MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio: Tworzenie melodii pod wokal - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: FL Studio: Tworzenie melodii pod wokal (/temat-fl-studio-tworzenie-melodii-pod-wokal)



FL Studio: Tworzenie melodii pod wokal - sowa - 5.02.2012

Często zdarza się tak, że chcemy zrobić remix jakiegoś utworu jednak jedyne co udaje nam się znaleźć to acapella. Są osoby, które potrafią już ze słuchu wystukać melodię jednak osoby, które zaczynają zabawę z produkcją mogą mieć z tym problem. Chciałbym wam przedstawić 2 znane mi sposoby na stworzenie melodii w programie FL Sutdio. Metody są do siebie dość podobne i w gruncie rzeczy proste do wykonania. Od razu informuję, że uzyskane melodie nie są idealne gdyż zostają wzięte pod uwagę efekty typu delay przez co melodie mogą fałszować a raczej z pewnością będą. Lecz chodzi tu tak naprawdę o główny zarys. Resztę już sami poprawiamy na słuch wycinając zbędne nuty i bawimy się kwantyzacją. Oczywiście dużo zależy też od samego vokalu i jego poziomu emmm trudności? :P

1. Tworzenie melodii przy pomocy edytora Edison.

-Szukamy w browserze naszej acapellki. Klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz obiekt i wybieramy "Edit in audio editor" (na screenie nr1 opcja 1). Otworzy nam się program Edison z załadowaną acapellą. Następnie tak jak na screenie (czerwony prostokąt) wchodzimy w zakładkę "Tools" > "Convert to score and dump to piano roll". Po tym zacznie się automatyczne konwertowanie do piano rolla. Może to chwile potrwać. Midi pojawi nam się w wybranym patternie.

SCRN 1. Wybór edytora
[Obrazek: screen1ia.jpg]

SCRN 2. Edison konwertowanie do PR
[Obrazek: screen2rl.jpg]

2. Tworzenie melodii przy pomocy Newtone. (Prawdopodobnie ten edytor jest dostępny jedynie od wersji 10, ale ręki sobie za to nie dam uciąć).

-Podobnie jak w Edisonie wybieramy acapelle w browserze i klikamy prawym mychy. Wybieramy jednak opcję "Edit in pitch corrector" (scrn. nr1 opcja 2). Otworzy nam się Newtone z załadowaną acapellą i tu fajny motyw. Acapelle zładuje w postaci midi w piano rollu. Jak zauważymy mamy w tym momencie gotowy zarys melodii. (Polecam pobawić się tym programem gdyż ma bardzo fajne możliwości edycji wokalu i zmiany jego tonacji w bardzo prosty i intuicyjny sposób). Aby melodia pojawiła nam się na patternach wybieramy opcję (scr. nr3 czerwona ramka) zaznaczoną na screenie i wuala. Mamy melodię gotową do edycji na patternie.

SCRN 3. Newtone
[Obrazek: screen4ro.jpg]

Przypominam tylko, że otrzymana melodia i tak będzie wymagać edycji, ale lepsze to niż nic. Na koniec mała próbka jednego ze sposobów (2). Po lekkiej edycji acz nieznacznej :)

[zs]http://www27.zippyshare.com/v/25359222/file.html[/zs]


RE: Tworzenie melodi pod vokal - pika - 18.04.2012

naprawde świetna ta wtyka :) ja zawsze poslugiwałem sie melodynem :) ciekawe czy jest tego substytut do abletona :) ide szukac ! big up!


RE: Tworzenie melodi pod vokal - SleepyHead - 19.04.2012

a ja znowu jakis odmieniec :D
najlepszym narzedziem do melodii pod wokal sa uszy i zadna wtyka tego nie zmieni
nie wiem jaka radosc moze dac wygenerowana melodia przez wtyk :/
ja najpierw badam skale/tonacje w jakies jest wokal, a potem zostaje juz tylko wyobraznia :)


RE: Tworzenie melodi pod vokal - Yes I Am - 19.04.2012

Plus jak najbardziej się należy za wysiłek ;),


RE: Tworzenie melodi pod vokal - 9lives - 19.04.2012

Najlepiej jeśli będzie to plik wav bo wtedy lepiej "wyciągnie" melodie. Jeśli jest mp3 to trzeba dużo poprawiać i niekiedy te poprawy zajmują dłużej niż ułożenie ze słuchu. Ja korzystam z tego sposobu + jeszcze własną technikę, która sobie opracowałem.


RE: Tworzenie melodi pod vokal - Telimena - 11.05.2012

Znam ten sposób i powiem Ci ze z niego nie korzystam ponieważ ......wole ułożyć melo samemu i mieć z tego większą satysfakcję i w mózniejszym czasię więszke pole do popisu ......


RE: Tworzenie melodi pod vokal - Marduk - 11.05.2012

Szkoda ze w reasonku nie ma czegos takeigo :D korzystalbym ^^, trzeba korzystac z nowosci technologicznych , nie bede przeciez jechal na rowerze do kolegi zeby mu powiedziec ze o 18 gramy w pilke , tylko do niego zadzownie :D, ale badz co badz nic nie daje lepszej satysfakcji niz wypracowanie tego samemu :D


RE: Tworzenie melodi pod vokal - NANO! - 29.05.2012

Wielkie dzięki. Przed chwilą sprawdzałem i działa :)


RE: Tworzenie melodi pod vokal - S.Strzesniewski - 30.05.2012

Newtone jeszcze nie próbowałem, ale ten z Edisonem znam, ale często się nie sprawdza... duże różnice są.


RE: Tworzenie melodi pod vokal - scarfinger - 30.05.2012

0 newtone nie wiedziałem THX


RE: Tworzenie melodi pod vokal - djpoter - 3.06.2012

hmmm ciekawe, nawet nie wiedziałem że fl ma taką opcje haha :D


RE: Tworzenie melodi pod vokal - Cammel - 6.06.2012

Zajebisty tutek nie powiem że mi nie pomógł ;)