rozciągnąć (BPM zmniejszy się), bądź skrócić (zwiększy się).. Ale co odkrywamy? Zmienia się tonacja! Tak … i coś z tym też trzeba zrobić. Więc polecam PITCHER:

[Obrazek: pitcher.jpg]

PitCher - Narzędzie do korekcji tonacji w czasie rzeczywistym

Zapisujemy wokal (eksport) i po tym wszystkim tempo wokalu można będzie dokładnie ustalić w Edisonie i tak metodą prób i błędów dojść do oczekiwanego skutku. Tak jak opisał to Kay w swoim tutorialu: "Jak wykryć tempo wokalu?"

Ten sposób jest czasochłonny ale dosć precyzyjny i pozwala niedoświadczonej osobie ustalić tempo sampla który zmodyfikował na Playliście. Poza tym Im więcej narzędzi w użyciu, tym większe mamy możliwości modyfikacji.


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Wappa - 22.01.2013

Jest jeszcze opcja 'Fit to Tempo' która automatycznie przystosuje nam dany sampel/wokal do naszego tempa na którym aktualnie pracujemy w projekcie. ;)

[Obrazek: fittotempo.jpg]


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Endriu - 24.01.2013

A nie lepiej użyć opcji "Time stretching" i dopasować dany sampel do barów/bitów ?


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Redu666 - 24.01.2013

(24.01.2013, 0:20)Endriu napisał(a): A nie lepiej użyć opcji "Time stretching" i dopasować dany sampel do barów/bitów ?

dokladnie. wszystko mamy w samplerze i zaden piczer nie jest potrzebny :P wszelkie sample laczniez tymi ktore wycinam dopasowuje w samplerze po uprzednim docieciu w edisonie . ale jak ktos nie slyszy jakie tempo ma sampe i nie potrafi tego dopasowac to jest o wiee trudniej. w kazdym razie Streching w samplerze jest bardzo dobry :D


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - FL FAN - 24.01.2013

(24.01.2013, 0:20)Endriu napisał(a): A nie lepiej użyć opcji "Time stretching" i dopasować dany sampel do barów/bitów ?

Pisałem, że tak można na początku postu. Ale to dla tych opcja, którzy mają bardzo dobry słuch i wyczucie rytmu.

(22.01.2013, 18:34)FL FAN napisał(a): Można się bawić w Edisonie opcją "Time Stretch"...ale...

(24.01.2013, 13:31)Redu666 napisał(a): ale jak ktos nie slyszy jakie tempo ma sampe i nie potrafi tego dopasowac to jest o wiee trudniej.

No właśnie...

Dlatego opcja "Time Stretch" to nie wszystko lecz tylko jedna z kilku jak widać dróg do rozwiązania. Przedstawiłem najbardziej precyzyjną ale i najbardziej czasochłonną. W mojej instrukcji Edison będzie służył głównie do wykrywania zmodyfikowanego przez siebie tempa sampla, jeśli nie można tego zrobić na słuch. Kay już wcześniej opisał jak to zrobić więc dałem link do jego artykułu.


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Endriu - 24.01.2013

Ja mam Panowie inne pytanie w tym temacie.
Nie wiem czy macie styczność z Abletonem i jeśli nie to zrobię screena, ale pytanie jest takie:
W Abletonie można dopasować sample poprzez poruszanie w prawo - lewo markerami, jeśli coś krzywo gra a jak ta opcja wygląda we Frutku, bo zawsze mnie to ciekawiło ?
Tutaj nie widziałem takiej opcji, i ogólnie do tej pory próbowałem głównie opcją "Time stretching", ale zawsze byłem ciekaw czy istnieje sposób na przesuwanie dźwięków jak w Abletonie ;)


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - FL FAN - 24.01.2013

Nie wiem czy nie mówisz o tym co opisałem na początku z tą opcją "Stretch" na playliście zaznaczoną żółtą strzałką ?
Zmienia to tempo ale i tonację, stąd potrzebne kolejne "zabiegi".

Gdy ta opcja jest odznaczona to można normalnie ukrywać/ucinać z początku i końca kawałki sampla, gdy jest zaznaczona to wówczas zmianiamy BPM, rozciągając bądź skracając całość bez możliwości przycięcia w tej chwili.


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Endriu - 24.01.2013

Znam opcję playlisty z włączoną i wyłączoną opcją "Stretch" i chyba nie o to mi chodzi ;)
Do zobaczenia za chwilę, idę ogarnąć screena.
Popatrz.
Ableton domyślnie po wrzuceniu kawałka (w tym przykładzie to cała piosenka) pokazuje nam jakieś markery, które możemy oczywiście wstawiać w większej ilości tam gdzie chcemy, a tutaj pokazuję przykład tylko na domyślnych.

I na początku wygląda to tak:

[Obrazek: 1abl.jpg]

Zaś po moim przesłuchaniu i wyłonieniu rozbieżności z metronomem, mogę sobie wprowadzić korektę i wyglądać to może tak:

[Obrazek: 2abl.jpg]

I teraz załóżmy już wszystko cyka pięknie.

Czy jest taka opcja we Frutku ?


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Hola Flavio - 25.01.2013

Hmmm... Musisz sampel wrzucić do Fruity Slicera i tam możesz oznaczać markerami. Sama playlista nie ma takiej funkcji ;P


RE: FL Studio: Zmiana BPM sampli wokalnych itp. - Endriu - 25.01.2013

No dobrze, ale później na playliście można te markery modyfikować ?