MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Czy warto remiksować? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Czy warto remiksować? (/temat-czy-warto-remiksowac)



Czy warto remiksować? - lovetrance01 - 8.04.2013

Często znajduje naprawdę świetne remiksy znanych utworów robione przez w ogóle nieznanych remixerów, również na tym forum. Niestety takie kawałki mimo swej klasy, nie mają szans przebicia się do właścicieli oryginałów czy nawet do znanych dj'ów którzy mogli by promować remixera grając ten że kawałek.
Z drugiej strony ciężko się oprzeć pokusie remixu gdy ma się natchnienie i fajny pomysł od odświeżenie czegoś starego.
Moje pytanie brzmi: czy więc warto remiksować i liczyć na fart, że takim kawałkiem ktoś się zainteresuje czy lepiej skupić się wyłącznie na autorskich pomysłach?
Wszakże chodzi tutaj o jak najlepszą promocję.


RE: Czy warto remiksować? - FL FAN - 8.04.2013

Wiesz, ja kiedyś bardzo dużo myślałem na ten temat.

Jestem z zamiłowania fanem muzyki lat 80, w tym także elektronicznej, były to mim zdaniem piękne lata muzyki, muzyki bardzo amitnej, tworzonej z pasją, przeszytej inspiracjami, poetycko wypełnionej słowami, pięknie uwydatnionej teledyskami.
Muzyka, którą bardzo podziwiałem była dla mnie pewną inspiracją do tego aby wziąć udział w pewnym sensie w jej tworzeniu na nowo, czasem starałem się nagrać coś na swój sposób, szło mi całkiem dobrze (po przesiadce na wirtualny DAW już mniej) i cieszyłem się, że mam oto nagranie w swojej wersji, że mam tyle zdolności i coś takiego udało mi się osiągnąć co innemu artyście czy zespołowi.

Czy cover lub remix powinien powstać?

Miewałem mieszane uczucia, zastanawiałem się czy to aby nie profanacja (fani tak mają) czy nie za wysokie progi jak dla mnie. Jeśli kiedykowliek starałem się na nowo nagrać jakiś utwór to zawsze pracowałem nad tym aby efekt był jak najlepszy i nie odbiegał zbyt od oryginału. Odnośnie remixów innych osób uważam, że w wielu wypadkach remix powstać nie powinien, (mam tu na myśli legendarne nagrania przerabiane na dyskotekowy łomot), bo był nieudany, a nagranie nie zasłużyło aby byle kto je odnawiał/remixował i to byle jak aby tylko było. W kilku przypadkach zdarzyło się jednak z pewnością, że remix nadał nowego, innego oblicza oryginałowi lub ten oryginał przewyższył.


RE: Czy warto remiksować? - Chrased - 8.04.2013

1. Predzej wybijesz sie remixem niz wlasnym kawalkiem.
2. Kwestia wybicia nie zalezy od tego co remixujesz, czy tego jak dobry jestes, tylko to w ilu miejscach sie znajdziesz.


Tak, warto remixowac. Odpowiedz sobie na pytanie. Na ktory utwór predzej wpadnie przypadkowy sluchacz:
Modern Talking - Cheri Lady (DJ Czesiek Remix)
czy
Dj Czesiek - Drop The Bass
?


RE: Czy warto remiksować? - lovetrance01 - 11.04.2013

Też uważam, że warto remiksować znane utwory czy nawet klasyki. Oczywiście klasyków jak zauważył FL Fan łatwo się się wyłożyć na takiej produkcji a wtedy pewnie alias do zmiany ^^
A czy taki remiks to nie jest naruszenie praw autorskich?


RE: Czy warto remiksować? - Chrased - 11.04.2013

Jak nie wydasz tego, czyli nie zarobisz hajsu to nie.


RE: Czy warto remiksować? - Marrel - 11.04.2013

W światku muzyki techno (stricte techno nie jakieś hity z 'radia' ,manieczki itp) sporo jest takich przypadków,gdzie remixy wywołują niesamowite uczucia i pozostawiają ślad w naszej pamięci ...
Bardzo dobrym przykładem jest pan Dustin Zahn, który raczej nie był wcześniej znany światkowi techno...a przyszedł czas, gdzie wydał Ep w labelu Rekids z remixem Len Fakiego, gdzie owy remiks zapewnił mu szybki fejm (remiks grany przez czołowych przedstawicieli techno jak i trancu np. Armin Van Buuren)

http://www.beatport.com/release/stranger-to-stability/173635

Warto robić remiksy.Jest to pewna Twoja interpretacja utworu czyjejś osoby,która może być tym brakującym ogniwem
w części oryginalnej.


RE: Czy warto remiksować? - Revnotes - 12.04.2013

Przeczytałem, ale że wiele osób Bootleg również podpisze jako Remix, to może wyjaśnię. Jeżeli paczkę pobrałeś z aktualnego konkursu (remix contest) i wystartujesz, to jak najbardziej robisz remix, ale to jeszcze nie oznacza, że będziesz mógł go w zgodzie z prawem promować. Istnieją dwie opcje. Wytwórnia wydaje Twój remix najpewniej na EP z oryginałem i wtedy masz wspólne promo, albo kawałek zostaje odrzucony. W drugim przypadku możesz zapytać czy label nie ma nic przeciwko, co byś mógł promować się remixem w sieci czy na imprezach. Jeżeli nie otrzymasz pozwolenia, to chwalenie się remixem na imprezach jest już niezgodne z prawem. Identyczna sytuacja ma miejsce przy Bootlegu, który jest remixem powstałym z nielegalnie nabytych materiałów (remix pack). Najprościej taki remix zrobiony bez zgody autora. Owszem takie tracki są promowane, ale wiąże się to z ryzykiem.

Nie chcę, żeby ktoś mnie też odebrał, że chcę kogoś straszyć, czy moralizować, po prostu uważam, że warto mieć świadomość.


RE: Czy warto remiksować? - Chrased - 12.04.2013

Bzdury, nikt Cie nie wsadzi do paki za to że zrobisz remix z dostepnego w necie remix packa albo zsamplujesz z oryginalu. Panowie, za dużo W11.


RE: Czy warto remiksować? - lovetrance01 - 12.04.2013

Zadając pytanie o legalność miałem na myśli remiks na bazie projektu midi - ale to chyba bez znaczenia?
W umówię z labelem jest chyba taki punkt, że bez zgody autora nikt nie może zrobić remiksu, ale w praktyce chyba żadne konsekwencje za to nie grożą?
W każdym razie dla mnie praca nad remiksem to ogromna frajda. Szczególnie jeśli utwór ma duży, a nie wykorzystany potencjał.
Odnośnie przykładu Marrela - w trance również znany jest przypadek Richarda Duranda, który zremiksował Lethal Industry Tiesto. I sam Tiesto pierwszy raz ponoć usłyszał go na evencie na którym sam występował. Zagrał go któryś ze znanych dj'ów - kolega Duranda. Tiesto tak remiks się spodobał, że sam zaczął Ryśka promować.
Pisze ten przykład z pamięci, ale mniej więcej tak to wyglądało.


RE: Czy warto remiksować? - Revnotes - 12.04.2013

Chrased czy Ty przeczytałeś mój post? Czy tylko początek i resztę sobie dopowiedziałeś? Nie obraź się, ale jeśli tak wygląda Twoje czytanie ze zrozumieniem, to szczerze Ci współczuję, bo możesz się w życiu kilka razy jeszcze zdziwić.

lovetrance01 różnie bywa, ciężko przewidzieć, co ktoś postanowi. Jak już napisałem warto mieć świadomość co wolno na 100% i samodzielnie podejmować ryzyko, nigdzie nie napisałem, że się nie opłaca ;)


RE: Czy warto remiksować? - lovetrance01 - 12.04.2013

Spoko, zdaje sobie sprawę.
Taki mały offtop: czym się różni remiks od reworka?


RE: Czy warto remiksować? - Thomas - 12.04.2013

Według mnie remix'y warto robić, oczywiście z pewnym umiarem i nie na odpierd....
Jeżeli czujesz natchnienie i jesteś pewien, że potrafisz to zrobić, to nic nie stoi na przeszkodzie by takowy remix powstał w Twoim studiu. Jeżeli uda Ci się zdobyć rynek tym remix'em (w legalny sposób oczywiście), to jest to także dodatkowa reklama dla remix'owanego kawałka i sygnał, że utwór ten nadal żyje. Przyznam, że remiksy tworzone w 30 minut, to profanacja.
Wielu remiksując utwory nie ma nawet na tyle honoru by uwzględnić w tytule prawdziwego autora. To jest karygodne i wydaję mi się, że właśnie to jest przyczyną tego, że fani są bardzo wyczuleni na punkcie remiksowania ich ulubionych kawałków. Zauważyć jednak można, że jeśli remiks jest na prawdę na wysokim poziomie, to fani przyjmą go z wielkim entuzjazmem i podziwem, że ktoś odważył się na taki krok i podołał zadaniu. Ja sam nie mam nic przeciwko tworzeniu remiksów moich ulubionych utworów, ponieważ właśnie niektóre z nich na nowo pozwalają mi je poznać i spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Podsumowując. Remiksowanie według mnie, nie jest niczym złym, oczywiście jeśli jest w tym jakieś głębsze przesłanie niż zrobienie z legendarnego utworu oespesowskiej pompki specjalnie na cotygodniową wieś party. Remikoswać można, a nawet powinno się, bo pozwala to poznać utwór na nowo.

Tak ja to widzę. Pozdrawiam

P.S. @lovetrance01, remix jak wiadomo, jest to osobista interpretacja czyjegoś autorskiego utworu wykonana poprzez osobę, która nie jest jej oryginalnym autorem. Re-work zaś, jest to jakby odświeżenie utworu poprzez autora oryginału, jego nowe oblicze. Chodź mówi się też, że jest to pospolity remiks, nazwany po prostu Re-workiem. Sam nie jestem tego pewien, ale widzę to w ten sposób.


RE: Czy warto remiksować? - Marduk - 13.04.2013

Remixowac warto, jest sporo darmowych contestow z nagrodami albo bez, ale zawsze wygrana pozwala gdzies zaistniec. Remixowac mozna wszystko o ile ma sie pojecie jak i wykona sie znakomita robote.
Kiedys myslalem ze remixowanie klasykow to profanacja, ale po prostu brali sie za to ludzie niekompetentni i odrzucali swoimi remixami przez co przerabianie klasykow stalo sie sprawa delikatna lecz jesli uda sie uwspolczesnic taki utwor w idealnej formie to ludzie beda na rekach nosili.
Z tym prawem to dziwna sprawa, niby nie mozna ale wszyscy robia, ale poki nie ma sie z tego korzysci majatkowych to droga stoi otworem. Natomiast nie wiem jak wyglada sprawa grania takich utworow, kiedys widzialem Bennego Bennassiego jak robil bootleg, z czego wnioskuje zagral go na najblizszej imprezie i pewnie za to nie bekna ;P
Co do remixowania starych utworow i podpisywania prawdziwego artysty, ostatnio przerabialem podpisalem jako remix i wytwornia sciga i usuwa linki i odnosiki , czyli moja praca nigdzie po sieci nie krazy, tylko na profilu, ale jak na razie zadnego powiadomienia nie dostalem o usunieciu linki i odpowiedzialnosci prawnej, wiec mozna powiedziec ze w sferze prywatnej w sieci mozna taki utworki posiadac.