MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Tania alternatywa kontrolera MIDI - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Tania alternatywa kontrolera MIDI (/temat-tania-alternatywa-kontrolera-midi)



Tania alternatywa kontrolera MIDI - Loco - 27.08.2013

Otóż wiele osób nie stać na kontrolery lub po prostu potrzebują dodatkowego "wsparcia" w domowym studiu, jest dla nich inna opcja.
Przedstawię wam dzisiaj tanią, jak nie darmową alternatywę dla kontrolerów MIDI.
Potrzebne nam będą:
-Smartfon lub tablet (tablet to oczywiście większa wygoda) z systemem Android
-Sieć bezprzewodowa w studiu (Wi-Fi)
-Aplikacja która posłuży jako nasz kontroler
-"Most MIDI" (ang. MIDI Bridge)-połączy i przetworzy sygnały wysyłane z naszego kontrolera do DAW'a


Na chwilę obecną
przedstawię Wam tylko dwie aplikacje:
-TouchOSC-płatna aplikacja
-MyOSC-darmowy klon TouchOSC lecz na chwilę obecną nie posiada funkcji Multi-Touch

Po zainstalowaniu jednej z wybranych aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym czas pobrać "most" (na nasz PC) który połączy nasz kontroler z komputerem-TouchOSC Bridge

Po zainstalowaniu wszystkich nam potrzebnych programów wystarczy uruchomić aplikacje na telefonie oraz most na naszym PC i uruchomić nasz DAW który samoczynnie powinien nam wykryć urządzenie. Jeśli nie, trzeba sprawdzić ustawienia DAW'a.

Nie mam zamiaru tutaj umieszczać zdjęć jak wszystko trzeba konfigurować ponieważ oprócz DAW'a to wszystko wystarczy tylko włączyć, a samą obsługę (wybieranie stylów i jak wszystko wygląda/działa) programu można ogarnąć w kilka minut.

Jeszcze tak podpowiem że można tworzyć też własne layouty, czyli jak ma wyglądać nasz interfejs. Wystarczy pobrać program TouchOSC Editor (obie aplikacje obsługują ten sam program lecz MyOSC może mieć problemy z odtwarzaniem niektórych stylów). Obsługa jest również banalna*, kwestia naszego zapotrzebowania.

*Uwaga, przy programowaniu kontrolerów nie zapomnij o ustawieniu innego kanału jak i numeru dla każdego suwaka, przycisku etc.

Kolorem zółtym są oznaczone odnośniki.

Źródło-vsti.pl


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - sowa - 27.08.2013

wifi :D ciekawi mnie latencja :P zawsze to jakaś opcja trzeba przyznać tylko czy można mieć też takie klawisze? czy tylko to co wyżej :P


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - Loco - 27.08.2013

Owszem może też mieć klawisze, jak wspomniałem zależy od layoutu oraz wielkości ekranu. Latencja to z tego co pamiętam nie przekracza 130ms (jakoś tam testowałem nie pamiętam) ale to chyba też zależy od routera oraz telefonu, swoją drogą nie wiem czy to dużo ale ja nie odczuwałem żadnego opóźnienia.
Macie tutaj kila screenów z edytora jak to wygląda:
[Obrazek: 2FdwOo5h.png]
[Obrazek: et7fQCd.png] - mój własny layout
[Obrazek: vEDktQrh.png] - również mój
[Obrazek: 95xnGrwh.png]
[Obrazek: DTEYyNQh.png]
[Obrazek: rw3Doqnh.png]
[Obrazek: VOt5ZG9h.png]
Jak widać layouty składają się z podstron (szare przyciski u góry) na których można mieć więcej kontrolerów np.:
1. strona mikser
2. strona drum pady
3. strona klawisze
4. strona inne suwaki
itd.
Dwa zdjęcia pokazują mój layout który jest przeznaczony do występu na żywo.
Od góry są 3 linie po 6 przycisków do uruchamiania sekwencji, efektów.
Niżej są suwaki do regulacji opcji typu cutoff.
Po bokach są przyciski do "przytrzymania" które można wykorzystać do efektów typu gate, sidechain itp.
Na drugiej stronie są suwaki od miksera do regulacji głośności ścieżek, a nad nimi przyciski do opcji mute/unmute.


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - K - 27.08.2013

LocoMatt, spokojnie możesz wkleić link :)


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - Loco - 27.08.2013

Dziękuję za wstawienie mojego mini artykułu na stronę główną. :)
Dodałem link do źródła. (Zawsze lepiej mieć pewność XD)


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - pogotekk - 27.08.2013

Ciekawe rozwiązanie, tylko szkoda, że nie mam telefonu z Androidem :). Ciekawe czy jest coś na iOS'a :).


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - Loco - 28.08.2013

TouchOSC Również występuje w wersji dla iOS (ale jest płatny). Znajdziesz go pod tym linkiem.


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - Shizzlematic - 28.08.2013

Wypróbowałem to na swojego iphone i naprawdę świetnie się sprawuje :D Dzięki za artykuł :)


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - ProCkers - 28.08.2013

No bardzo fajny programik, dzięki wielkie :) Ale niestety to co najbardziej mnie interesuje czyli LiveControl, w Abletonie mi nie działa :( Nie wiem dlaczego, wszystkie inne layouty działają.


RE: Tania alternatywa kontrolera MIDI - Loco - 28.08.2013

Nie wiem czemu się tak dzieje na co dzień korzystam jedynie z LMMS i czasami FLS'a i to co ja testowałem działa bez problemu. Jak wspominałem możesz skorzystać z TouchOSC Editor i stworzyć własne layouty albo edytować te które są wgrane w programie tak aby Tobie były najbardziej komfortowe do użytku.