MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Słuchawki do produkcji - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Słuchawki do produkcji (/temat-sluchawki-do-produkcji)



Słuchawki do produkcji - Bloom - 20.02.2013

Chciałbym zakupić jakieś słuchawki do mojego skromnego studia,w miarę tanie a bardzo dobre :)

Piszcie co byście polecali <takjest>


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 20.02.2013

W miare tanie to znaczy ile. Bo dla niektórych tanie to 1000 zł dla niektórych 100 zł to ma akurat znaczenie


RE: Słuchawki do produkcji - Bloom - 20.02.2013

Tak właśnie myślałem że nie określając się cenowo będzie problem :)

Coś do 300-400 zł


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 22.02.2013

Do 300-400 zł to propozycje AKG k121 półotwarte ale na Twoim miejscu dozbierałbym i kupił sprzęt z wysokiej półki czyli KRK KNS 8400 cena 550 zł ale brzmienie fenomenalne. Twój wybór


RE: Słuchawki do produkcji - michall - 22.02.2013

Nie ma sensu kupowanie słuchawek za więcej niż 150zł, na słuchawkach się nie produkuje. Można na nich bawić się panoramą, polem stereo, ale nie ustawia się na nich poziomu ścieżek i całej reszty. Jeśli to ma służyć jako alternatywny odsłuch to kup słuchawki z dolnej półki, im bardziej zamulone tym lepiej dla twoich kawałków bo będą wymuszały więcej dynamiki w twojej twórczości.
Jeśli mają jednak służyć jako słuchawy do produkcji to zainteresuj się superluxami, np 668b albo 681. Ja mam wersję f tych drugich i są całkiem spoko a kosztują grosze. Resztę sobie odłóż i dołóż do monitorów (o ile ich jeszcze nie masz)


RE: Słuchawki do produkcji - Herman - 22.02.2013

(22.02.2013, 20:40)michall napisał(a): Nie ma sensu kupowanie słuchawek za więcej niż 150zł, na słuchawkach się nie produkuje. Można na nich bawić się panoramą, polem stereo, ale nie ustawia się na nich poziomu ścieżek i całej reszty. Jeśli to ma służyć jako alternatywny odsłuch to kup słuchawki z dolnej półki, im bardziej zamulone tym lepiej dla twoich kawałków bo będą wymuszały więcej dynamiki w twojej twórczości.
Jeśli mają jednak służyć jako słuchawy do produkcji to zainteresuj się superluxami, np 668b albo 681. Ja mam wersję f tych drugich i są całkiem spoko a kosztują grosze. Resztę sobie odłóż i dołóż do monitorów (o ile ich jeszcze nie masz)

Ale tanie słuchawki zniekształcają dźwięk, są niewygodne i męczą słuch.


RE: Słuchawki do produkcji - michall - 22.02.2013

a miałeś do czynienia z tymi superluxami o których pisałem? Nie zawsze tanie=słabe

Nie uświadczyłem na nich zniekształcania dźwięku, kosztują poniżej 150zł. Wszystkie słuchawki męczą słuch i w dłuższej perspektywie są dla niego szkodliwe.


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 23.02.2013

(22.02.2013, 20:40)michall napisał(a): Na słuchawkach się nie produkuje.

Myślę że nie mamy o czym dyskutować. Powodzenia w robieniu mixu na samych monitorach. Bez żadnego odniesienia twój mix nie ma prawa być dobry sorry. Ale to że coś dobrze gra na monitorach nie znaczy że gra dobrze na sprzęcie o klasie konsumenckiej.
Po drugie Superlux... Niestety tracę wiarę w ludzi...
Nie wyobrażam sobie pracy w studiu bez słuchawek. Każdy sounddesign robię na słuchawkach nie wyobrażam sobie dręczenia domowników jakimś FXem który leci przed 15 min....
Do tego nie rozumiem dlaczego nie miałbym ustawiać leveli na słuchawkach. MIx to jest indywidualna sprawa każdego człowieka i to jest kwestia poznania swojego sprzętu. Jeżeli ktoś zna dobrze swoje słuchawki to monitory będą alternatywą a nie odwrotnie. Wszystko zależy od osobistych preferencji


RE: Słuchawki do produkcji - Johnny - 23.02.2013

nie wiem po co dyskutować w ogóle z tak debilnym stwierdzeniem.


RE: Słuchawki do produkcji - michall - 23.02.2013

Cytat:Powodzenia w robieniu mixu na samych monitorach
wiele osób tak robi i ich miksy na tym nie cierpią

Cytat:Bez żadnego odniesienia twój mix nie ma prawa być dobry sorry
tak, rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać

Cytat:Po drugie Superlux
Porównywałem te superluxy z AKG K271 MKII i wypadły bardzo dobrze, charakterystyka tych "biedackich" superluxów spodobała mi się bardziej niż AKG. I powiedz mi dlaczego miałbym dopłacić do nich jeszcze jakieś 500zł?

Sam sobie przeczysz w pierwszym akapicie, piszesz o sprzęcie klasy konsumenckiej a wyjeżdżasz ze słuchawkami studyjnymi jako alternatywną.

Słuchawki cechują się separacją kanałów, nie słyszysz w prawym uchu tego co leci na lewym kanale. Są programy emulujące działanie monitorów, zastanów się dlaczego.


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 23.02.2013

Ale zaraz zaraz po co Ci półotwarte słuchawki skoro masz monitory? Przecież półotwarte mają mieć takie samo zastosowanie jak monitory do mixu więc bezsensem dla mnie jest posiadanie i tego i tego zdecydowanie bardziej wolałbym słuchawki zamknięte na których spokojnie będę mógł kręcić dźwięki bez ingerencji środowiska zewnętrznego. Ta rozmowa nie ma sensu, bo nie o to chodzi w tym temacie. Kolega chce wiedzieć jakie propozycje ma rozważyć ale moim skromnym zdaniem słuchawek półotwartych bym nie polecał ponieważ nigdzie indziej niż w studiu muzycznym zastosowania nie znajdą.


RE: Słuchawki do produkcji - Herman - 24.02.2013

jak dla mnie możesz nawet używać dokanałowe krijejtiw. Dobre słuchawki są podstawą, jeżeli ktoś chce na poważnie zajmować sie miksowaniem. Znaczną część miksuję na słuchawkach, monitorów niestety nie mam. Akurat jeśli chodzi o słuchawki, to cena ma znaczenie. Można kupić sprzęt, który koloryzuje dzwięk, zamiast go odwzorowywać. wtedy miks bedzie brzmiał dobrze tylko u Ciebie.


RE: Słuchawki do produkcji - eAttis - 24.02.2013

To jaki sprzęt ktoś ma nie ma większego znaczenia, najważniejsze jest osłuchanie się i poznanie swoich słuchawek, monitórów, czy też nawet zwykłej wieży stereo... im na wiekszej ilości sprzętu grającego odsłuchamy swój finalny produkt, tym lepiej...
Ja parę lat temu miałem Philipsy SHP2500 (cena na tamten czas to 70zł + wymiana kabla) tłukłem na nich ze 4 lata, i doszedłem do takiej wprawy że miks robiłem bardzo dobry jak na standardy rynkowe i możliwości mojego sprzetu.

Teraz mam Sony MDR-XB700 (cena ok 300zł) i moim zdaniem idealnie sprawdzają się do produkcji, lubie ich charakterystykę grania, są wystarczająco dobre, potrafią zagrać bardzo neutralnie, jak i też po podkręceniu basów na wzmaku mają bardzo niskie zejście... czyli to co chce usłyszę... do pracy nad mixem nic więcej do szczęścia nie potrzebuje...


RE: Słuchawki do produkcji - Revnotes - 24.02.2013

Każde zapytanie o wybór słuchawek kończy się tu kłótnią, winszuję.
Najzabawniejsze, że każdy i tak będzie polecał swój sprzęt, więc po co mnożyć takie wątki?
Praktycznie po wpisaniu każdego modelu znajdziemy jakieś artykuły czy recenzję, a jak chcemy więcej to możemy się wybrać po prostu do sklepu.


RE: Słuchawki do produkcji - Marduk - 25.02.2013

Posiadam Bayerdynamic 770DT PRO 250 ohm zamkniete, na nich produkuje, nikt sie nie skarzy na mix, paru znajomych wysyla do mnie proje zebym ogarnal im mix. Cena tych sluchawek teraz to moze 600 zl.

Mozna produkowac na wszytkim, najwazniejsze to znac swoj sprzet, jego charakterystke i przyzwyczaic sie, za tym idzie wiedza ktora pozwala wypelnic charakterystke w mixie ktorej brakuje w sprzecie.

Klucenie sie o to to tak jakby mowic ze jak ktos ma male albo duze uszy zle slyszy dzwiek z monitorow.

Jak ktos jest glupi to bedzie Ci polecal nadrozzszy sprzet itp ktorego i tak nie wykorzysta w 100%.

Wiele "gwiazd" EDM z koniecznosci tworzy na sluchwkach bo sa non stop w trasie i nie beda tachac monitorow ze soba, co innego ze potem inzyniery robia im mastering, ale kawalki robia od podstaw na sluchawkach ( o ile oni w ogole maja czas zeby robic "swoje" kawalki )

Czym ja sie sugerowalem przy kupnie sluchawek, zamknieta struktura, szerokoscia pasma (imo im wieksza tym wieksza czulosc cewki tym dokladniejszy dzwiek ) i charakterystka czyli zeby byla jak najbardziel plaska czyli niczego nie wybijala za bardzo czy tez nie obnizala (np. fabrycznie nie podbija 300hz +1 db czy tam 1000h -1db )

Co sie tyczy monitorow, jesli nie masz odpowiednio przygotowanej przestrzeni ( jakies wygluszenia itp, odpowiednie katy ) to nic Ci nie dadza.

Pozdrawiam.


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 27.02.2013

Dokładnie bez przygotowania akustycznego szkoda pieniędzy na monitory. Dlatego ja polecałem KRK KNS 8400. W swojej cenie najlepsze z resztą poczytaj sobie recenzje o nich. Według wielu ludzi uznawane są za najlepsze w swojej cenie a także tej nieco wyższej. Typowo studyjne słuchawki o płaskiej specyfikacji. Z resztą zawsze tak będzie że ludzie będą Ci polecali sprzęt który sam mają więc nie możesz wszystkiego brać do serca ;)


RE: Słuchawki do produkcji - Revnotes - 28.02.2013

The Timber nie wiem czy sprawdzałeś tą charakterystykę, czy tylko powtarzasz po innych, ale taka różowa to ona nie jest (ok. na tą cenę jest dobra), ale w stosunku do takich Bayerdynamic 770DT PRO, które wymienił Marduk wypada słabiej. Nie wiem jak z wygodą, Bayery znam bo sam ich używam, więc wiem, że są bardzo komfortowe. W każdym bądź razie mając, któryś z tych modeli możemy spokojnie miksować w zaciszu domowym :)


RE: Słuchawki do produkcji - The Timbrer - 28.02.2013

Elnanter sprawdzalem i mowie Ci jak ona wyglada w danej cenie. Wiadomo im wiecej wydamy tym mozemy spodziewac sie lepszej jakosci. W tym przypadku za cene 500 zl otrzymujemy kawal dobrego sprzetu.

edit:
Poniewaz charakterystyke jest dosc ciezko w necie zlapac zamieszczam ja tutaj dla zainteresowanych

[Obrazek: 253879-krk-kns-8400-vs-b-w-p5-vs-beats-p...onster.jpg]

Od razu argument dlaczego nie kupujemy beatsow do produkcji a dlaczego nadaja sie w DJce :) przeklamany High end na rzecz fenomenalnego dolu


RE: Słuchawki do produkcji - lovetrance01 - 28.02.2013

Osobiście jestem zwolennikiem monitorów, chociaż na porządnych słuchawkach nie pracowałem.
Dlaczego monitory?
W jednym z wywiadów Sander van Doorn powiedział, że porządne monitory to 50% sukcesu. Również gdy widzi się zdjęcia studia nagraniowego znanego producenta, zawsze są tam monitory. Coś w tym musi być.
Nie oceniam jednak co jest lepsze. Ostateczną wykładnią są labele. Więc jeśli producentowi, któremu udało się wydać utwór, pracuje na samych słuchawkach, to znaczy, że jednak można.
Podejrzewam, że profesjonalni producenci używają jednego i drugiego. Osobiście wykorzystuje słuchawki do dopracowywania efektów stereo i cichych dźwięków w tle utwóru.
Najlepiej niech wypowie się ktoś kto regularnie wydaje swoje kawałki w porządnym labelu.


RE: Słuchawki do produkcji - Johnny - 28.02.2013

no ale o czym sie tu wypowiadac? chyba nikt powazny nie powie "tylko monitory" albo "tylko słuchawki". w naszych biednych polskich warunkach bardziej oplaci sie kupic dobre sluchawki niz dobre monitory, ktore w pomieszczeniu nie przystosowanym i tak niewiele dadzą. a koszta adaptacji akustycznej (+ dobrych monitorow) sa raczej spore i patrzac po tym ile ludzie pytajacy na forum chca wydawac na same sluchawki - grubo przekraczajace budzety wiekszosci (z nas). wiec - mozemy sobie patrzec na studio jakiegos ulubionego artysty i wzdychac do jego tony gratow i pieknych Adamów czy innych Mackie'ch albo troche mierzyc jednak sily na zamiary i dawac rady sensowne. w wiekszosci przypadkow bedzie to "kup dobre sluchawki". a ze warto sluchac na kilku zestawach - no to chyba oczywiste, i chyba kazdy tak robi. warto nawet odpalic na laptopie/komorce zeby zobaczyc czy glowny motyw przebija sie na pierwszy plan jak nalezy na takich ograniczonych glosniczkach. i nie zawadzi nigdy odpalic na dokanałówkach podlaczonych do telefonu, zobaczyc czy czegos sie nie przewaliło, bo czasem tego nie slychac na dobrych odsluchach.

aha i odnosnie tego co ktos wyzej pisał - pewnie, "każdy chwali to co ma", ale pamietajcie że niektorzy mieli kilka różnych i maja porównanie ;)

przede wszystkim zas - zdrowy rozsądek prosze państwa, trzeba go miec i uzywac ;) dlatego jak nie pracowałeś na dobrych słuchawkach, to po co sie w ogóle wypowiadasz na ich temat? sztandarowy przyklad na "nie wiem, to sie wypowiem". tu nikt nie szuka domysłów i przewidywań tylko sprawdzonych opinii, których zresztą w kilku ostatnio aktywnych tematach nt słuchawek padło dość sporo.