MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jeśli szukasz wtyczki do gatunku - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: Jeśli szukasz wtyczki do gatunku (/temat-jesli-szukasz-wtyczki-do-gatunku)



Jeśli szukasz wtyczki do gatunku - piral - 9.03.2012

Inspiracja do napisania tematu sa czesto powtarzajace sie na forach tego typu pytania/prosby "prosze podajcie mi jakies fajne wtyczny do house". Jesli szukasz wtyczek do gatunku, to wiedz, ze nie ma wtyczek pod konkretny gatunek. Wtyczka moze ewentualnie specjalizowac sie w danym elemencie muzyki np. generator basu, emulator pianina. Na kazdej wtyczce mozna wykombinowac cos do danego gatunku. Taki Sytrus z FL Studio jest VST, na ktorym mozna wykrecic bas, pianino, saw pluck, pad, atmosfere czy efekt typu sweep. To samo Harmless i Harmor. Zwykly 3xOSC tez daje rade w kazdym gatunku.

Powtorze jeszcze raz - jeden konkret - nie ma wtyczek pod dany gatunek.


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Progsiv. - 10.03.2012

Ale tutaj one nie padly =P
Nie badz taki zapobiegawczy


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Violet - 10.03.2012

Najlepszy pomysł? Weź jedną i naucz się ją obsługiwać od podstaw (tj. od początku kreuj od sine/saw/etc.)

Do tego książka o "Musical Synthesis" i sporo czasu na eksperymenty


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - piral - 11.03.2012

@progsiv a ja jestem zapobiegawczy
@Violet oczywiscie, trzeba eksperymentowac


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - DJMefteck - 29.08.2012

ja osobiscie proboje sciagnac sprawna wesje nexusa i do tej pory mi sie to nie udalo czy moze mi ktos powiedziec co jest grane w sensie ze niedzial mi sma syntezator jaki wiekszosc presetów oraz pokręteł w syntezatorze


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Brest - 30.08.2012

Eh, gdybyś na niego wydał ciężko zarobione pieniądze, to byś miał pożądany efekt.


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - artur.ch - 1.09.2012

(10.03.2012, 22:24)Violet napisał(a): Najlepszy pomysł? Weź jedną i naucz się ją obsługiwać od podstaw (tj. od początku kreuj od sine/saw/etc.)

Do tego książka o "Musical Synthesis" i sporo czasu na eksperymenty

+1

dobrze jest opanować do perfekcji jeden, dwa ulubione syntezatory, a najlepsze rozwiązanie to nauczyć się syntezy od podstaw. Wtedy żadna wtyka nie będzie miała dla nas tajemnic, nie będziemy przeczesywać presetów w poszukiwaniu fajnego brzmienia, tylko sami sobie je stworzymy w 2 minuty. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne a rzekłbym, że nawet całkiem proste.



RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Yes I Am - 2.09.2012

(29.08.2012, 21:20)DJMefteck napisał(a): ja osobiscie proboje sciagnac sprawna wesje nexusa i do tej pory mi sie to nie udalo czy moze mi ktos powiedziec co jest grane w sensie ze niedzial mi sma syntezator jaki wiekszosc presetów oraz pokręteł w syntezatorze

No bez jaj ;)
Nexus to nie syntezator. Jak ci nie działa pirat to znak, że musisz kupić oryginał skoro tak ci na nim zależy


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Michau1995 - 13.09.2012

a ja myslalem ze syntezatory sa do danych gatunkow jak trancedrive do trancu itd dobrze wiedziec


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Yes I Am - 13.09.2012

Nie no ogólnie przyjąć można taką zasadę, że jednak są wtyczki kierowane na dany dźwięk, czy też gatunek.
Chodzi o to, że dana wtyczka lepiej poradzi sobie z wykręceniem jakiegoś mocnego syntha do trance, a gorzej, czy też trudniej z pyknięciem jakiegoś bassline'u.
Chodzi jedynie o to, że dla chcącego nic trudnego i na wszystkim można prawie wszystko jakoś wykombinować.
Przykładem może być forumowy konkurs na piosenkę zrobioną tylko przy użyciu jednej wtyki - 3xosc

http://musicproducers.pl/showthread.php?tid=3424


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - piral - 13.09.2012

Nie ma wtyczek do gatunków, ale np. taki WASP świetny jest do plucków. Pluck jako dźwięk stosujemy w house, trance, teraz nawet w dubstepie czy drum & bass/drumstep. Korzystam z niego także do chorych basów, nakładając na niego przestery i nie brzmi wcale jak większość myśli. Reese w DnB robię często na WASPie, słuchacze twierdzą, że używam Massive i FM8. :D Z kolei duża część osób, które korzystają z Massive'a (i równolegle tylko z presetów) korzystają z niego tylko by robić dubstep i dnb. A tu nie. Na massivie jakie ładne pady można robić do ambientu czy inne elektroniczne brzmienia do głębokich tjunów.

Nie ma wtyczek do gatunków, ewentualnie są do rodzajów dźwięku.


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Brest - 13.09.2012

(13.09.2012, 14:37)shyidea napisał(a): Nie ma wtyczek do gatunków, ewentualnie są do rodzajów dźwięku.

Dlaczego? Pad, a pluck to inny rodzaj dźwięku, a ukręcisz obydwa na każdym syntezatorze.
To, że TranceDrive z nazwy kojarz się z Trancem, to nie znaczy, że nie ukręcisz na nim powiedzmy dźwięków do hip-hopu. Po prostu twórca wtyczki najprawdopodobniej uważał, że dobrze sprawdza się w tym gatunku, to został przy takiej nazwie. Takie elementy budowy syntezatora jak obwiednie ADSR, filtry, generatory niskich częstotliwości i podstawowe fale typu sine, saw, triangle, pulse, czy noise są w każdym syntezatorze bez różnicy na nazwę, przeznaczenie. To wszystko jest uniwersalne. Dlatego na przestrzeni lat powstało tyle różnych rodzajów muzyki. Myślę, że sprawa jest jasna.:)




RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - piral - 13.09.2012

Widzę, że lubisz się czepiać. ;)

Zobacz sobie ile różnych funkcji ma Massive, ile ma FM8, a ile ma 3xOsc i porównaj. ;) Dlatego "do rodzajów dźwięku" mając na myśli przy okazji kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt.


RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - Brest - 13.09.2012

(13.09.2012, 14:51)shyidea napisał(a): Widzę, że lubisz się czepiać. ;)

Zobacz sobie ile różnych funkcji ma Massive, ile ma FM8, a ile ma 3xOsc i porównaj. ;) Dlatego "do rodzajów dźwięku" mając na myśli przy okazji kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt.

FM8 to inna synteza, więc nie będę porównywać. LoL...
Nie to, że czepiam się, tylko wygłaszam swoje zdanie. Jeżeli, to co napisałem, chcesz poprawić, to jasne, może na końcu dojdziemy do wspólnego porozumienia. Wcale nie mam zamiaru nikogo się czepiać dla ścisłości.




RE: Jesli szukasz wtyczki do gatunku - piral - 13.09.2012

Pewnie, że inna synteza. Używam - to wiem. ;) W ogóle w takim razie nie powinno się porównywać wtyczek.
Odnoszę wrażenie jednak, że się czepiasz, bo doskonale wiadomo, że kręcąc pluck na takim WASP'ie chociażby, wykręcimy też pad dzięki ADSR, filtrach etc. Chore wooble na WASP'ie to też jego mocna strona. Także nawet nie tyle wtyczka do gatunku nie istnieje, a nawet do jednego rodzaju dźwięku. Poza "Fruity Kick", "Plucked!" czy innymi generatorami tego typu (sorry, że tylko przykłady z Image-Line, ale nic mi się nie nasuwa tym momencie innego).
Skończmy już w końcu może tą przepychankę, bo daleko nie zajdziemy. Użytkownik, który tu nie będzie zarejestrowany zobaczy pierwszy lepszy temat, dajmy na to ten i już mu się odechce tu rejestrować.

Peace.