MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
5 porad na temat pogłosów - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: PORADNIKI (https://musicproducers.pl/forum-poradniki)
+--- Dział: Wskazówki użytkowników (https://musicproducers.pl/forum-wskazowki-uzytkownikow)
+--- Wątek: 5 porad na temat pogłosów (/temat-5-porad-na-temat-poglosow)



5 porad na temat pogłosów - hudson462 - 22.10.2019

1. Pogłos splotowy

Jeśli nie posiadasz żadnych "wypasionych", drogich wtyczek pogłosowych to nie daj sobie wmówić, że jest to przeszkoda uniemożliwiająca uzyskanie świetnie brzmiących przestrzeni. Kompromisem pomiędzy oszczędzeniem kilkuset dolarów i dodaniem swoim mixom wspaniale brzmiacych pogłosów jest convolution reverb, czyli po polsku pogłos splotowy, który wykorzystuje nagrane próbki dźwięku do wykreowania pogłosu. Dzięki temu możesz zaimponować do takiej wtyczki impuls z pogłosem np. Lexicona dzięki czemu otrzymasz niemal identyczne brzmienie i przestrzeń jak te uzyskane przy pomocy wtyczki/ sprzętu użytej do nagrania impulsu. W sieci dostępna jest cała gama darmowych próbek impulsów z takich kultowych sprzętów jak wspomniany wcześniej Lexicon czy Bricasti. Jedbak wszystko ma swoje wady i zalety- nie inaczej jest w tym przypadku. Wtyczki pogłosu splotowego dają możliwość odtwarzania pięknie brzmiących przestrzeni bez wydawania dużych pieniedzy, jednak mają one znacznie ograniczone możliwości manipulacji parametrami typowymi dla pogłosów algorytmicznych- na przykład nie można za ich pomocą tak dokładnie kontrolować czasu wybrzmiewania jak w przypadku pogłosów algorytmicznych. Dlatego pogłosy splotowe są praktycznie bezużyteczne jeśli chodzi o następny podpunkt.

Jeśli chcecie zobaczyć porównanie standardowego pogłosu i pogłosu splotowego to polecam filmik z tego linku:
8

2. Synchronizacja z tempem utworu

Ustawienie czasu wybrzmiewania w synchronizacji z tempem utworu często pozwala polepszyć flow kawałka, sprawić że zacznie on płynąć. Jeśli nie wiesz jak dobrać wartość czasu aby była ona zsynchronizowana z tempem to możesz skorzystać z kalkulatorów tempa i opóźnień jakie są dostępne online. Warto też sprawdzić jak zabrzmi pre-delay w synchronizacji z tempem.

Tutaj jest fajnie zaprezentowane jak to działa:
https://youtu.be/1J1vkdXH990
3. Send = :) ,  insert = :(

Jeśli jeszcze nie używasz pogłosów na zasadzie wysyłek suchego sygnału na szynę pogłosową to najwyższa pora zacząć to robić. Daje Ci to możliwość przetwarzania pogłosu niezależnie od suchego sygnału. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli na takiej szynie zapniesz insertowo przed pogłosem wtyczkę nasycającą sygnał to można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

4. Panoramuj panoramixie

Kolejną przewagą pogłosu na wysyłce w stosunku do pogłosu insertowego jest to, że możesz niezależnie panoramować sygnał suchy i czysty pogłos. Spróbuj przesunąć syntezator 50% w lewo a jego pogłos 50% w prawo. Jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś to prawdopodobnie będziesz zdziwiony jak świetnie technika ta kreuje przestrzeń i dodaje szerokości miksom.

5. Sprawdzaj w mono

Pogłosy to efekty przestrzenne, więc najczęściej ich składowa side jest znacznie glosniejsza niż składowa mid przez co po monofonizacji pogłos może być niesłyszalny w gęstym mixie. Kiedy delikatnie zwiększysz głośność składowej mid to powinno być ok. Ciekawe rezultaty daje też umieszczenie monofonicznego pogłosu w mixie stereo.

Dajcie znać co o tym myślicie i jakie tipy chcielibyście zobaczyć w przyszłości.


RE: 5 porad na temat pogłosów - Zirds - 22.10.2019

Najlepszy pogłos to shimmer.
Zaś najlepiej brzmiący sprzętowy pogłos to robi ekipa z Eventide i Strymon.


RE: 5 porad na temat pogłosów - agro - 22.10.2019

Dziękii za ten artykuł. Napisz coś o kompresji mid / side :)


RE: 5 porad na temat pogłosów - hudson462 - 22.10.2019

(22.10.2019, 17:11)agro napisał(a): Dziękii za ten artykuł. Napisz coś o kompresji mid / side  :)
Czytasz mi w myślach. Już mam napisany zarys dla tipa o przetwarzaniu mid/side.


RE: 5 porad na temat pogłosów - DelianoCarl - 22.10.2019

Tysięczny poradnik z pogłosami, kompresorami, mid sajdami itd. Przecież tego typu rzeczy na necie są tysiące. Po polsku, angielsku, rosyjsku, mongolsku. Ile można powielać to samo? ;)
Dzisiaj to już chyba każdy chce być tip makerem, udawać profesjonalistę, a porządnego sprzętu w rękach nie mieli i nie wiedzą jak podłączyć monitory. Sorki za mały offtop. Ale ja tak to widzę, nie jest to osobisty przytyk oczywiście tylko tak ogólnie mówię...

Mała sugestia, może lepiej byłoby ogarnąć jakieś wtyczki/sprzęt i go zrecenzować na łamach forum? Jakieś przykłady dźwięków, tipy do danej wtyczki, presety. Coś w tym stylu. To będzie bardziej przydatne niż kolejny powielony poradnik.


RE: 5 porad na temat pogłosów - hudson462 - 22.10.2019

(22.10.2019, 19:37)DelianoCarl napisał(a): Tysięczny poradnik z pogłosami, kompresorami, mid sajdami itd. Przecież tego typu rzeczy na necie są tysiące. Po polsku, angielsku, rosyjsku, mongolsku. Ile można powielać to samo? ;)
Dzisiaj to już chyba każdy chce być tip makerem, udawać profesjonalistę, a porządnego sprzętu w rękach nie mieli i nie wiedzą jak podłączyć monitory. Sorki za mały offtop. Ale ja tak to widzę, nie jest to osobisty przytyk oczywiście tylko tak ogólnie mówię...

Mała sugestia, może lepiej byłoby ogarnąć jakieś wtyczki/sprzęt i go zrecenzować na łamach forum? Jakieś przykłady dźwięków, tipy do danej wtyczki, presety. Coś w tym stylu. To będzie bardziej przydatne niż kolejny powielony poradnik.
Wiesz co, po prostu chcę się podzielić wiedzą, którą zdobyłem przez te kilka lat, a niektóre z tych tipów nieskromnie uważam za niezbyt oklepane i nowicjusze mogą na nich skorzystać. Co do tipów od odnośnie presetow i synthow to rowniez mam w planach takie cos.


RE: 5 porad na temat pogłosów - agro - 22.10.2019

@DelianoCarl pamiętaj że czasem można w takich poradnikach trafić na coś o czym wcześniej się nie wiedziało lub ewentualnie się zapomniało :).

Skoro jesteś na tyle obeznany by krytykować negatywnie czyjąś inicjatywę i zażenowany powtarzalnością  tematu to kurde mógł byś wesprzeć forum i tym samym napisać jakiś świeży tutek, pokaż że masz już tego po dziurki w nosie, wyjdź przed szereg a nie tylko roszczeniowa  postawa, daj.
Pozdrawiam i życzę więcej samozaparcia :)

Dodam, ze ja tu znalazłem jedną rzecz której nie używałem i se sprawdze, co by zupełnie nie oftopić.


RE: 5 porad na temat pogłosów - Mandalar - 22.10.2019

@DelianoCarl jak ktoś pisze swoimi słowami, a nie kopiuje, to czasami ktoś, kto nie może czegoś zrozumieć po iluś tam tutorialach, nagle zrozumie, i to nie zawsze, że ktoś bardziej fachowo to opisze, czasami wręcz przeciwnie, ale będzie to język zrozumiały akurat dla tej jednej osoby. Ja np. długo jak oglądałem jak się kręci kompresorami to nie mogłem tego ogarnąć, patrze, człowiek mówi: "o! posłuchaj jaka duża różnica" - a ja żadnej różnicy nie słyszałem ;) Dopiero zacząłem słyszeć na kursach musoneo :) Więc jak się komuś chce i tłumaczy prawidłowo, to ja widzę duży sens tego.


RE: 5 porad na temat pogłosów - Gansu22 - 6.02.2020

Hej!
Myślę, że w tym temacie warto zapoznać się z zestawieniem 5 ciekawych reverbów ( w tym i tych darmowych) - https://akademiadzwieku.pl/porady/5-najlepszych-reverby/, artykuł w całości po polsku :) .