MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: Projekt Książki o Producentach Muzycznych (/temat-projekt-ksiazki-o-producentach-muzycznych)



Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Tranceangel - 26.10.2013

Zamierzam napisać książkę o producentach muzycznych, pomysł już mi chodzi od dawna po głowie, zebrałem już trochę materiałów i zrobiłem już we wakacje wstępny szkic. Ostatnio dogadałem się także z autorem strony live-act.pl i wyszło na to że będzie mi wspomagał w pisaniu. Poniżej zamieszczam opis całego projektu. Zastrzegam że może się niebawem coś tu jeszcze pojawić więc na ten moment lista nie jest jeszcze kompletna:

1) Cele książki:
- Myślę, że mniej więcej tak będzie napisane we wstępie książki:
"Książka jest napisana nie tylko dla potencjalnych producentów, który zaczynają dopiero swoją przygodę z muzyką, ale również jest kierowana do słuchaczy muzyki, którzy chcą wiedzieć jak wygląda dzisiejsze środowisko i sytuacja artysty-producenta, oraz odbiorców jego twórczości. Mam nadzieje, że książka sprosta oczekiwaniom odbiorców i rozwieje wszelkie wątpliwości na pytania dotyczące osoby producenta, produkowania muzyki i otoczki wszystkich innych rzeczy które to całe środowisko tworzą."
Oczywiście to jest tylko fragment wstępu, który pewnie będzie o wiele dłuższy. Potraktujcie to również jako test stylu w jakim mniej więcej chcę ją napisać. Mam nadzieję, że jest odpowiedni, jak na dzieło tego typu.

2) Plan wykonania:

A) Rozpisanie rozdziałów książki.
Książka została podzielona na:
x. - Rozdziały
x.x - Tematy
x.x.x - Podtematy
(liczba) - liczba podtematów jakie udało mi się do danego tematu przypisać. Na ten moment nie ujawniam ich jeszcze, bo będe robił to w trakcie dyskucji (patrz troche dalej). Po za tym możliwe, że jakieś tematy mogą jeszcze być dopisane.

1.0.0 WSTĘP

1.1.0 SPIS TREŚCI.
1.2.0 SŁOWO WSTĘPNE.

1.2.1 Pomysł na książkę i inspiracje.
1.2.2 Realizacja i przebieg pisania książki.


2.0.0 ROZDZIAŁ I - Producent muzyczny i jego środowisko

2.1.0 PRODUCENT MUZYCZNY (3)
2.1.1 Sylwetka producenta muzycznego.
2.1.2 Wiek i płeć producenta.
2.1.3 DJ, a producent.
2.2.0 PRODUKCJA MUZYKI (4)
2.2.1 Definicja produkcji muzyki.
2.2.2 Produkcja zawodowa, a produkcja, jako Hobby.
2.2.3 Produkcja "dziś", a produkcja dawniej.
2.2.4 Przyszłość produkcji muzyki.
2.3.0 WYDAWANIE MUZYKI (4)
2.3.1 Wytwórnia Muzyczna.
2.3.2 Kryteria przyjmowania utworów.
2.3.3 Przebieg wydawania utworu.
2.3.4 Piractwo i opłacalność wydawania.

2.4.0 MUZYKA ELEKTRONICZNA (8)
2.4.1 Muzyka konkretna i jej założenia.
2.4.2 Przebieg historii muzyki elektronicznej.
2.4.3 Nośniki muzyczne oraz formaty i kompresja plików muzycznych.
2.4.4 Główne gatunki.
2.4.5 Stan i tempo rozwoju muzyki elektronicznej teraz.
2.4.6 Stare vs. Nowe
2.4.7 Komercja, a EDM.
2.4.8 Muzyka za 5, 10, 20 lat.
2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW (4)
2.5.1 Nazewnictwo dzieł.
2.5.2 Nazewnictwo form współpracy.
2.5.3 Inne definicje.
2.5.4 Skróty i żargon producencki.


3.0.0 ROZDZIAŁ II - Rozpoczynanie produkcji

3.1.0 POCZĄTKI (4)
3.2.0 PIERWSZE MIESIĄCE (4)
3.3.0 KIERUNKI I POZIOMY ROZWOJU (7)
3.4.0 MOTYWACJA I INSPIRACJE ARTYSTYCZNE (7)

4.0.0 ROZDZIAŁ III - Profesjonalna produkcja

4.1.0 CHARAKTERYSTYKA PROFESJONALNEJ PRODUKCJI (4)
4.2.0 PROFESJONALNE PROMOWANIE I SZERSZA DZIAŁALNOŚĆ (3)
4.3.0 WSPÓŁPRACA Z INNYMI PRODUCENTAMI (5)
4.4.0 INNE (2)

B) Zbieranie i analiza materiałów. (Wrzesień i Październik)
- Artykuły, książki, wywiady itp. z których wyciągam ciekawe stwierdzenia lub cytaty, które dobieram do poszczególnych tematów.
- Do każdego cytatowanego fragmentu, na końcu książki będzie zrobiona lista odnośników, skąd pochodzą te fragmenty.
- Aktualnie mam przeanalizowanych dokładnie 60 tekstów, zostało mi jeszcze około 30-tu.

C) Dyskusje na forach (Od 26 Października do końca listopada)
- Kilka dyskusji na różne tematy, które tego wymagają. Tutaj każdy może się wykazać i każdy taki zostanie wymieniony w podziękowaniach na końcu książki. Na końcu postu zamieściłem listę dyskusji.

D) Pisanie (Od listopada do końca roku)
- Od listopada będe miał dużo czasu na pisanie, a szczególnie w II połowie listopada, bo mam praktyki zawodowe, czyli nauką szkolną nie będe musiał się przejmować i będe mógł się poświęcić własnie na pisanie.
- Wstępnie chcę to napisać do połowy grudnia, zaś święta poświęcę na poprawki i wykończenie.

E) Tłumaczenie (II połowa Grudnia)
- Jak pisałem w punkcie C, na święta chce ukończyć książkę Chciałbym żeby książka była też przetłumaczona na angielski, pod koniec grudnia będe potrzebował tłumacza, który dla mnie to wykona. O szczegółach dopowiem jak przyjdzie na to stosowna pora.

F) Release i promocja (Styczeń/Luty 2014)
- Ostateczne wykończenie (okładka, format itp.) i promocja, chcę zaangażować w to kilka portali muzycznych, ale o tym więcej później, dopiero jak napiszę całość. Oczywiście książka będzie w formie elektronicznej darmowa. Wspominałem o rozważaniu wykonania części drukowanej, ale o tym się pomyśli po ukończeniu, bo to jest związane z kosztami i będzie zależało od ilości chętnych.

3) Co w związku z powyższym:
- Jeżeli ktoś ma pytania, lub myśli że może w jakiś sposób pomóc, to może do mnie spokojnie napisać.
- pt. 2, A,C - Jeśli chodzi o dyskusje na forach, będą one w osobnych tematach, tworzonych co jakiś czas. Tam dopiero będzie szczegółowo rozpisany dany temat. Lista na końcu postu.
- pt. 2 B - Co do materiałów, korzystam z artykułów i wywiadów z ftb, global trance, zakamarki-audio i live-act. Prócz tego jakieś pojedyńcze artykuły z różnych miejsc w sieci, ale wiem że to jest wciąż za mało. Jeśli masz jakiś ciekawą rzecz, która przyda się do rozwoju książki, napisz do mnie. Szczególnie, iż ja korzystam w głównej mierze z polsko-języcznych materiałów, a myśle że z materiałów w obcych językach także dużo można się dowiedzieć. Proszę więc o przesyłanie mi linków z materiałami na pw.

4) Lista dyskusji (będzie jeszcze uzupełniona):
http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-1-0-producent-muzyczny
http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-2-0-produkcja-muzyki
http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-4-4-glowne-gatunki
http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-4-5-8-muzyka-elektroniczna-edm-itp
http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-5-0-slowniczek-producenckich-terminow-i-skrotow
... (cdn)


Na koniec dodam, że chciałbym aby w ten projekt zaangażowało się jak najwięcej osób z dużym doświadczeniem. Chcę, żeby ta książka była porządnie napisana i żeby nie było żadnych wątpliwości z rzeczami które będą tam napisane.

Pozdrawiam!


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Loco - 26.10.2013

Czyli my będziemy Ci mówić co masz pisać ty to zapiszesz i podpiszesz się pod tym i będziesz zgarniał krocie? Dobrze rozumiem?


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Tranceangel - 26.10.2013

(26.10.2013, 16:52)LocoMatt napisał(a): Czyli my będziemy Ci mówić co masz pisać ty to zapiszesz i podpiszesz się pod tym i będziesz zgarniał krocie? Dobrze rozumiem?

Pokaż mi gdzie tak napisałem. Po za tym wasz udział miał wyglądać tak:
"Kilka dyskusji na różne tematy, które tego wymagają. Tutaj każdy może się wykazać i każdy taki zostanie wymieniony w podziękowaniach na końcu książki. Na końcu postu zamieściłem listę dyskusji."

Za wikipedią:
Dyskusja - jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób. Dyskusja może mieć formę ustną (komunikacja werbalna) lub pisemną. W wyniku dyskusji dochodzi do ścierania się różnych poglądów związanych z różnymi punktami widzenia osób prowadzących dyskusję. Określenie zbieżnego (wspólnego) stanowiska, o ile do tego dojdzie, może mieć formę kompromisu lub konsensu.

Chyba dobrze to tłumaczy dlaczego napisałem te posty. Jeśli będą tematy które podlegają dyskusji, a mają być zawarte w książce, to dyskusja będzie wymagana. Oczywiście w dyskusjach można sugerować o czym można jeszcze napisać, m.in. taki też własnie cel postawiłem pierwszej dyskusji. Również, jeśli jakaś definicja będzie mi wydawała się wątpliwa, to o wszystkim będe informował w tych postach, łącznie z podaniem wersji owych definicji.


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - RaNi/Works - 26.10.2013

HEHE ja chcę być w książce!
pomogę tak bardzo jak tylko będę potrafił :D


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Adamzzz - 26.10.2013

Nooooo dobra. To tera trza sie zmobilizować i ktoś musi zacząć dyskusje.
.
.
.
No.. tak że tego. Może ja rozpocznę.. Osobiście troche mnie irytuje gdy ludzie mówią jakim świetnym DJ'em, powtarzam DJ'em, jest powiedzmy Avicii albo Deadmau5 albo Headhunterz, gdy oni tak na dobrą sprawę tylko wciskają 'play' na tych ich CDJ i kawałki auto-magicznie mixują sie same z siebie. Od tak! Gdyby na scenie nagle ktoś ich (nie daj Boże) zastrzelił, utwory dalej przechodziłyby jeden w drugi jak za dotknięciem czarodziejskiej róshczki LOL Nie mam absolutnie nic do ich kawałków ani do nich jako ludzi, tyle że jak ja potem widzę pana Dejwid'a Guetta czy Guette czy cholera wie jak to sie odmienia, widze go na 3 miejscu DJ MAG TOP 100 to ja dziękuje.

BTW ten cały dj mag top 100 to jakiś bulszit, ale w końcu ktoś na nich głosował..


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Tranceangel - 26.10.2013

(26.10.2013, 22:15)Adamzzz napisał(a): Nooooo dobra. To tera trza sie zmobilizować i ktoś musi zacząć dyskusje.
.
.
.
No.. tak że tego. Może ja rozpocznę.. Osobiście troche mnie irytuje gdy ludzie mówią jakim świetnym DJ'em, powtarzam DJ'em, jest powiedzmy Avicii albo Deadmau5 albo Headhunterz, gdy oni tak na dobrą sprawę tylko wciskają 'play' na tych ich CDJ i kawałki auto-magicznie mixują sie same z siebie. Od tak! Gdyby na scenie nagle ktoś ich (nie daj Boże) zastrzelił, utwory dalej przechodziłyby jeden w drugi jak za dotknięciem czarodziejskiej róshczki LOL Nie mam absolutnie nic do ich kawałków ani do nich jako ludzi, tyle że jak ja potem widzę pana Dejwid'a Guetta czy Guette czy cholera wie jak to sie odmienia, widze go na 3 miejscu DJ MAG TOP 100 to ja dziękuje.

BTW ten cały dj mag top 100 to jakiś bulszit, ale w końcu ktoś na nich głosował..

Tutaj proszę się wypowiadać na tematy ogólne. Co do dyskusji to będe wrzucał nowe tematy niedługo.

To o czym piszesz można by zawrzeć w:
2.1.3 - DJ, a producent.
lub
2.4.7 - Komercja, a EDM.

Możliwe że już jutro ruszę kolejne dyskusje, skoro co nie który tak się palą do tego :)


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - lovetrance01 - 26.10.2013

Sam pomysł takiej książki to dobry pomysł. Chyba tylko zbyt odważnie podchodzisz do tematu, bo coś takiego mógłby napisać jakiś uznamy producent, może nawet ikona muzyki jak np. Oakenfold. Jeśli ta książka ma być naprawde na poważnie to chyba potrzebujesz wielu lat doświadczeń i obserwacji środowiska producentów. Może się myle, nie wiem. Jeśli i tak zamierzasz to napisać, to czemu nie pomóc.
Osóbście nie wiem jak to wygląda od środka, ale z zewnątrz wielu producentów (znanych) wygląda zapatrzonych w siebie dupków, którzy podkręcają swojego ego lajkami na fb. Muzyka już się nie liczy, tylko kolekcjonowanie fanów (idiotów) i jak najwyższe miejsca w różnych rankingach. Przykład - Hardwell - usuńcie mu fb i człowiek nie istnieje.


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Tranceangel - 27.10.2013

(26.10.2013, 22:39)lovetrance01 napisał(a): Sam pomysł takiej książki to dobry pomysł. Chyba tylko zbyt odważnie podchodzisz do tematu, bo coś takiego mógłby napisać jakiś uznamy producent, może nawet ikona muzyki jak np. Oakenfold. Jeśli ta książka ma być naprawde na poważnie to chyba potrzebujesz wielu lat doświadczeń i obserwacji środowiska producentów. Może się myle, nie wiem. Jeśli i tak zamierzasz to napisać, to czemu nie pomóc.

Właśnie. Widziałeś, aby w przeciągu ostatnich no przynajmniej 5 lat, gdzie masowa produkcja muzyki rozkwita, jakiś wielki producent zainteresował się napisaniem książki która by nakierowała tą całą rzeszę nowych producentów na właściwe ścieżki? Nie słyszałem o żadnej takiej inicjatywie, więc w alterntywie przedstawiam to inaczej:
Ilość materiałów w sieci - jest tyle materiałów, że niemal każdy znajdzie odpowiedź na swoje pytania. Niestety większość producentów czasami nie wie o co pytać, lub nie wie za co się zabrać. Po drugie, niektóre tematy są dosyć dyskusyjne, a nie zawsze takiemu potencjalnemu producentowi wszystkie aspekty tematu zostają poruszone.
Po trzecie producent znajdzie odpowiedzi na pytania odnośnie produkcji pod względem technicznym. Tutaj nie ma wątpliwości. Gorzej jeśli chodzi o nakierownie pod względem artystyczno-mentalnym, tutaj sytuacja ulega powoli poprawie, ale myśle że do tego potrzeba jeszcze dołożyć coś takiego jak właśnie solidna książka która wyznaczy jakieś standardy. Myślę, że po pierwszej dekadzie XXI w. producing zasługuje jak najbardziej na zwieńczenie go takim dziełem. Owszem to prawda że to bardzo ambitne, ale trzeba spróbować. Gdybym sam pisał tą książkę, kierując się tylko i wyłącznie własnym, tylko średnim doświadczeniem, nie było by szans, żeby powstało z tego tego tytułu godne dzieło. Dlatego też po pierwsze, uruchamiam owe dyskusje, gdzie możemy podzielić się opiniami i doświadczeniem na różne tematy, a po drugie intensywnie wyszukuje przeróżne wywiady znanych i doświadczonych producentów. Jeżeli to nie wystarczy, to rozważam także napisanie do nich, przedstawieniu im tego projektu i zadaniu im paru pytań. To zrobie wtedy jak będe miał już ukończone większość książki i jeśli niektóre tematy będą tego wymagały. Także nie martw się, projekt jest dobrze przemyślany.

(26.10.2013, 22:39)lovetrance01 napisał(a): Osóbście nie wiem jak to wygląda od środka, ale z zewnątrz wielu producentów (znanych) wygląda zapatrzonych w siebie dupków, którzy podkręcają swojego ego lajkami na fb. Muzyka już się nie liczy, tylko kolekcjonowanie fanów (idiotów) i jak najwyższe miejsca w różnych rankingach. Przykład - Hardwell - usuńcie mu fb i człowiek nie istnieje.

W ten sposób masz już miejsce w podziękowaniach, z pewnością to zacytuje w jedym z tematów, lecz zamienię parę słów, bo np. dupek to troche zbyt wulgarnie i do tej wypowiedzi nie pasuje :D Chyba że sam mi to przeredagujesz "ładnie" :) To cytat murowany. Pozdrawiam!


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Audionectic - 2.11.2013

Bardzo dobry pomysł.Jutro niedziela może skrobnę coś od siebie.
Pzdr


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Tranceangel - 2.11.2013

(2.11.2013, 22:31)Audionectic napisał(a): Bardzo dobry pomysł.Jutro niedziela może skrobnę coś od siebie.
Pzdr

Jeśli chodzi o tematy książki, postaraj się nie pisać tutaj, tylko w wyznaczonych do tego tematach. :) Tutaj proszę pytać czy dyskutować ogólnie o pomyśle i formie książki.

A i zrobiłem dzisiaj mały update kolejnych tematów, wkrótce następne tematy.


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Mich - 4.11.2013

Bardzo. Dobry. Pomysł. Sądząc po spisie treści, książka będzie miała szeroki zakres tematów, ale to dobrze:) Zyczę powodzenia, a dzieło na pewno zakupię.


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Knifeman - 5.11.2013

to będzie szło za free, czy płatne? E-book, czy drukowane?


RE: Projekt Książki o Producentach Muzycznych - Łukasz - 9.04.2014

Czy pracę nad książką dalej trwają ?