MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Słuchawki do 600zł - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Słuchawki do 600zł (/temat-sluchawki-do-600zl)



Słuchawki do 600zł - Kabedd - 24.06.2013

Cześć,jeśli już było to sorry.
Pytanie(a) : Jakie słuchawki do produkcji wybrać do kwoty 600zł?
Czy takie sluchawki sprawdzaja sie gorzej niz monitory studyjne? Jak tak to dlaczego?
Czy takie sluchawki grają dobrze nawet po podlaczeniu ich do zintegrowanej karty dzwiekowej w plycie glownej? (wiadomo ze lepiej miec jakas zewnetrzna karte dzwiekowa ale czy na tej "zwyklej" daje rade?).
Prosze o odpowiedz i z góry za nia dzekuje :)


RE: Słuchawki do 600zł - The Timbrer - 24.06.2013

Było i to wiele razy wałkowane ale ponieważ jestem Helpmate więc Ci pomogę :)
W tej cenie najlepszy wybór to KRK KNS 8400 ale na Twoim miejscu dołożył bym 50 zł i miałbym Beyerdynamic'i DT 770

[Obrazek: 4m4ejr.jpg]

Tak się przedstawiają specyfikacje.

Zależy w idealnym świecie producent ma idealnie przystosowane akustycznie pomieszczenie i idealnie równą specyfikację monitorów. ALe ponieważ nie żyjemy w świecie idealnym i 90% producentów produkuje w zaciszu domowym więc nie ma dobrej akustyki. Wtedy branie monitorów z większym wooferem niż 6 cali mija się z celem a to kosztuje dużo bo bassu wtedy nie uświadczysz. Słuchawki są bardzo dobre, gdy masz nerwowych sąsiadów no i do dopracowywania high-endu. Low-end będziesz tylko słyszał a czynnik mechaniczny będzie już pomijany. Po za tym gdy mieszkasz przy ruchliwej drodze to każda wibracja może Ci nieco zakłamywać obraz low-endu bo będziesz słyszał inną częstotliwość i czuł inną.
Jeżeli mowa o DT770 będziesz miał problem z napędzeniem ich zwykłą integrą. Mogą grać Ci cicho, ale powinna je pociągnąć do stanu użyteczności.


RE: Słuchawki do 600zł - Revnotes - 24.06.2013

Myślę, że najważniejszą różnica pomiędzy monitorami a słuchawkami wpływającą na produkcję muzyki jest panorama stereo. Słuchawki mają to do siebie, że dźwięk słyszysz od razu przy swoim uchu, może wydobywać się albo z prawego kanału, albo z lewego, natomiast wszystkie przesunięcia w środku panoramy są mało wyczuwalne. Jeżeli coś gra lewym kanałem nigdy nie usłyszysz tego w prawym, co utrudnia panoramowanie w produkcji. Monitory nie mają takich ograniczeń, ponieważ jeżeli dźwięk znajduje się tylko w lewym kanale, to usłyszysz go dobrze lewym uchem, ale prawym również go uchwycisz, po prostu będzie ciszej, dlatego jesteś w stanie zweryfikować, z którego miejsca wydobywa się dźwięk. Monitory mają zdecydowanie lepszy przegląd panoramy. Drugą różnicą, właściwie powiązaną z pierwszą jest dawkowanie pogłosów. Słuchawki są zdecydowanie bardziej czułe, natomiast żeby pogłos usłyszeć na monitorach musisz podać go nieco więcej, w tym przypadku również lepiej polegać na monitorach. Pozostałe aspekty w zasadzie omówił już The Timbrer.

W praktyce, w moim przypadku oczywiście, wygląda to tak, że panoramuję na monitorach, właściwie większość miksu na nich wykonuję, ale wszystkie niskie częstotliwości kontroluję na słuchawkach zamkniętych, dźwięk jest o wiele bardziej szczegółowy, nie przeszkadza mi fatalna akustyka pomieszczenia, więc mogę w spokoju ustawić wszelkie procesory. Jednak ostateczny poziom głośności polecam ustawiać na monitorach.

Generalnie, niezależnie od tego co wybierzesz będziesz musiał nauczyć się pracować w tym systemie, istnieją producenci tworzący wyłącznie na słuchawkach, a istnieją tacy, którzy wierzą wyłącznie monitorom. Warto samodzielnie sprawdzić obie opcje.


RE: Słuchawki do 600zł - Johnny - 24.06.2013

Naprawdę było już 700 razy, zamykam.