MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW (/temat-dyskusja-2-5-0-slowniczek-producenckich-terminow-i-skrotow)



DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Tranceangel - 26.10.2013

W jednym z tematów książki (2.5.0) chcę zawrzeć słowniczek producenckich terminów i skrótów.
2.5.1 Nazewnictwo dzieł.
2.5.2 Nazewnictwo form współpracy.
2.5.3 Inne definicje.
2.5.4 Skróty i żargon producencki.


2.5.1 - Nazewnictwo dzieł.
- Original Mix
- Remix
- Edit
- Mashup
- Bootleg

2.5.2 - Nazewnictwo form wyrażania pseudonimu artysty, bądź kollaboracji artystów.
- &
- feat.
- Pres.
- aka
- meets

2.5.3 - Definicje rzeczy, które powinien znać producent. Do większości mam już definicje:
- Decybel
- Sample Rate
- Clipping
- Groove
- Gain
- Headroom
- Herc
- Audio Interface
- Kompresja
- Korekcja
- Kompresja Danych
- Latencja
- Limitacja
- Mastering
- Mixowanie
- Metadata
- Mixdown / Bounce / Bouncedown
- Mono
- Stereo
- Surround
- Monitor Studyjny
- Oscyloskop
- Poziom Szczytowy (Peak)
- Rezonans
- Spektrum
- Stemy
- Ślady
- Sybilanty
- Utwory Referencyjne
- Plug-In
- Vocoder
- Podcast

2.5.4 Mam na myśli skróty używane często przez producentów, oraz wyrazy lub zwroty które są charakterystyczne tylko dla naszego zajęcia.

1) Skróty:
- WIP
- DAW
- ASIO
- BPM
- MIDI
- VSTi
- Za wyjątkiem SC, YT i tym podobnych skrótów od nazw stron związanych z publikacją muzyki bo temu będzie poświęcony osobny temat, oraz za wyjątkiem skrótów do formatów plików muzycznych (MP3, WAV), bo to też będzie zawarte w osobnym temacie.

2) Zwroty i wyrazy, którzy całkowicie z nimi nie oswojeni mogą nie znać lub różnie interpretować:
- Wrzucać efekty na master (Rzecz jasna chodzi o kanał master, a nie efekty masteringu)
- Ścinać filtrem (Wyciszanie odpowiednich pasm częstotliwości)
etc.

Jeśli ktoś zna więcej z powyżej wymienionych to proszę podawać. Proszę jednak unikać zwrotów związanych z np. tylko 1 DAWem (chociażby FLem), bo ma być to słownik pojęć bardziej powszechnych. Na tyle ile uda wam sie wymyślić, tyle będzie opisane w książce. Oczywiście mile widziana wszelka dyskusja na temat definicji zawartych zwrotów i skrótów.

Dyskusja potrwa do końca listopada. Wkrótce oczywiście pojawią się dodatkowe tematy, których lista jest zawarta na końcu tego posta: http://musicproducers.pl/temat-projekt-ksiazki-o-producentach-muzycznych

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - piral - 26.10.2013

Ciekawy pomysł, liczę na to, że się uda. Co do skrótów, skoro jest WIP to powinien być też i VIP :)


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - OProject - 26.10.2013

Powodzenia, nareszcie coś powstanie o produkcji życzę powodzenia! ;)
Można dodać tutaj: Builid up, Break down, Main Part, Lead, Supersaw, Sidechain, Distortion, Phaser, Gater, Flanger, Arpegiator, Chorus, ADSR, Panoramowanie itp. ;)


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Loco - 26.10.2013

Drop the bass!


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Tranceangel - 26.10.2013

Dzięki, to dopisuje do tej listy:
- VIP
- Builid-up, Break down, Main Part - to bym dał ogólnie w hasło Kompozycja i jeszcze parę do tego można by wymyślić.
- Lead (pewnie jeszcze przy tej okazji Pad, Pluck)
- Supersaw
- Sidechain
- Distortion, Phaser, Gater, Flanger, Chorus - to dałbym w ogólniejsze pojęcie Efekty. Pewnie więcej się do tego znajdzie.
- Arpegiator
- ADSR
- Panoramowanie
- Drop

A tak dzisiaj wpadło mi jeszcze:
- Vocal Chooping
- Layering
- DXi

Proszę o następne propozycje pojęć, które mogą być wyjaśnione i opisane w książce. :)


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Adamzzz - 26.10.2013

Yyyy.. to ja może jeszcze dorzucę : oscylatory, filtry, obwiednie, LFO ( czyly generator wolnych przebiegów ), glide, mikser, wzmacniacz, generator obwiedni. No i synteza fm, addytywna, modularna i granularna xD
Kupiłem se poradnik o syntezatorach, to teraz jestem mądry niesłychanie.


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Tranceangel - 27.10.2013

(26.10.2013, 21:46)Adamzzz napisał(a): Yyyy.. to ja może jeszcze dorzucę : oscylatory, filtry, obwiednie, LFO ( czyly generator wolnych przebiegów ), glide, mikser, wzmacniacz, generator obwiedni. No i synteza fm, addytywna, modularna i granularna xD
Kupiłem se poradnik o syntezatorach, to teraz jestem mądry niesłychanie.

- Oscylator
- Obwiednia to samo co ADSR
- LFO
- Glide
- Mixer
- Wzmaczniacz

Co do syntezy, nie będe się zagłębiał w szczegóły, bo to już jest temat na osobny no właśne... poradnik :D Bez przesady z tą szczegółowością, bo książka ma się skupiać bardziej na producentach.


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Marduk - 27.10.2013

do nazewnictwa dorzucibym jeszcze - rework :) usunalbym Original i zostawil sam Mix(nazewnictwo) - tam juz beda Original , Extended, Club itp... bo tego tak naprwade moze byc od huja ;P
Filtracja (LP,HP itd)
RES
ADSR ( a tam o envelope-env filtr, amp itd)


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Huiggi - 28.10.2013

Jeśli nazewnictwo to brakuje ostatnio wielce sławnego dopisku "Prod.", dot. producentów czy też beatmakerów w utworach z reguły hip-hopowych. Ale producenci, to producenci, więc warto byłoby wspomnieć o tym fenomenie. Kiedyś bity po prostu były i tylko jeśli ktoś był naprawdę zainteresowany, wgłębiał się w jego genezę i znajdywał autora (nie zawsze z powodzeniem). Innego rodzaju pojęcia, które warto znać:
  • Saturacja
    Polaryzacja
    Interwał
    Selektywność
    Pasma
    Threshold
    Transjent
    Preamp
    Fantom
    Pitch
    Biegunowość
    Dynamika
    Przeciwfaza
    Kontroler MIDI



RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Revnotes - 28.10.2013

Wydaje mi się, że wcześniej nie padły takie pojęcia jak: Aranżacja, Beat, Offbeat, Bass, Intro, Outro, Radio Edit, Preview, Set, Syntezator, Roompler, Sampler, Sampel, Acapella, Automatyzacja, Kontroler MIDI. Może również warto opisać gatunki muzyczne, przynajmniej główny podział, co by osoba która przeczyta ową książkę nie żyła w przekonaniu, że muzyka techniczna/elektroniczna to tylko techno.

Nie wiem czy to już nie przegięcie, ale można też wspomnieć, że słuchawki dzielą się na zamknięte, półotwarte, otwarte, a monitory studyjne na aktywne i pasywne. Wzmacniacze i przedwzmacniacze, bo to jednak dotyczy produkcji muzyki. Nie łatwo moim zdaniem znaleźć granicę pomiędzy pojęciami niezbędnymi, a tymi bez których można się obejść.

PS: Trzymam kciuki za Twój projekt, jestem bardzo ciekawy efektów końcowych. Przy okazji mam pytanie, czy książka będzie do pobrania za darmo w wersji cyfrowej?


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - RDZK - 31.10.2013

nooo nie powiem, ten poradnik moglby rozwiazac wiele moich zagadek zyciowych :D

Wytlumacz jeszcze WOBBLE, moze sample 808, co to jest przester (chyba nikt o tym nie wspominal).


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Huiggi - 31.10.2013

O właśnie, warto jasno określić różnice pomiędzy samplerem, syntezatorem, kontrolerem MIDI, automatem perkusyjnym i modułem brzmieniowym. Poza tym przypomniał mi się jeszcze jeden termin: sekwencer.


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - piral - 31.10.2013

Co do sekwencera to wtrąci się ten, co go nieczęsto używa, czyli ja: warto powiedzieć coś o takim czymś co się nazywa quantization.


RE: DYSKUSJA - 2.5.0 SŁOWNICZEK PRODUCENCKICH TERMINÓW I SKRÓTÓW - Tranceangel - 2.11.2013

(27.10.2013, 8:29)Marduk napisał(a): do nazewnictwa dorzucibym jeszcze - rework :) usunalbym Original i zostawil sam Mix(nazewnictwo) - tam juz beda Original , Extended, Club itp... bo tego tak naprwade moze byc od huja ;P
Filtracja (LP,HP itd)
RES
ADSR ( a tam o envelope-env filtr, amp itd)

Z tym nazewnictwiem jak tak mówisz to najprawdopodobniej tak zmienie.
- Filtracja - tam będzie wzmianka o rodzajach filtrów, więc nie potrzeba rozdrabniać to na więcej pojęć.
ADSR już padło, a tak jak w przypadku filtracji, o wszystkich pochodnych tego tam napiszę.

Marduk napisał(a):Jeśli nazewnictwo to brakuje ostatnio wielce sławnego dopisku "Prod.", dot. producentów czy też beatmakerów w utworach z reguły hip-hopowych. Ale producenci, to producenci, więc warto byłoby wspomnieć o tym fenomenie. Kiedyś bity po prostu były i tylko jeśli ktoś był naprawdę zainteresowany, wgłębiał się w jego genezę i znajdywał autora (nie zawsze z powodzeniem). Innego rodzaju pojęcia, które warto znać:
Saturacja
Polaryzacja
Interwał
Selektywność
Pasma
Threshold
Transjent
Preamp
Fantom
Pitch
Biegunowość
Dynamika
Przeciwfaza
Kontroler MIDI

O, wspomniałeś o ważnej rzeczy z tym dopiskiem, jak widać jako typowy trensowiec niestety za bardzo się nie orientuje w tematyce produkcji beatmakerskiej. Wszystkie pojęcia jakie wymieniłeś postaram się opisać.


ELnanter napisał(a):Wydaje mi się, że wcześniej nie padły takie pojęcia jak: Aranżacja, Beat, Offbeat, Bass, Intro, Outro, Radio Edit, Preview, Set, Syntezator, Roompler, Sampler, Sampel, Acapella, Automatyzacja, Kontroler MIDI. Może również warto opisać gatunki muzyczne, przynajmniej główny podział, co by osoba która przeczyta ową książkę nie żyła w przekonaniu, że muzyka techniczna/elektroniczna to tylko techno.

Czytając komentarze, mam wrażenie że im dalej w lasy tym więcej drzew :D Pojęcia jak najbardziej do zawarcia na stronach książki. Co do podziału gatunkowego już oczywiście zrobiłem osobny temat do tego: http://musicproducers.pl/temat-dyskusja-2-4-4-glowne-gatunki
Też właśnie mam taki zamiar, aby to była książka wyjaśniająca to że techno to nie jest określenie na muzykę elektroniczną.

ELnanter napisał(a):Nie wiem czy to już nie przegięcie, ale można też wspomnieć, że słuchawki dzielą się na zamknięte, półotwarte, otwarte, a monitory studyjne na aktywne i pasywne. Wzmacniacze i przedwzmacniacze, bo to jednak dotyczy produkcji muzyki. Nie łatwo moim zdaniem znaleźć granicę pomiędzy pojęciami niezbędnymi, a tymi bez których można się obejść.

PS: Trzymam kciuki za Twój projekt, jestem bardzo ciekawy efektów końcowych. Przy okazji mam pytanie, czy książka będzie do pobrania za darmo w wersji cyfrowej?

O sprzęcie będzie powiedziane w temacie "3.1.4 Sprzęt, oprogramowanie i materiały na początek." - wkrótce rozpoczne dyskusję na ten temat. Co do książki, tak będzie za darmo wszystko napisałem tutaj: http://musicproducers.pl/temat-projekt-ksiazki-o-producentach-muzycznych :)

No a czytając reszte komentarzy:
- Sekwencer
- Samlper
- Wooble
- Sample (808, 303 dużo tu rodzajów można opisać)
- Przester (Clipping)

Dziękuje pięknie :)

A i zważywszy na to że tych pojęć naprawdę się narobiło dużo, pomyśle o tym aby pogrupować i ułożyć to w jakąś strukturę.