MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Aranżacja utworu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Aranżacja utworu (/temat-aranzacja-utworu)



Aranżacja utworu - Thomas - 26.10.2013

Witam.

Pewnie wielu z Was tak jak i mnie dotyka czasem problem braku pomysłów na dalszy rozwój utworu. Ostatnimi czasy bardzo często zaczynam jakiś projekt i w pewnym momencie się zatrzymuję. Nie potrafię wtedy ruszyć i dalszy rozwój utworu jest praktycznie niemożliwy. Kreatywność swoją drogą, ale głównie chodzi mi tutaj o aranżację. Czy macie jakieś swoje żelazne zasady w tworzeniu aranżacji? Czy może tworzycie wszystko losowo? Jak to wygląda u Was? Chodzi mi tutaj głównie o wypowiedzi producentów m.in House i Trance oraz ich progresywnych odpowiedników, ale też producentów innych gatunków. Każda wypowiedź będzie dla mnie bardzo pomocna.

Pozdrawiam.


RE: Aranżacja utworu - OProject - 26.10.2013

Mnie ostatnio to nie dotyczy :P
Aranżacja, czasem wychodzę się przejść i myślę dopóki czegoś nie wymyśle, ale generalnie z aranżacją idę na żywioł tworze taki szkic projektu a potem mozolnie wszystko godzinami poprawiam ;)


RE: Aranżacja utworu - Adamzzz - 26.10.2013

Nie jestem ekspertem w żadnym z tych obu gatunków ale chętnie podzielę się swoimi żelaznymi zasadami gdy robię jakiś kawałek.
Każdy utwór trance, house, hardstyle czy ogółem gatunek do którego tańczy się na imprezach powinien mieć punkt kulminacyjny. Nie jest to oczywiście ultimatum : znam wiele utworów gdzie napięcie buduje sie, Buduje, BUDUJE I SRU.. .. . lecimy znowu z intrem ( dobry przykład - http://www.youtube.com/watch?v=8CB3nFZHkFw ). Takie kawałki też są ciekawe ALE jednak większy efekt uzyskamy gdy w naszym tracku mamy punkt kulminacyjny (taka moja opinia ;P)
Przez qlimax/punkt kulminacyjny rozumiem - to ta część utworu, gdy słyszymy główną melodie (do której jeszcze wrócę) najwyraźniej, najgłośniej, z miażdżącym basem no i cuż.. to ta część gdy nogi aż same rwą się do tańca <dance>
Żeby utwór był ciekawy i nie dał się tak szybko zapomnieć musimy mieć chwytliwą oraz oryginalną melodie; temat; motyw przewodni ( to jest właśnie ta najcięższa część w produkowaniu muzyki <nonie>). Jeżeli w końcu uda nam się znaleźć taką melodie, wtedy praktycznie od wczesnego intra, przez qlimax do samego końca naszego utworu bawimy się nią i przedstawiamy najciekawiej jak się tylko da (według naszego muzycznego gustu of kors). Thomasx17, jeżeli wg Ciebie znalazłeś taką rybke, jak to mówił mój nauczyciel od gitary, to spróbuj do niej "dojść" budując intro, od samego początku, krok po kroku i zanim się spostrzeżesz, już będziesz miał 4 minuty swojego utworu. Spróbuj dojśc ze swoim tematem do miejsca gdzie już dalej iść nie możesz i z tamtąd powoli schodź ( outro ) albo skończ gwałtownie. WOLNA RĘKA ^^
Na zakończenie mogę jeszcze tylko dodać, że najważniejsza zasada to traktować to całe nasze muzyczne produkowanie jako zabawę. Wtedy właśnie powstają najlepsze kawałki. Wtedy wszystko robi się samo za nas w głowie. Jeżeli produkowanie sprawia Ci jakie okropne przykrości albo ból nawet (??), może po prostu czas odejść na chwile od komputera lol
Wyłącznie moje opinie. Nie brać sobie ich do serca!


RE: Aranżacja utworu - OProject - 26.10.2013

(26.10.2013, 19:27)Adamzzz napisał(a): (...)
Przez qlimax/punkt kulminacyjny rozumiem (...)
Climax*
Za dużo Klajmaksów :P
Merytorycznie masz racje, zgadzam się w 100% w EDM najważniejszy jest punkt kulminacyjny, gdzie jest najwięcej energii ;)


RE: Aranżacja utworu - Adamzzz - 26.10.2013

(26.10.2013, 19:48)OldscoolProject napisał(a):
(26.10.2013, 19:27)Adamzzz napisał(a): (...)
Przez qlimax/punkt kulminacyjny rozumiem (...)
Climax*
Za dużo Klajmaksów :P
Merytorycznie masz racje, zgadzam się w 100% w EDM najważniejszy jest punkt kulminacyjny, gdzie jest najwięcej energii ;)

LOL Sorry, zdecydowanie za dużo hardstylu xD
No i w końcu QlaaaajjjjjjjMAX już tuż tuż.
btw anthem na qlimax 2013 - że wuut?? gdzie jest qlimaxowy głos mówiąc qlimax ja sie pytam??? toż to zwykły kawałek gunz 4 hire, nic poza tym! ale żem sie wkurzył no, no do czegóż to podobne x D


RE: Aranżacja utworu - Bloom - 29.10.2013

Od siebie mogę Ci tylko doradzić że postaraj się zacząć utwór od motywu-motywu głównego, potem będzie Ci łatwiej w budowaniu całego utworu, co do braku pomysłu najlepiej zrobić sobie krótką przerwę typu wyjście na spacer, na papierosa itd. :) W między czasie też doradzam przemyślenia nad utworem.Także podczas produkcji zamknij oczy i przesłuchaj swojego utworu i staraj się wychwycić błędy :)