MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Pojęcia EQ [Rozwiązany] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Pojęcia EQ [Rozwiązany] (/temat-fl-studio-fl-studio-pojecia-eq-rozwiazany)



FL Studio: Pojęcia EQ [Rozwiązany] - Kabedd - 12.03.2013

Witam,jestem w tym temacie zielony,więc i zielone pytanie :)
Szukałem ale nie mogłem znaleźć zrozumiałej (przynajmniej) dla mnie odpowiedzi.
Problem dotyczy tego że nie potrafie zrozumieć wiedzy teoretycznej a dokładniej pojęć jakie są używane w wielu poradnikach.
Np. znalazłem taki poradnik: http://technomix.ugu.pl/showthread.php?tid=56
i weźmy przykładowo pod uwagę fragment "Stopa
Atak mieści się tu w zakresie 2.5 - 4 kHz, dół przy 60 - 80 Hz. Możesz spróbować podciąć niską średnicę przy ok. 600 Hz. "
Co to wgl oznacza?
Co znaczą słowa "podciąć niską średnicę" lub w innych przypadkach np. "(...)blask mieści przy 7.5 - 10 kHz, użyteczne jest podcięcie dołu i średnicy, poniżej 1 kHz. Podbicie 3 kHz może dać agresywną, jazgoczącą barwę(...) "
Nie rozumiem o co chodzi z tymi kHz i Hz...Co to "podbijanie,podcinanie,dół,góra" a wiem że ta wiedza jest bardzo potrzebna żeby mix był taki jak powinien być.
Nie rozumiem też do końca działania EQ 2 w fl'u. Nie wiem jak go dobrze używać nawet gdybym już tą teorię zrozumiał. Nie widziałem poradników (niestety).
Prosze o objaśnienie mi tych kilku "terminów" jak i jeśli to możliwe objaśnienie działania EQ na podstawie np opisanego screena czy to też linka do jakiegoś poradnika jeśli takowy jest.

Bardzo dziękuje za pomoc z góry.
Pozdrawiam.


RE: Pojęcia EQ - The Timbrer - 12.03.2013

Stary jeżeli nie wiesz co to są Herce to nie wiem czy mamy ze sobą o czym rozmawiać ale dobra niech Ci będzie:

1 Hz jest to ilość okresów wykonanych w przeciągu 1 s. Jeżeli fala akustyczna wykona ponad 20 takich okresów w przeciągu 1 s dźwięk będzie miał wartość 20 Hz, czyli teorytyczna dolna granica ludzkiego słuchu. W zależności od ilości okresów mamy różne częsttotliwości dźwięku.
Oto najprostszy rodzaj fali sine wave. Jak widzisz łatwo zauważyć amplitudę czyli różnicę wartości minimalnej od maksymalnej. Dlaczego jest - 12 dB i +12 dB? Otóż amplituda obrazuje nam ruch głośników. Na górze amplitudy głośnik porusza się w naszą stronę a na dole w stronę do siebie.
[Obrazek: t0ac0a.jpg]
Wyjaśniłem Ci co to Herc a także co to amplituda. Jak na razie z teorii tyle powinno Ci wystarczyć. Pójdźmy dalej.
Kick nigdy nie gra na jednej częstotliwosci. W moim przypadku spectrum rozkłada się tak:
[Obrazek: sor5zw.jpg]
Co w związku z tym. Otóz to że na pewnych czestotliwościach gra on wyraźniej na innych mniej
Inne pojęcia czyli wąsko przyciąć na przykład to jest mowa o Q czyli jak szeroki zakres częstotliwości ustalona przez Ciebie korekcja zbiera:
Na tym obrazku przedstawiam szersze podbicie o 7dB 3750 Hz
[Obrazek: 5pc2ci.jpg]
A na tym węższe ścięcie 3,5 kHZ (1000Hz = 1kHz):
[Obrazek: jw4gkz.jpg]
Ścięcie nie koniecznie oznacza -15 dB czasem to jest przykładowo -2dB i na to też się mówi ścięcie

Jeżeli chodzi o dół to są częstotliwości niskie poniżej 160 Hz, średnica w tym przypadku częstotliwości średnie (bez sensu ktoś tak napisał) to 160 Hz - 1kHz a wysokie częstotliwości to 1kHz-20kHz. Oddzielamy także niskie średnie czyli okolice 200-300 Hz i wysokie średnie 700-1kHz to są raczej subiektywne oceny


RE: Pojęcia EQ - Herman - 12.03.2013

Cytat:Atak mieści się tu w zakresie 2.5 - 4 kHz, dół przy 60 - 80 Hz. Możesz spróbować podciąć niską średnicę przy ok. 600 Hz.

Atak to "początek" stopy, jej uderzenie. Nie wiem jak Ci wytłumaczyć termin atak. To jest to "kliknięcie". trudno mi określić na chłopski rozum, bo to słowo samo w sobie jest definicją :) W tekście jest mowa o brzmieniu całości, więc podcinając 600Hz uzyskasz więcej miejsca dla innych instrumentów. "niska średnica" to wg mnie określenie dolnej granicy tak zwanego średniego pasma, wszak dziwnie określił to autor tutorialu. Nie sugerowałbym się tymi wytycznymi odnośnie częstotliwości, ponieważ stopy w muzyce elektronicznej są zupełnie inne, aniżeli stopy żywej perkusji. Czytając ten artykuł od razu rzuca się w oczy, że jest stworzony pod żywe instrumenty.

Cytat:"(...)blask mieści przy 7.5 - 10 kHz, użyteczne jest podcięcie dołu i średnicy, poniżej 1 kHz. Podbicie 3 kHz może dać agresywną, jazgoczącą barwę(...) "
Tutaj masz jak na tacy, autor używając słowa "blask" wyczerpał temat, to charakterystyczne brzmienie np. hatów... Kurczę, ten artykuł jest napisany bardzo zrozumiale, nie wiem jak to można uprościć ;d

Cytat:Nie rozumiem o co chodzi z tymi kHz i Hz...Co to "podbijanie,podcinanie,dół,góra​" a wiem że ta wiedza jest bardzo potrzebna żeby mix był taki jak powinien być.

Hz - Herc, jednostka częstotliwości.
kHz - kilo herc = 1000 Herców.
Niżej masz nieco wskazówek na obrazku, jak używać EQ w FLs

[Obrazek: hsv1ah.png]

Poruszając wybranymi "KOŁAMI" na korektorze możesz działać na dowolne pasmo dzwięku, strzałkami masz pokazane jak wpływają poszczególne pokrętła na wybrane pasma. Obrazek okrojony, ale wybacz nie mam czasu tworzyć grafik ;d

Pytaj, jeśli coś dalej nie jasne :D


edit: HAHA Timbrer pisałeś w tym samym czasie ;d Wątpie żeby kolega zrozumiał na przykładach z wykorzystaniem Logic'owego eq ;d


RE: Pojęcia EQ - The Timbrer - 12.03.2013

Herman kolega jest mocno początkujący dlatego nie rozumie prostoty tego poradnika. Sugeruję się po nieznajomości terminu Herc


RE: Pojęcia EQ - Johnny - 13.03.2013

[Obrazek: eZVRMj6.jpg]


RE: Pojęcia EQ - Kabedd - 13.03.2013

Dzięki,oczywiscie wiedziałem co to Hz,tylko głupio napisałem to pytanie (wkoncu mam 19 lat i gdybym tego nie rozumial to bym się wstydził poprostu). Chodzilo mi o to ze nie rozumiem tych pojęć własnie typu "blask,podbicie itd." oraz jak te częstotliwosci ustawiac w EQ,ale bardzo mi pomogliście za co dziękuje :)
PS. Jestem "średnio zaawansowany" czyli umiem grac na instrumentach (keyboard,gitara akustyczna),mam ogarnietą obsługe DAW (w tym przypadku fl studio) znam sie na syntezatorach itd,ale cienko u mnie ze sprawami technicznymi z czego wlasnie teraz sobie zdaje sprawe slysząc moje twory i porównując z innymi komercyjnymi. Nie wątpie ze z mojej strony padnie jeszcze pare takich zielonych pytań,ale trudno...musze sie teraz troche za nie powstydzic zeby pozniej bylo tylko lepiej.
Dzięki za pomoc.
A w sumie jeszcze jedno pytanie,albo raczej prośba. Zebym juz byl pewny ze wszystko rozumiem.
Wezmy pod uwage cytat "Atak mieści się tu w zakresie 2.5 - 4 kHz, dół przy 60 - 80 Hz. Możesz spróbować podciąć niską średnicę przy ok. 600 Hz." czy mogę prosić o screena z Parametric EQ 2 na ktorym wlasnie wdlg tego mniej wiecej jest to wszystko poustawiane? Wtedy juz do konca zrozumiem o co chodzi (myśle ze juz wiem ale wole być 100% pewny).
PS. Herman,wiem co to atak,poprostu dałem całe cytaty nie wypisując tylko tych pojęć których nie rozumiem,poprostu kolejny raz się przyznaje ze glupio pytanie sklekociłem :)